امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۶:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82224
تاریخ انتشار: ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۳۲
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار تشدید تلاش‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «رضا نجفی» سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار تشدید تلاش‌های جهانی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه شد.

وی طی سخنانی در سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری پیمان عدم اشاعه هسته‌ای در نیویورک اظهار داشت: طرح ایجاد این منطقه در سال 1974 میلادی توسط ایران ارائه شد و اولین نشست ویژه مجمع عمومی در خصوص خلع سلاح نیز ضرورت تحقق این طرح را مورد تأکید جدی قرار داد و خواستار آغاز اقدامات اجرایی فوری برای ایجاد آن شد.

نجفی افزود: تصویب سالانه قطعنامه‌ای در این زمینه در مجمع عمومی به اتفاق آرای همه کشورهای عضو سازمان ملل نشان دهنده حمایت موثر و مستمر جهانی از ایجاد این منطقه است.

وی اضافه کرد: افزون بر این، این طرح از حمایت جدی جنبش عدم تعهد، سازمان همکاری اسلامی، کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نیز برخوردار است.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس خطاب به شرکت کنندگان گفت: در این نشست که تقریبا نمایندگان همه گروه‌های سیاسی و دولت‌های عضو حمایت مجدد خود را از ایجاد این منطقه اعلام کردند، لزومی نمی‌بینم که بیشتر از این بر اهمیت قطعنامه‌های مصوب کنفرانس‌های بازنگری پیمان عدم اشاعه هسته‌ای در این باره تأکید کنم.

نجفی در ادامه خواستار اجرای کامل و فوری قطعنامه‌های کنفرانس بازنگری در مورد ایجاد این منطقه شد و گفت: این موضوع باید به عنوان یک اولویت اساسی از سوی کمیته مقدماتی و کنفرانس بازنگری مورد توجه قرار گیرد.

سفیر کشورمان در ادامه به تصمیم کنفرانس بازنگری مبنی بر برگزاری یک کنفرانس در زمینه ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای اشاره و اعلام کرد: این کنفرانس فقط به خاطر خودداری رژیم اسرائیل از شرکت در آن برگزار نشده است و تلاش‌ها برای برگزاری آن باید تسریع شود.

نجفی اضافه کرد: تنها دلیل بی نتیجه بودن تلاش‌های جهانی طی چند دهه گذشته برای ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، سلاح هسته‌ای رژیم اسرائیل و فعالیت‌های هسته‌ای خارج از پادمان این رژیم بوده است.

در همین راستا وی گفت: بدون پیوستن این رژیم به پیمان عدم اشاعه هسته‌ای آینده روشنی برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه متصور نیست.

برای رفع این مانع نجفی پیشنهاد کرد کمیته و کنفرانس بازنگری پیمان عدم اشاعه هسته‌ای برنامه زمان بندی شده‌ای را برای وادار کردن رژیم اسرائیل جهت پیوستن به این پیمان تصویب کرده و سازوکاری را نیز مأمور اجرا و تضمین تحقق آن کنند.

سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری پیمان عدم اشاعه هسته‌ای با شرکت نمایندگان نزدیک به 190 کشور عضو این پیمان به مدت دو هفته از 28 آوریل تا 9 می در نیویورک در حال برگزاری است و قرار است اقدامات لازم را برای برگزاری کنفرانس بازنگری این پیمان در سال آینده بررسی و توصیه‌هایی را به آن کنفرانس ارائه کند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها