امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۴:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82469
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 166
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد کمالی نژاد، مدیر کمیته ناشران داخلی صبح امروز در جمع خبرنگاران ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، احمد کمالی نژاد، مدیر کمیته ناشران داخلی صبح امروز در جمع خبرنگاران حاضر و به سوالات آنها پاسخ گفت.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس درباره وضعیت بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب در قیاس با سال گذشته طی سه روز ابتدایی برگزاری گفت: امسال فکر می کنم وضعیت نمایشگاه مناسب است و فروش کتاب در این سه روز راضی کننده بوده است؛ امیدوارم که تا روز آخر همین روند ادامه داشته باشد.

*سعی می کنیم با حالت تذکر مشکلات را حل و فصل کنیم

وی افزود: در بخش ناشران داخلی خوشبختانه مشکل خاصی نداشته ایم و مسئول نظارتی ما در کل نمایشگاه بحث نظارت را پیگیری می کنند و سعی می کنیم با حالت تذکر مشکلات را حل و فصل کنیم و مطمئنا ناشران که چندین سال است در نمایشگاه حضور دارند خودشان مقررات را می دانند.

مدیر کمیته بخش داخلی از افزایش تسهیلات برای ناشران خبر داد و گفت: افزایش تعداد نمایندگی ها هنگام ثبت نام که ناشر مجاز بود 2 نمایندگی برای خودش داشته باشد، این تعداد را امسال به 5 نمایندگی افزایش دادیم و علتش این بود که شرایط اقتصادی نشر به گونه ای است که خیلی از کتاب ها فروش نرفته است و نمایشگاه بهترین فرصت برای ناشران است که کتاب هایشان را عرضه کنند و نقدینگی را برای خود داشته باشند.

* تخلف 8 ناشر برای دریافت بن کارت
 
کمالی نژاد در خصوص تعداد ناشرینی که طی این3 روز تذکر گرفته اند، گفت: روز گذشته در بین ناشران عمومی تعداد ناشرینی که کتاب های متفرقه داشته اند 35 ناشر بوده است، حدود 8 ناشر مشکل بن های الکترونیکی داشتند و مشکل چند ناشر بحث عدم رعایت شئونات اسلامی بود. ازدحام بیش از اندازه در غرفه ها که مجموعا حدود 50 تا 60 مورد تذکر را داشته ایم.

وی افزود: امسال شیوه نظارت ما به گونه ای است که همان روز نتیجه را داشته باشیم که اگر همان روز نتیجه نداد ما مسئله را به هیئت تخلفات ارجاع دهیم

کمالی نژاد در خصوص تخلف در بخش بن کارت ها گفت: بعضی از ناشرین بن را نمی پذیرند و یکی از دلیل هایشان این است که مشارکتی کار می کنند اما در خصوص عدم دریافت بن کارت تذکرات لازم را داده ایم و مشکل حل شده است.

وی در خصوص تخلفات صورت گرفته در نمایشگاه کتاب بیان کرد: یک مورد ناشری را داشتیم که کتابش بدون مجوز از ارشاد در نمایشگاه عرضه شده بود و تذکر را دادیم و بقیه تخلفات مربوط به عرضه کتاب هایی بود که قبل از سال 87 منتشر شده است. یکسری از کتاب ها برای حضور در نمایشگاه ممنوع اعلام شدند که این کتاب ها در حوزه های طالع بینی و خرافات هستند .

*اثری از سطح نمایشگاه جمع نشده است

وی در پاسخ به این سوال فارس که  آیا از سطح نمایشگاه کتاب اثری جمع آوری شده یا خیر گفت: جمع آوری به دو شکل صورت می گیرد اما جمع آوری 15 جلد کتاب از سطح نمایشگاه درست نیست. گاهی یک کتاب از سوی کمیته ناشران داخلی جمع آوری می شود اما گاهی با هماهنگی و همکاری مسئول غرفه و ناشر هماهنگ هایی صورت می گیرد تا کتاب در نمایشگاه عرضه نشود ما با ناشر به توافق رسیدیم  و صورت جلسه صورت گیرد ناشر هم پذیرفت که این کتاب در نمایشگاه عرضه نشود. این کتاب ها در غرفه خود ناشر و با حضور او صورت جلسه می شود. ما هیچ کتابی را از سطح نمایشگاه جمع آوری نکردیم.

به گفته کمالی نژاد این کتاب ها اغلب اختصاص به حوزه ادبیات و خاص رمان دارد. همان رمان هایی که با عنوان زرد شناخته می شود. در این میان برخی کتاب های خرافه گری و ادیان های کاذب نیز مشاهده می شود.

مسئول کمیته ناشران داخلی نمایشگاه کتاب بخش کودک و نوجوان نمایشگاه امسال را به لحاظ نظم و رعایت قوانین بی نظیر دانست و تصریح کرد: امسال بخش کودک و نوجوان فضای آرامی را پشت سر می گذارد و ناشران با ما همکاری لازم را داشته اند.

وی به بخش دانشگاهی اشاره کرد و گفت: بعضا کتاب هایی را در این بخش مشاهده می کنیم که بدون شناسنامه و افست عرضه شده اند، آخرین جلسه ای که قبل از نمایشگاه با ناشرینی که قبلا کتاب ها افست در نمایشگاه عرضه کرده بودند قرارمان این بود که امسال حضور حداقلی به آنها بدهیم اما ضوابط و مقررات نمایشگاه را رعایت کنند. برخی ناشران هستند که آثار را به صورت افست عرضه می کنند این مورد معمولا از ناحیه مهمانان ما در بخش خارجی با گلایهی همراه شده و آنها به ما ایراد می گیرند که این آثار چرا در سطح نمایشگاه توزیع می شود. این ناشران دانشگاهی پذیرفتند در نمایشگاه حضور پیدا کنند اما باز هم شاهد تخلف شان هستیم. یک ناشر حتی کتاب را به صورت فله ای و چیدمان مرتب در نمایشگاه عرضه می کرد اما متاسفانه این کتاب شناسنامه نداشت. به دوستان گفتم تمام این آثار صورت جلسه شود و به هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران ارجاع داده شود.

* ناشران غیرحرفه ای به فضای نمایشگاه اسیب می زنند

کمالی نژاد در پاسخ به اینکه این دسته از ناشران دانشگاهی پیش از این نیز تذکر گرفته بودند اما باز هم مرتکب همان خطا شدند برخورد شما چگونه خواهد بود، گفت: اگر ناشران بخواهند به این رویه ادامه دهند با ناشرانی که اینگونه برخورد می کنند، ما هم برخورد خواهیم کرد. از هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران درخواست خواهیم کرد تا سال آینده این دسته از ناشران از حضور در نمایشگاه محروم شوند. البته مشکلی با ناشران حرفه ای نداریم اما ناشران غیرحرفه ای و ناشرانی که برای کسب منفعت بیشتر همه نوع کتاب عرضه می کنند هم به فضای نمایشگاه اسیب می زنند و هم مخاطب و بازدیدکننده در هنگام انتخاب با مشکل مواجه می شوند هم اینکه فضای فرهنگی این بخش تحت تاثیر قرار می گیرد. قصد ما این است با دوستی و رفاقت مشکلات را برطرف کنیم اما تلاش داریم با عطوفتی که میان مسئولین نمایشگاه وجود دارد مشکلات رفع و رجوع شوند اما اگر ناچار شویم برخورد خواهیم کرد.

* غرفه خالی نداریم/ غرفه ناشری را نبستیم

وی در پاسخ به این سوال که آیا طی 3 روز گذشت از نمایشگاه کتاب غرفه ای از جانب مسئولان اجرایی بسته شده است، گفت: هیچ غرفه ای از جانب ما بسته نشده اما 6 غرفه ای که ناشران پس از ثبت نام اقدام به چینش نکرده بودند واگذار شد. امروز یک غرفه خالی بود که به یک ناشر واگذار شد.

کمالی نژاد در پایان سخنان خود گفت: کمیته ناشران داخلی همواره تلاش داشته فرصت نمایشگاه را برای همه ناشران فراهم کند اما اگر ناشرانی بخواهند ضوابط را نادیده بگیرند ناچاریم تصمیماتی بگیریم که در نهایت خودشان متضرر خواهند شد اما از ناشران درخواست داریم تا به امروز برخی ها تذکرات را جدی گرفته اند، اما می خواهیم فضا را حفظ کنند ضمن اینکه این فرصت را فراهم کردیم تا تعداد نمایندگی ها تا 5 ناشر افزایش یابد.

انتهای پیام/,
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها