امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82481
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری رئیس نمایشگاه کتاب با اهالی رسانه در مصلای امام خمینی(ره) ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری رئیس نمایشگاه کتاب با اهالی رسانه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار َشد.

براساس این گزارش،‌در این نشست سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب، محمد اللهیاری معاون فرهنگی و اجرایی نمایشگاه کتاب، همایون امیرزاده معاون علمی، فرهنگی و مدیریتی، احمد کمالی‌نژاد مدیر کمیته ناشران داخلی، علی شجاعی صایین و مجید صحاف مدیر کمیته جنبی حضور داشتند.

در ابتدای این نشست هریک از مدیران کمیته‌ها به ارائه گزارش پرداختند. اللهیاری معاون فرهنگی و اجرایی نمایشگاه کتاب ضمن بیان این جملات که دو روز پرفشار را از آغاز نمایشگاه کتاب سپری کرده‌ایم و طی این سه روز تعداد زیادی از برنامه‌ها محقق شده است، گفت: نمایش‌های خیابانی، سالن هنر، افزوده شدن استراحتگاه، اورژانس، مهدکودک و... از جمله طرح‌های اجراشده در این دوره از نمایشگاه است.

وی با ارائه گزارشی ابراز داشت: میزان تراکنش‌ها نشان می‌دهند در دو روز ابتدایی نمایشگاه کتاب سال 92 با دو روز ابتدایی نمایشگاه بیست و هفتم کتاب تهران در سال 93 تراکنش‌ها افزایش داشته است.

بر این اساس، سال گذشته 8 هزار و 810 تراکنش و امسال 25 هزار و 912 تراکنش در روز اول داشته‌ایم. سال گذشته مدت زمان اختصاص یافته به تراکنش‌ها 5 ثانیه بود که امسال به یک ثانیه کاهش یافت.

اللهیاری آمار تراکنش روز دوم را اینگونه اعلام کرد: سال گذشته روز دوم نمایشگاه 95 هزار و 689 تراکنش را شاهد بودیم که امسال 125 هزار و 849 تراکنش را شاهدیم و مجموعاً سال گذشته 114 هزار تراکنش و امسال 151 هزار تراکنش را شاهدیم.

این معاون نمایشگاهی سیدعباس صالحی خاطرنشان کرد: سال گذشته طی دو روز اول نمایشگاه 2 میلیارد و 880 میلیون تومان و امسال 5 میلیارد تومان خرید از طریق تراکنش صورت گرفته است و آمار فروش نقدی نشان می‌دهد رشد 5 برابری را شاهد هستیم.

احمد کمالی‌نژاد از دیگر مسئولان کمیته ناشران داخلی اینگونه آمار را اعلام کرد: 50 ناشر در بخش عمومی به مجموع ناشران افزوده شده است، مجموعاً 2408 ناشر در نمایشگاه با بیش از 250 هزار کتاب حضور دارند.

علی شجاعی صایین مدیر اداره کتاب و از اعضای کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران به آمار دو روز اول نمایشگاه اشاره و با تأکید بر اینکه تلاش داشتیم در اداره کتاب همگام با ناشران در اعطای مجوز تسریع صورت دهیم، اعلام کرد: انتخاب ناشران برگزیده سال از جمله مواردی بود که چند سالی است آن را دنبال می‌کردیم، اما امسال فرصتی فراهم شد تا با حضور رئیس‌جمهور از برترین‌ها تقدیر کنیم.

همایون امیرزاده رئیس هیأت رسیدگی به تخلفات ناشران نیز آماری را اعلام کرد که براساس آن نشان می‌دهد 23 مورد تخلف نمایشگاهی پیش از آغاز نمایشگاه احصاء شده بود، اما طی این سه روز 80 گزارش به کمیته واصل شده، ولی تنها در 5 مورد شاهد تعطیلی یک روزه غرفه‌ها خواهیم بود که مربوط به بخش دانشگاهی است.

مجید صحاف، مدیر بخش کمیته جنبی نمایشگاه نیز به 64 برنامه فرهنگی، محیطی و جنبی اشاره کرد و متذکر شد: اجرای سرود، ارائه محصولات یا نوشت‌افزارهای با کاراکترهای بومی، بازی‌های فکری و... از دیگر موارد تدارک‌دیده شده است، البته سالن فدراسیون فوتبال نیز فردا افتتاح خواهد شد.

سیدمهدی جعفری مدیر کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی نمایشگاه کتاب با بیان اینکه تلفن گویای 42553 در اختیار مخاطبان برای اطلاع‌رسانی قرار دارد گفت: تا روز گذشته 2100 تلفن داشته‌ایم که دوستان من در جهت اطلاع‌رسانی پاسخگو بوده‌اند. بیش از 210 بنر در جهت اطلاع‌رسانی تدریجی در سطح نمایشگاه نصب شده است، ضمن اینکه اپلی‌کیشن موبایل اختصاص یافته به نمایشگاه در سایت بازار موجود بوده و علاقمندان می‌توانند آن را دانلود کنند.

جعفری گفت:‌ پیامک 1000027 برای اولین بار در نمایشگاه کتاب درنظر گرفته شده که مراجعان با ارسال پیامک خالی می‌توانند اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند.

سیدعباس صالحی رئیس نمایشگاه کتاب درباره اینکه مصلای امام خمینی(ره) مکان مناسبی برای برگزاری نمایشگاه نیست، گفت: زمانی دو سه ماهه برای برگزاری نمایشگاه دراختیار داشتیم، این نمایشگاه تحولات و اصلاحاتش باید به معنایی باشد که یک نمایشگاه استاندارد را ارائه کنیم، اما با حد مطلوب فاصله بسیار داریم. ما شرمنده مردم ایران هستیم که با این اقبال به عرصه فرهنگ و کتاب و آنچه مشاهده می‌کنیم باید بهترین خدمات را ارائه دهیم اما با مطلوب فاصله بسیار داریم. ما ناراحت هستیم از آنچه که باید داشته باشیم و نداریم. من مهمان این مجمع هستم، اما با این نگاه که دوستان تلاش می‌کنند و با جدیت در حال پیگیری هستند باید تلاش‌ها به درستی منعکس شود.

وی اقدامات را پراکنده ندانست و از تعیین نقشه راه سخن گفت و افزود: در جلسه مقدماتی، تفسیری از نمایشگاه و مؤلفه‌ها ارائه شد، سیاست‌های دهگانه‌ای برشمردیم که برای ورود و حرکت با آنها باید موارد محقق شود، چرا که این مجموعه پازل به هم پیوسته است.

صالحی در پایان سخنان خود با بیان اینکه نمایشگاه کتاب صاحب دارد، گفت: ایجاد امنیت روانی در ناشر و بازدیدکننده نشان می‌دهد که نمایشگاه کتاب متولی دارد، بی‌صاحب نیست. این احساس را تلاش داشتیم و بعد از نمایشگاه منتقل کنیم که هر کسی حق ندارد خود را صاحب نمایشگاه بداند. وزارت ارشاد و معاونت فرهنگی متولی نمایشگاه هستند و هیچ‌کس حق ندارد بدون هماهنگی ورود کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها