امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۹:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82453
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «روش شناسی علوم انسانی نزد اندیشمندان مسلمان» پیرامون ارزیابی روش‌شناسی علوم انسانی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «روش شناسی علوم انسانی نزد اندیشمندان مسلمان» پیرامون ارزیابی روش‌شناسی علوم انسانی اندیشمندان سرشناس جهان اسلام در چند دهه اخیر است و تلاش دارد مدل و الگویی از علم اسلامی را ارائه کند.

ظهور جریان‌های احیاگرانه فکری، تلفیق میراث اسلامی با میراث تفکر مدرن، آموزش و پرورش و علم اسلامی، علم اسلامی و اجتهاد، در جستجوی علم مقدس، ارزیابی وحیانیت قرآن زیر نور علم مدرن، پارادایم جهانی و نظام جهانی اسلامی، ارزیابی سه مدل روش شناختی از علم دینی در ایران، رئالیسم مفهومی خلاقانه و افق و چشم اندازهای نوین به علم اسلامی فصول دهگانه این کتاب را تشکیل می‌دهد.

در فرازی از کتاب چنین آمده است: «ضعف، انحطاط و وابستگی جهان اسلام در عصر حاضر، مسأله‌ای است که بسیاری از متفکران مسلمان آن را مورد نقد و واکاوی قرار داده‌اند. یکی از مهم‌ترین دلایل این افول فکری و اجتماعی که فاروقی آن را «بیماری امت» نام گذاشته است، عدم شکل‌گیری علم و معرفت اسلامی است. علمی که بتواند در در مقابل نظریات رقیب، از موجودیت نظری و عملی خود دفاع کند. با نگاهی به میراث علم اسلامی و وضعیت امت، اهمیت این نکته برجسته می‌شود که علم اسلامی، امری مطلوب و ممکن است. مطلوبیت آن، ارجاع به نیاز حوزه‌های مختلف فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جهان اسلام به آن دارد. شکل‌گیری آن نیز با شناسایی سلسله‌ مراتب معرفتی، چگونگی تقسیم‌کار معرفت و در نهایت شکل‌گیری «روش‌شناسی علم اسلامی» ممکن است.

کتاب «روش شناسی علوم انسانی نزد اندیشمندان مسلمان» در هزار نسخه توسط انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه چاپ و منتشر شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها