امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۱:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82485
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد و به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی، بازیگر خراسانی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد و به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی، بازیگر خراسانی سینما و تلویزیون در نشست خراسان‌شناسی در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: متأسفانه برای شناساندن فردوسی بزرگ هیچ کاری نکرده‌ایم.

وی افزود: نشناختن فردوسی توسط نسل جوان و مردم این کشور نشان کار نکردن برای معرفی این حماسه‌ساز است.

ارجمند بیان داشت: امام رضا(ع) تمام فرهنگ اسلام را به خراسان آورد و من معتقدم اسطوره‌های دینی ما با اسطوره‌های فارسی هیچ تضادی ندارند.

این هنرمند و استاد پیشکسوت خراسانی با بیان اینکه ما فرهنگی داریم که با دوبال حرکت می‌کند، افزود: همیشه گفته‌ام آرش کمانگیر مرزهای جغرافیایی من را تعریف کرد و ابوالفضل العباس (ع) مرزهای دینی من را تعریف نمود.

وی تأکید کرد: اسطوره‌های دینی ما با اسطوره‌های فارسی هیچ تضادی ندارد و ریشه ما در عمق زندگی بشر است.

بازیگر نقش مالک اشتر تأکید کرد: چرا در استان خراسان رضوی ما یک مرکز برای شناساندن شاهنامه فردوسی نداریم چرا ظرفیتی را برای شناساندن فردوسی به جامعه فراهم نمی کنیم.

همچنین در این نشست معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به وجود بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) اظهار کرد: وجود مضجع منور امام رضا (ع) در این استان باعث مباهات است که می‌توان آن را قطعه‌ای از بهشت خواند.

علی‌اصغر رشید تأکید کرد: خراسان رضوی مشتمل بر 28 شهرستان و 70 بخش، 3 هزار و 500 روستا و جمعیتی بالغ‌ بر 6 میلیون و 700نفر با قومیت‌های مختلف دارد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به جاده ابریشم گفت: آثار 800 ساله در کشف‌رود پیدا شده است و این نشان از تاریخ غنی این شهر است.

رشید این استان را از نظر آب و هوایی متنوع دانست و بیان داشت: ما 4 فصل را در استان خراسان رضوی در یک زمان داریم.

وی تأکید کرد: خراسان مهد وحدت و مسرت است که اهالی فرهنگ در آن می‌درخشند؛ لازم است اصحاب فرهنگ و هنر در کنار مسئولین برای ارتقاء فرهنگ و هنر این خراسان بیش از پیش همت داشته باشند.

رشید تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم از این وسعت فرهنگی و جغرافیایی در سال اقتصاد و فرهنگ استفاده کنیم و فرهنگ این منطقه بزرگ را به جامعه معرفی سازیم.

وی با بیان اینکه ما آماده همکاری با همه اصحاب فرهنگ و هنر هستیم؛ بیان داشت: مسئولین این استان در ارتقاء فرهنگ و هنر تلاش کرده‌اند و اصحاب فرهنگ و هنر می‌توانند از تریبونی که دارند پیشنهادات و نظرات خود را به مسئولین منتقل کنند و در شناسایی فرهنگ و هنر این استان اهتمام داشته باشند.

*نمایشگاه کتاب نمایشگاهی برای همه ایران است

در ادامه این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز ضمن تشکر از معاونت فرهنگی و معاونت پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این خبر افزود: نمایشگاه کتاب سهم زیادی در توسعه علمی کشور دارد.

سیدسعید سرابی ادامه داد: با توجه به این که از همه نقاط کشور برای بازدید به این نمایشگاه می‌آیند این نمایشگاه در ایجاد همبستگی بین مردم نقش بارزی دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به حضور شخصیت‌های فرهنگی و هنری خراسان رضوی در این نشست گفت: محدودیت‌ها به ما اجازه نداد که از همه شخصیت‌های فرهنگی و هنری برای حضور در این نشست دعوت کنیم اگر می‌توانستیم از همه فرهیختگان فرهنگ و هنر خراسان برای حضور در این نمایشگاه دعوت می‌کردیم.

وی ادامه داد: به اندازه طول و عرض این نمایشگاه، اجتماع شخصیت‌های فرهنگی خراسان را داشتیم.

*در بسیاری از حوزه های دانشی خراسان پایه گذار بوده است

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم گفت: حضور ناشران و وجود هزاران عنوان کتاب در این نمایشگاه نشان از بعد نمایشگاهی این نمایشگاه  است.

سیدعباس صالحی این نمایشگاه را فرصتی برای تبادل فرهنگی خواند و افزود: این نمایشگاه یعنی فرصتی برای تعامل فرهنگی بر پایه کتاب است.

این مسئول با اشاره به سالن ترجمه ایران اظهار داشت: 20 هزار اثر فارسی که به زبان‌های مختلف ترجمه شده و 8 هزار کتب گردآوری شده است که این مقدمه‌ای برای شکل‌گیری خانه ترجمه ایران است.

وی ادامه داد: خراسان موقعیت تاریخی سترگی دارد که این موقعیت تاریخی به آن موقعیت عینی داده که این گذشته تاریخی مستمر و پایدار است.

صالحی ادامه داد: حوزه زبان فارسی با خراسان پیوند دیرینه‌ای دارد و سند زبان فارسی ما با شاهنامه ریخته شده است به طوری که اگر شاهنامه نبود شاید زبان فارسی هم اینچنین نبود.

وی با تأکید بر آنکه زبان فارسی با شاهنامه شکل گرفته است ادامه داد: شعر جایگاه خراسانی دارد و بوی خراسان از سبک شعر خراسانی است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: خراسان حلقه اتصال فرهنگی تاریخی بوده است از خراسان فرهنگ ایرانی به شرق منتقل شده است و هنوز هم این جایگاه را دارد.

وی با تأکید بر آنکه تنوع فرهنگی و اقلیمی در این استان مورد توجه است افزود: این استان توانسته است تنوع ای از استعدادها، ظرفیت‌ها و... را در خود جای دهد.

معاون وزیر ارشاد تأکید کرد: در بسیاری از حوزه‌های دانشی خراسان پایه‌گذار بوده به طوری که ما عرفان خراسانی و مغربی را در این استان شاهد بودیم.

وی در ادامه تأکید کرد: خراسان استعداد خاصی برای آنچه خراسان باید داشته باشد دارد و از جمله مفاخر خراسان که در این دوره اخیر نقشی بسزایی را ایفا می‌کنند نامداران ایثار و شهادت است که در دوره دفاع مقدس نام‌آور بوده به طوری که این جلسه به نام شهید علی مردانی تشکیل شده است.

*کتاب جوهره فرهنگ است

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تشکر از ستاد برگزاری این رویداد فرهنگی و معاونت امور فرهنگی، اظهار کرد: کتاب یک موضوع اساسی در فرهنگ کشور ماست و ما کتاب را یک مؤلفه برای رشد فرهنگ کشور می‌دانیم، کتاب را باید جوهره فرهنگ بدانیم، حقیقت فرهنگ کتاب و کتابخوانی است.

حسین نوش‌آبادی با بیان اینکه کتابخوانی یکی از شاخصه‌های رشد فرهنگی در هر جامعه است، گفت: اگر ما مردم را با کتاب و کتابخوانی مأنوس کنیم و مردم به مطالعه رغبت پیدا کنند، کتاب در سبد کالای خانوار جای می‌گیرد و می‌تواند کشور را سریع‌تر به رشد اقتصادی برساند.

نوش‌آبادی کتاب را موتور حرکت و خاستگاه پیشرفت یک کشور در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی دانست و افزود: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فرمودند، رشد فرهنگی آغازگر و مقدمه رشد اقتصادی و یکی از مؤلفه‌های رشد فرهنگی نیز کتاب و کتابخوانی است.

وی سپس به سخنان رئیس جمهوری در مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد و گفت: رئیس جمهوری نمایشگاه کتاب را جولانگاه فرهنگ نامیدند و در واقع این تعبیر به این معنی است که اگر فردی می‌خواهد جولانگاه فرهنگ ایران را ببیند، باید به نمایشگاه کتاب بیاید.

نوش‌آبادی با اظهار امیدواری برای برگزاری نمایشگاه‌های کتاب مشابه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سایر استان‌ها، افزود: امیدواریم این اتفاق در نقاط مختلف سراسر کشور بیافتد تا مردم سراسر کشور بتوانند از این امکان بهره‌مند شوند.

هرچه از زبان فارسی خارج شده از فرهنگ خراسان بوده است

محمدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی نیز درادامه این نشست فرهنگ خراسان را بسیار عظیم و پربار خواند و افزود: فرهنگ خراسان فضای عظیمی را در شرق به خود اختصاص داده است به طوری که تا سواحل مدیترانه  پیش رفته است.

وی ادامه داد: خراسان مهد انتقال فرهنگ از دیرباز بوده است به طوری که با برقراری ارتباط با دنیای شرق و غرب فرهنگ را مبادله می‌کرده است.

این استاد دانشگاه با تأکید بر آنکه این منطقه در انتقال فرهنگ پیش از اسلام نیز حضور پررنگی داشته افزود: در زمان پیش از اسلام پارت‌ها در این استان زندگی می‌کردند و این منطقه مرکز فرماندهی بوده است.

 یاحقی بیان داشت: خراسان در انتقال فرهنگ اسلامی نیز نقش بزرگی داشته چرا که توانسته دین مبین اسلام به دنیای شرق معرفی کند.

وی زبان دری را به عنوان زبانی مهم در نگاشتن کتب خواند و افزود: امروزه کتبی که در دستان شماست و در این نمایشگاه موجود  است به زبان دری نوشته شده که این از بلخ یا همان خراسان بزرگ در گذشته منشاء گرفته است.

این پژوهشگر اظهار داشت: بلخ و هرات جزو شهرهای بزرگ خراسان در گذشته بوده که به عنوان پایگاه فرهنگی فرهنگ را به همه جای ایران پراکنده است.

وی با بیان اینکه اگر هم اکنون به کتابخانه آکسفورد بروید تصویر ابوعلی سینا را خواهید دید افزود: موزه لندن نیز از دیگر موزه‌هایی است که در آن دانشمندان ایرانی خودنمایی می کنند.

محمدجعفر یاحقی اظهار داشت: امروز ما متأسفانه تولید علم نداریم و بیشتر از صنعت ترجمه استفاده می کنیم به طوری که در گذشته ما تولیدکننده علم بودیم.

وی تصریح کرد: هرچه از زبان فارسی خارج شده است از فرهنگ خراسان بوده که این نشان از عظمت این منطقه را دارد.

گفتنی است؛ نشست تخصصی خراسان‌شناسی به همت معاونت فرهنگی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با حضور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون حقوقی و پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام حسینی عضو هیئت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر خراسان از جمله دکتر یاحقی، داریوش ارجمند، محدثی خراسانی، سعید طوسی، دکتر اکرامی‌فر و... در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.
انتهای پیام/2202/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار