امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82357
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 64
 همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت: بهزیستی بر اساس قوانین و مقررات موجود با ارائه خدمات پیشگیری، اجتماعی، توانبخشی و آموزشی ...

 همایون هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس اظهار داشت: بهزیستی بر اساس قوانین و مقررات موجود با ارائه خدمات پیشگیری، اجتماعی، توانبخشی و آموزشی در راستای حفظ و ارتقای شاخص‌های سلامت (جسمی، روانی و اجتماعی) و رفاه اجتماعی به منظور حمایت و توانمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی گروه‌های هدف و آحاد مردم فعالیت می‌کند.

وی تصریح کرد: فعالیت‌های پیشگیری به صورت منسجم و قالب یافته در ساختار سازمان از سال 1371 شروع شد و یکی از سازمان‌های پیشرو در برنامه‌ها و فعالیت‌های پیشگیرانه مبتنی بر مطالعات و پژوهش‌ سازمان بهزیستی بوده است.

هاشمی خاطر نشان کرد: مأموریت اصلی حوزه پیشگیری، کاهش بار ناشی از آسیب‌های اجتماعی، اختلالات روانی و معلولیت‌ها از طریق کاهش بروز و شیوع آنها و ارتقای فرهنگ سلامت در سطح جامعه است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: شناسایی علل بروز معلولیت‌ها، آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی ـ کاهش مداوم بروز، توسعه و شدت معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی ـ اصلاح یا تغییر عوامل محیطی که به طور غیرمستقیم در بروز معلولیت‌ها، آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روانی تأثیر دارند (از طریق کاهش عوامل مخاطره‌آمیز و افزایش عوامل محافظتی)- ارتقای سطح سلامت از طریق ارتقای فرهنگ پیشگیری در جامعه، گسترش مهارت‌های زیستی (اعم از زیست شناختی، روان شناختی و جامعه‌ شناختی) و توانمندسازی از عمده‌ترین وظایف بهزیستی در حوزه پیشگیری است.

وی  به مطالعه و برنامه‌ریزی به منظور توسعه و ارتقای برنامه‌های پیشگیری، تقویت و ساماندهی خدمات پیشگیرانه قابل ارائه در سطح جامعه با بهره‌گیری از توان بخش دولتی و غیر دولتی و تمام پتانسیل‌های موجود با رویکرد ارتقاء بهداشت روانی و اجتماعی اشاره کرد و گفت: پیشگیری از معلولیت‌ها،آسیب‌های اجتماعی، اختلالات روانی و درمان اعتیاد یکی از اهداف مهم سازمان در حوزه پیشگیری است.

هاشمی در ادامه به اقدامات، فعالیت‌ها و برنامه‌های حوزه پیشگیری و درمان اعتیاد از سوی بهزیستی اشاره کرد و افزود: پیشگیری اجتماع محور از اعتیاد، آگاه‌سازی و آموزش‌هایی در خصوص مواد و مضرات آن با رویکرد اجتماع محور در محلات روستایی، شهری، آموزشی (مدارس و دانشگاه‌ها) و محیط‌های کار از سال 1374 -درمان و بازتوانی (مرکز درمان سرپایی مرکز درمان اقامتی کوتاه مدت (بستری) ، مرکز بهبودی اقامتی میان مدت و مرکز اقامتی بلندمدت از سال 76 از جمله اقداماتی است که صورت گرفته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: کاهش آسیب اعتیاد (مراکز گذری، تیم امدادرسان سیار و مرکز سرپناه شبانه)، خط ملی اعتیاد(از سال 79 و به صورت کشوری) و کارزار رسانه‌ای شیشه و آگاه‌سازی و پیشگیری از اعتیاد از سال 1392 از دیگر برنامه‌های حوزه پیشگیری است.

وی در ادامه به دیگر برنامه های سازمان بهزیستی در حوزه پشگیری از معلولیت‌ها اشاره کرد و افزود: برنامه کشوری غربالگری، تشخیص و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان و شیرخواران ـ برنامه کشوری پیشگیری از تنبلی چشم و سایر اختلالات بینایی ـ آگاه‌سازی و پیشگیری از معلولیت‌ها ـ برنامه پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از اختلالات ژنتیک ـ پیشگیری از معلولیت‌های ناشی از دوران سالمندی است.

هاشمی بیان داشت: در سال‌های 90 تا 92 اعتبارات سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری به ترتیب 9 -28 -40 میلیارد تومان بوده است که امسال پیش بینی می‌شود اعتبارات در این بخش به 55 میلیارد تومان برسد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: به‌زودی نخستین بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در تمامی حوزه‌ها در تهران افتتاح خواهد شد و مراجعه کنندگان به صورت رایگان خدمت خواهند گرفت.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها