امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82482
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست چگونگی بزرگداشت محمد‌رضا لطفی با حضور علی مراد‌خانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیر عامل ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست چگونگی بزرگداشت محمد‌رضا لطفی با حضور علی مراد‌خانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی ترابی مدیر عامل انجمن موسیقی، حسین علیزاده، داود گنجه‌ای و حمید‌رضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی در حوزه موسیقی برگزار شد.

علی مرادخانی در ابتدای این نشست گفت: حسین علیزاده، داریوش طلایی و داود گنجه‌ای چون سال‌ها در کنار لطفی بوده‌اند و از دوستان قدیمی وی به شمار می‌روند، قرار شد تا برای برنامه هماهنگی‌های مراسم با آن‌ها نشستی برگزار کنیم. اولین موضوعی که در این نشست مطرح شد، تشییع پیکر ایشان است که آقای علیزاده از طرف خانواده مرحوم لطفی نمایندگی تام دارد.

حسین علیزاده در ادامه این نشست بیان داشت: به ملت ایران تسلیت می‌گویم و می‌دانم که جامعه هنر نگاه خاصی نسبت به محمد‌رضا لطفی دارد، جایگاه او در هنر موسیقی ما ثبت خواهد شد، از همان لحظه‌ای که این خبر اعلام شد موضوع به نحوی جهانی شد و تمامی اهالی موسیقی از این ضایعه متأثر شدند.

وی ادامه داد: من مدت‌ها پیش به جراید قول داده بودم که وضعیت ایشان را گزارش کنم و با توجه به اینکه خانواده مرحوم نمی‌خواستند نظم بیمارستان به هم بخورد این وظیفه را برعهده گرفتند، آخرین گزارش را هم دیشب آخر شب نوشتم و اعلام عمومی کردم.

این استاد موسیقی اظهار داشت: اتفاقی که افتاده اتفاق بسیار بزرگی است و اتفاق ملی به شمار می‌آید، لطفی یک چهره ملی است و همه کسانی که با موسیقی سر و کار دارند و یا ندارند او را می‌شناسند.

مرادخانی در ادامه نشست افزود: لطفی به غیر از همه ویژگی‌هایی که داشت، یک ویژگی مخصوص به خود داشت، آن هم مردمی کردن موسیقی بود، آثار او مثل «ایران ای سرای امید» و «ای پدر» و غیره برای یک ملت خاطره‌ساز شد، او جزو استثناهای موسیقی ایران بود، امیدوارم کارهایی که از ایشان باقی مانده سرمشقی برای اهالی موسیقی باشد.

داریوش طلایی دیگر سخنران این نشست بود، او در سخنانی گفت: به ملت ایران و خانواده ایشان تسلیت می‌گویم، لطفی از یاران قدیم من بود و از دورانی که موسیقی را به طور جدی کار می‌کرد او را می‌شناختم، لطفی دغدغه‌ای جز موسیقی نداشت و جزو پیشگامان موسیقی ایرانی به شمار می‌رفت.

وی افزود: او توانسته بود در قلب جوانان نفوذ پیدا کند و موسیقی‌ای که به موسیقی پیرها و سن و سال‌دارها معروف شده بود را به جوانان هم معرفی کند.

داود گنجه‌ای هم در ادامه گفت: به ملت ایران تسلیت می‌گویم، وقتی او را در بیمارستان می‌دیدم در واقع خودم را می‌دیدم. حالت‌هایی که در آن دوران اتفاق می‌افتاد حالت‌های عجیبی بود.

وی افزود: خیلی خوشحالم که او در این ماه عزیز درگذشته است. لطفی یک معلم واقعی بود و این اتفاقی نیست که او در روز معلم هم درگذشت، برای لطفی که آدم معنوی‌ای بود بزرگترین درجات معنوی را آرزو می‌کنم.

گنجه‌ای یادآور شد: وقتی به همراه وزیر ارشاد با او ملاقات کردیم، آن قدر از حالات عرفانی صحبت می‌کرد که وزیر را تحت تأثیر قرار داد.

مرادخانی هم در ادامه صحبت‌های گنجه‌ای گفت: وقتی پیش وزیر بودیم لطفی می‌گفت برای هست شدن که نیامدیم. ما برای نیست شدن آمدیم و این سخنان را در حالی می‌گفت که حال و روز چندان خوبی نداشت و مدام می‌رفت و برمی‌گشت. وقتی آنجا را ترک می‌کردیم، یک فضای معنوی‌ای حاضر شده بود که وزیر را منقلب کرد. او در شب لیلة‌الرغائب از دنیا رفت و به نظر من یکی از نشانه‌های عاقبت‌ به خیری اوست.

مرادخانی در ادامه درباره نحوه برگزاری مراسم محمد‌رضا لطفی گفت: روز یکشنبه 9 صبح از تالار وحدت مراسمی خواهیم داشت که در این مراسم دوستانی سخنرانی خواهند کرد که هم‌اکنون در رایزنی هستیم که به نتایج مشترکی برسیم، فعلاً سخنرانی حسین علیزاده و حمید‌رضا نوربخش قطعی شده و به احتمال زیاد محمد‌رضا معتمدی هم یک اجرا خواهد داشت و مراسم تدفین هم در شهر گرگان برگزار می‌شود و استاد لطفی در گرگان به خاک سپرده می‌شود.

وی افزود: خانواده لطفی هم‌اکنون دچار چند مشکل هستند که از جمله مراجعات زیادی که به منزل او می‌شود. خواهش می‌کنم که دوستداران او صبور باشند و همگی در مراسمی که یکشنبه برگزار می‌شود حضور پیدا کنند.

در ادامه این نشست حمید‌رضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نیز در سخنانی گفت: امثال لطفی نیازی به تعریف و تمجید ما ندارند. امیدوارم خداوند روح استاد عزیز را قرین رحمت خود قرار دهد.

علیزاده در پایان این نشست گفت: از جامعه پزشکی که وقتی با نام محمد‌رضا لطفی مواجه می‌شدند و هرچه داشتند را عرضه می‌کردند تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها