امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82483
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری مسئولان نمایشگاه کتاب با خبرنگاران عصر امروز جمعه 12 اردیبهشت ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری مسئولان نمایشگاه کتاب با خبرنگاران عصر امروز جمعه 12 اردیبهشت در مصلای امام خمینی(ره) برگزار شد.

محمد اللهیاری معاون فرهنگی و اجرایی نمایشگاه کتاب در پاسخ به این سؤال که اجاره مصلای امام خمینی(ره) در این دوره دو برابر سال گذشته بوده، از این رو برنده اصلی این مسابقه مالی در نمایشگاه کتاب به درستی چه کسی است؟ آیا مصلا نیست؟ گفت: برنده اصلی نمایشگاه باید مردم باشند و اقتصاد نشر، چرا که برگزاری نمایشگاه کتاب برای رونق‌بخشی به چرخه نشر و اقتصاد است تا در کنار آن مردم، حظ فرهنگی و معنوی ببرند. همانطور که اشاره شد مصلا در حال تکمیل ساختمانی است. هر سال بخش‌هایی به آن افزوده می‌شود، از این رو ما بخش‌هایی را دراختیار نداریم. مبلغ اجاره مصلای امام خمینی(ره) برای نمایشگاه کتاب دو برابر نشده، اما به میزان سال گذشته افزوده شده است. مصلا بابت اجاره نسبت به سال گذشته افزایش را پیش‌بینی کرد، این در حالی است که وزارت ارشاد یارانه نیز پرداخت می‌کند. اما در ارتباط با مواد غذایی و تبلیغات محیطی، این دو حوزه در اختیار مسئولان مصلا است نه ارشاد که از طریق مزایده واگذار می‌کند.

احمد کمالی‌نژاد رئیس کمیته ناشران داخلی در پاسخ به اینکه روز گذشته از جمع‌آوری دو عنوان کتاب از نمایشگاه خبر داده بودید اما امروز رسانه‌ها از عدم جمع‌آوری آثار خبر دادند، درنهایت آمار چه چیزی را نشان می‌دهد؟ بیان کرد: تنها یک عنوان کتاب از سطح نمایشگاه جمع شده که مجوز اعلام وصول نداشته است. سایر آثار جمع‌آوری نشده‌اند بلکه با تعامل ناشر، کتاب صورتجلسه شد تا از نمایشگاه خارج شود.

سیدعباس صالحی رئیس نمایشگاه کتاب درباره تعداد بازدیدکنندگان اینگونه توضیح داد: من ضد آمار هستم، البته باید توجه داشته باشیم که سنجش‌های آماری ما دقیق نیست، اما مواردی را برای رقم و آمار بازدیدکنندگان اغلب اعلام می‌کنند. آمار غلط رهزن است. یکی از مشکلات فرهنگی این است که بدون سنجش آماری به راحتی آمار می‌دهیم، در حالی که سنجش آماری را تعریف نمی‌کنیم. من تا وقتی که مطمئن نشوم در نمایشگاه کتاب آماری را اعلام نمی‌کنم. به دوستان هم گفته‌ام تا مطمئن نشدید آمار ندهید.

رئیس دانشگاه درباره حضور مهمان ویژه عنوان کرد: یکی از بخش‌های قابل توجه حضور مهمان ویژه است، البته لازم نیست کار تشریفاتی و نمادین داشته باشیم، چرا که مهمان ویژه و حضور او ادامه بحث دیپلماسی فرهنگی بر محور کتاب است، لذا مقدماتی لازم است تا در طی سال بتوان در راستای مهمان ویژه گام‌های مؤثر برداشت.

درباره افغانستان این اتفاق امسال افتاد، اما برای مهمان ویژه سال‌های آینده نمایشگاه باید مسیری طی شود تا دیپلماسی فرهنگی را به سوی نقطه مطلوب پیش بریم.

سیدعباس صالحی رئیس نمایشگاه کتاب در پاسخ به سؤال فارس پیرامون اینکه رهبر معظم انقلاب همواره موضوع دیپلماسی فرهنگی را به مسئولان حوزه فرهنگی و وزارت ارشاد تأکید می‌کنند اما این حرکت همواره کند است، تدابیر شما چیست؟ گفت: حرکت دیپلماسی فرهنگی به عنوان یک سیاست در کلان معاونت و بخش ارشاد مدنظر است، اما این حرکت‌ها معمولاً کند هستند نه سریع و جهشی، چرا که زیرساخت‌های متنوعی را می‌خواهد که باید شکل گیرد تا حرکت‌هایی انجام شود.

رئیس نمایشگاه توضیح داد: در مجموع اتفاقات مختلفی امسال رخ داده یا در حال وقوع است. نمایشگاه امسال از چند زاویه مدنظر است، اول اینکه نگاه فرهنگی داشته باشیم و ببینیم در کجا قرار داریم. در این بخش سالن ترجمه مدنظر ما بود، پیشنهاد شد در حاشیه این سالن که بسیار مهم  هم است مترجمان قدرتمند حضور یابند و تعاملات انجام شود. در این سالن با توجه به فضای ترجمه و سوژه‌های جدید می‌توان به ترجمه معکوس امیدوار شد، البته ترجمه‌های مختلفی از ادبیات خصوصاً مقاومت ارائه شده است. شناسایی نسل قابل‌توجه ایرانی که به زبان‌های دیگر تسلط دارند یا خارجی‌هایی که ترجمه معکوس می‌کنند باید مدنظر باشد. ظرفیت ایران را در حوزه ترجمه باید کشف کنیم.

همگرایی‌هایی که ممکن است صورت گیرد، در حوزه‌های عربی، لاتین، زبان فارسی باید در مسیر راه قرار گیرد، البته تشخیص ناشرانی که دارای عقبه هستند و ارتباط با نخبگان پل ارتباطی خواهد بود تا به تعامل برسیم. اینها در کنار بحث حضور افغانستان قرار می‌گیرد، البته دعوت از مهمان ویژه زمانبر است، گرچه نمی‌توان گفت اینکار به شکل جهشی انجام می‌شود، اما مقدماتی انجام شده که می‌توان به مسیر امیدوار بود.

صالحی در پایان این نشست خبری در پاسخ به این سؤال که بارزترین تفاوت نمایشگاه کتاب امسال نسبت به سال گذشته چیست؟ عنوان کرد: برای تقویت وجه نمایشگاه نمایشی کتاب تهران سالن‌های خاصی تعبیه شده، اما می‌توانیم ادعا کنیم نسیم تغییر را می‌توان دید. نکته دوم، تکریم اهل فرهنگ و نخبگان علمی است، البته نه به اندازه‌ای که رضایت‌بخش باشد البته به اندازه‌ای تغییر دیده شود. تکریم نسبی مخاطب از طریق اطلاع‌رسانی‌ها به نظر بنده دریچه دیگری از نسیم تغییر است. ایجاد امنیت روانی در ناشر و بازدیدکننده که نمایشگاه متولی دارد و بی‌صاحب نیست از دیگر موارد مورد تأکید است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها