امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۲:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8246
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 89
محمد سرور رجایی شاعر افغانستانی و مدیر خانه ادبیات افغانستان در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، درباره کتاب «درختان تبعیدی» که چند ...

محمد سرور رجایی شاعر افغانستانی و مدیر خانه ادبیات افغانستان در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، درباره کتاب «درختان تبعیدی» که چند روز پیش توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است، گفت: این کتاب مجموعه‌ای از غزل‌های شاعران غزلسرای افغانستان است که در 3 دهه اخیر سروده‌اند و از هر شاعر یک غزل در این کتاب آمده است.

وی افزود: مجموعه اشعار این کتاب تصویر روشنی از زندگی اجتماعی مهاجران افغانستان در 3 دهه اخیر به دست می‌دهد چون ادبیات بخشی از تاریخ انسان‌ها است و رشد و پیشرفت انسان‌هایی هر جامعه را نشان می‌دهد.

رجایی اظهار داشت: شما در هر غزل یک تصویر می‌بینید که گاهی این تصویر بسیار عاشقانه است و گاهی نمودی از تحولات سیاسی و گاهی هم نمایی از فضای اجتماعی. بعضی از غزل‌ها هم به سمت شعر آیینی و عرض ارادت به بزرگان اسلام رفته است.

مدیر خانه ادبیات افغانستان در ایران گفت: کار گزینش این اشعار را سید ضیاء قاسمی به همراه علی محمد مودب انجام داده است. ضمن اینکه این کتاب از جهت دیگری نیز مهم است و پیوند مبارک برادری را بین شاعران ایران و افغانستان نشان می‌دهد که در دهه‌های اخیر اتفاق افتاده و ریشه در زبان مشترک و دین و آیین یکسان دارد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها