امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82466
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 93
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بیست و هفتمین سال برگزاری خود را نیز پشت سر می گذارد ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بیست و هفتمین سال برگزاری خود را نیز پشت سر می گذارد و در طول این سال ها اتفاقات بسیاری در این نمایشگاه و فروشگاه بزرگ کتاب رخ داده است. یکی از فعالیت هایی که هر سال دستخوش تغییر شده است بخش فعالیت های جنبی نمایشگاه است. یکی از اتفاقاتی که چند سالی است در کنار نمایشگاه رخ می دهد برگزاری نمایشگاه موضوعی کتاب تحت عنوان «سالن یاس» است. «سالن یاس» یک خیمه بزرگ کتاب بوده که به صورت موضوعی کتاب ها در آن دسته بندی شده و با حضور کارشناسان کتاب، به مراجعه کنندگان مشاوره داده می شود.

احسان کریمخانی مدیر سالن یاس در گفت وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به معرفی این سالن پرداخته و گفته است: سالن یاس یک خیمه هزار و پانصد متری است که توسط مجمع ناشران انقلاب اسلامی و با همکاری معاونت فرهنگی وزارت ارشاد دو سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است.

این سالن، کتاب را به صورت موضوعی در اختیار بازدیدکنندگان و مخاطبان قرار می دهد و مخاطبان می توانند با فرصت بیشتری به تورق کتاب بپردازند.

کریمخانی گفت: مجمع ناشران انقلاب اسلامی در این سالن تلاش می کند که مردم را با موضوعات کتاب ها آشنا کند و به جای اینکه میان ناشران به ترتیب الفبا به جستجو بپردازند از میان تازه های نشر با محوریت موضوع آن ها آشنا شوند. سالن یاس آینده نمایشگاه کتاب است. در آینده بازدید کنندگان به جای اینکه میان ناشران سرگردان شوند در غرفه های موضوعی با کتاب آشنا شده و اقدام به تهیه کتاب می نمایند.

در ایران مرسوم است که کتاب فروشی ها بیشتر شبیه به سایر مغازه ها باشد زیرا خواننده یا خریدار وقتی می خواهند کتابی تهیه کنند فقط می توانند کتاب بخرند و شاید کمتر این اجازه به وی داده شود تا دمی به مطالعه و تورق کتاب بپردازد. هرچند به تازگی کتابفروشی هایی در حال راه اندازی است که اجازه تورق و حتی مطالعه را فراهم کرده اند. مجموعه سالن یاس در نمایشگاه کتاب با ایجاد نمودن فضای نشستن و مطالعه کتاب و حضور کارشناسان موضوعی در محل این امکان را برای بازدیدکنندگان فراهم نموده تا با طیب خاطر و آرامش بیشتر با کتاب مانوس شوند.

مدیر سالن یاس در این باره توضیح داد: سامانه کارشناسی مجمع ناشران انقلاب اسلامی بزرگترین سامانه کارشناسی کتاب در طول سال است. در اینجا کارشناسان موضوعی در غرفه ها حضور داشته و با ارائه راهنمایی ها در رابطه با هر کتاب، شناسایی و انتخاب کتاب را برای بازدیدکنندگان راحت می نمایند.

وی افزود: تهیه و تدارک بسته های پیشنهادی موضوعی کتاب از طرف مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نظر گرفته شده که بهترین کتاب های هر موضوع و ژانر در سال های گذشته را در اختیار مخاطبان قرار می دهد.

برگزاری نشست با حضور اهالی قلم، نویسندگان و ناشران در این سالن در طول برگزاری نمایشگاه صورت می-گیرد و مردم با نویسندگان مورد علاقه خود رودررو شده و آشنا می شوند.

کریمخانی در این باره توضیح داد: در این سالن هر روز دو یا سه برنامه نشست تخصصی اما نه به صورت تصنعی بلکه به صورت واقعی با نویسندگان، ناشران و ... برگزار می شود و به نظرم بهتر از سرای اهل قلم استقبال می شود.

او نسبت به توجه مخاطب عام به این سالن توضیح داد: سالن یاس برای مخاطب عام که بیشتر به دنبال موضوعات است اهمیت بیشتری دارد. مطمئنا مخاطب خاص از این سالن استقبال نخواهد کرد زیرا او از اینکه کدام ناشر با چه کاری وارد نمایشگاه شده است اطلاع دارد. حتی برخلاف تصور عموم، رهبری انقلاب در بازدید از این سالن انتقاد نکردند  بلکه از حضور کارشناسان و ارائه موضوعی کتاب به مردم تعریف و تمجید نیز نمودند. البته باید ناشران نیز حضور داشته باشند تا فضای گفت و گو و تعامل میان نویسندگان، منتقدان و ... نیز در غرفه ناشر فراهم شود. وضعیت موجود نمایشگاه کتاب به واقع در سطح و شان مردم و انقلاب اسلامی نیست.

او ضمن اعلام اینکه مردم بیایند و سالن یاس را ببینند، در پایان گفت: ما در این سالن بدون هیچگونه جهت-گیری و بدون دخیل نمودن سلیقه و تفکر خاص کتاب ها را در سالن قرار داده ایم و اگر کتابی در سالن نیست در صورتی که ناشر برساند حتما در بخش خود قرار داده خواهد شد.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها