امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۰۴:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82478
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 116
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سالن صنعت چاپ برای ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سالن صنعت چاپ برای دومین سال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، برپا شده است تا این صنعت و ماشین‌آلات آن را به بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران نشان دهد.

با توجه به اینکه صنعت چاپ جزو یکی از مهمترین صنایع جهان به شمار می‌رود اما هنوز برخی از مسئولان ما با این صنعت آشنا نبوده و آن را نمی‌شناسند که دوره نخست برپایی سالن چاپ در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باعث جذب و توجه مسئولان به این صنعت شد این توجهات باعث شد تا در مجلس شورای اسلامی تدابیری با رشد و شکوفایی این صنعت در کشور لحاظ و اندیشیده شود. 

متأسفانه با توجه به اینکه بانوان در عرصه صنعت چاپ جزو یکی از فعال‌ترین گروه‌ها به شمار می‌روند و سال گذشته هم این مهم را با حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و سالن چاپ به اثبات رساندند اما امسال غرفه «بانوان صنعت چاپ ایران» در سالن چاپ خالی بود.

از اتحادیه‌هایی که در سالن چاپ بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور به عمل آوردند می‌توان به اتحادیه صحافان تهران، اتحادیه لیتوگرافان تهران، صنعت چاپ دیجیتال و برخی از اهالی صنعت چاپ اشاره کرد. 

* ذکایی: چاپ کتاب «بازگشت به زندگی» به صورت چاپ دیجیتال در سال چاپ نمایشگاه کتاب

جلال ذکایی دبیر نمایشگاه چاپ دیجیتال و نشر رومیزی یکی از کسانی است که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، دستگاه چاپ دیجیتال را به معرض نمایش عموم مردم قرار داده است، وی می‌گوید: چاپ دیجیتال یک حوزه جدید الورودی در حوزه صنعت چاپ ایران است یعنی حدو.د 10 سال است که چاپ دیجیتال وارد کشور شده و اکنون نیز در حال رشد است.

ذکایی اضافه می‌کند: اکنون در حوزه چاپ کتاب اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است، گران شدن کاغذ و کاهش تیراژ مزیدی بر علت شده است تا ناشران به چاپ دیجیتال روی بیاورند آن هم از دو جهت، یا ارائه کتاب و گرفتن خدمات از چاپ دیجیتال و یا اینکه تجهیزاتی از چاپ دیجیتال را مستقر کنند، و به انتشار کتاب‌هایشان بپردازند.

وی می‌افزاید: زمان برپایی سالن چاپ، دوستان به این نتیجه رسیدند که دستگاه‌های چاپ دیجیتال را نیز برای عموم بازدیدکنندگان در معرض نمایش قرار دهند به همین منظور چاپ کتاب در تیراژ محدود در این سالن در نظر گرفته شد. 

* اطلاع‌رسانی و تبلیغات کم باعث کاهش بازدیدکننده از سالن چاپ شده است

ذکایی با بیان اینکه غرفه چاپ دیجیتال با همکاری شرکت توتالیا در نمایشگاه کتاب تهران دایر شده است، بیان می‌کند: هم‌اکنون یک کتاب به شکل سنبل در غرفه چاپ دیجیتال نمایشگاه کتاب تهران به چاپ می‌رسد که عنوان آن «بازگشت به زندگی» نام دارد که درباره سرگذشت «حمیدرضا مهراز» است که دوره‌ای هم میهمان برنامه «ماه عسل» بوده است به گونه‌ای دیگر این فرد 5 سال در کما به سر می‌برد که در نهایت سرگذشت خود را تبدیل به کتاب کرده است.

وی درباره سالن چاپ عنوان می‌کند: تعداد کسانی که از سالن چاپ بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید می‌کنند، بسیار اندک است البته دور از انتظار نیست آن هم به دلیل آن است که اطلاع رسانی خوبی برای این سالن صورت نگرفته است، 

* بهادری: مجموعه‌ای کامل چاپ در سالن چاپ فراهم آمده است

در ادامه با بیژن بهادری، دبیر اتحادیه لیتوگرافان تهران درباره سالن چاپ و میزان استقبال مخاطبان از این سالن، به گفت‌وگو نشستیم که وی می‌گوید: معتقدم در روزهای نخستین برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عدم بازدیدکننده کمی طبیعی است اما امیدوارم در روزهای آتی افزایش یابد.

وی اضافه می‌کند: در سالن چاپ یک مجموعه کامل از صنعت چاپ را به مخاطبان ارئه کرده‌ایم که از جمله آن می‌توان به پیش از چاپ، چاپ و صحافی اشاره کرد. یعنی در این سالن توانستیم پروسه کامل فرآیند تولید یک محصول چاپی را از ابتدا تا انتها انجام داده و در معرض دید عموم قرار دهیم.

بهادری ادامه می‌دهد: بسیاری از مسئولان با صنعت چاپ و فواید آن آشنا نبودند که سال گذشته با برپایی سالن صنعت چاپ، اکثر مسئولان به این سالن مراجعه و با این صنعت آشنا شدند که همین مهم باعث برپایی مجدد این سالن در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شد.

گفتنی است،‌سالن صنعت چاپ بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در نزدیکی متروی شهید بهشتی واقع شده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها