امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۰:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8230
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اخیرا سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند، درباره پیوستن کشورش به خط لوله صلح ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اخیرا سلمان خورشید وزیر امور خارجه هند، درباره پیوستن کشورش به خط لوله صلح اعلام کرده است: هند علاقمند به از سرگیری گفت‌وگوها با ایران و مشارکت در ساخت خط لوله گازی صلح است به طوری که این کشور می خواهد به خط لوله صلح بپیوندد.

از طرفی نیز ام ویرپا مویلی، وزیر نفت هند بار دیگر با سودآور توصیف کردن خط لوله صلح برای کشورش اعلام کرده است: مذاکرات هند با ایران در خصوص قیمت و تامین امنیت خط لوله صلح مثبت بوده است.

براین اساس قرار است رستم قاسمی،در سفری که به زودی به دهلی نو خواهد داشت، درباره پروژه صلح با طرف هندی مذاکره کند.

هند از سال 2007 میلادی تا کنون به دلیل مسائل سیاسی که با پاکستان داشت از پروژه خط لوله صلح کناره گیری کرد اما با پیوستن پاکستان و احداث این خط لوله از اسفند ماه گذشته سعی به بازگشت به مذاکرات داشته است.

پیش از این مقامات هندی اعلام کرده بودند که نیازمند به گاز ایران هستند اما نمی خواهند این گاز از طریق خط لوله صلح تامین شود و مشتاقند که خط لوله دیگری از طریق دریا این گاز را از ایران دریافت کنند.

پس از مذاکراتی که وزیر امور خارجه هند با مقامات امنیتی و امور خارجه ایران داشت مشکل تامین امنیت خط لوله صلح برطرف شد و براساس آخرین اخبار هندوستان این گاز را از طریق خط لوله صلح و با احداث 600 کیلومتر در خاک هندوستان دریافت خواهد کرد. 

وزیر نفت هند در نخستین اظهاراتش پس از آغاز ساخت بخش پاکستانی خط لوله صلح گفته بود دهلی نو در حال مذاکره با ایران و آمریکا درباره مسائل مرتبط با خط لوله صلح و تحریم های ایران است.

برخی از مقامات ایران نیز پیش از این اعلام کرده بودند که خط لوله صلح توان صادرات روزانه 100 تا 150 میلیون متر مکعب گاز را دارد، پاکستان در مرحله اول نیازمند روزانه 21.5 میلیون متر مکعب گاز  است و هندوستان نیز اعلام کرده است در صورت وردات گاز از ایران حداکثر 90 میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد خواهد کرد.

براساس توافقاتی که در زمان احداث خط لوله صلح منعقد شد مقرر شد که گاز ایران از عسلویه به چین برسد که پس از آنانکه هند به این خط پیوست مقامات ایرانی وارد مذاکره با مقامات چینی در خصوص صادرات گاز به این کشور خواهند شد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها