امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82486
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی بایسته های نشر کتاب از دیدگاه مقام معظم رهبری در سرای اهل ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی بایسته های نشر کتاب از دیدگاه مقام معظم رهبری در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.
در این نشست که با حضور محمدرضا سرشار رئیس حوزه هنری تهران و نجفعلی میرزایی رئیس خانه کتاب برگزار شد به موضوع بایسته های نشر کتاب از دیدگاه مقام معظم رهبری پرداخت.
در ابتدای این جلسه مسعود معینی پور که هدایت این جلسه را برعهده داشت گفت: مهم ترین برونداد های کتاب کشور در این رویداد بزرگ فرهنگی کشور به مردم معرفی می شود. دغدغه رهبری انقلاب به عنوان نظریه پرداز فرهنگ در جهان اسلام بایستی به منظور تعالی فرهنگ اسلامی مدنظر قرار بگیرد.

در ادامه محمدرضا سرشاردر حالی که شناسنامه خود را نشان حضار می داد گفت: من با شناسنامه حرف می‌زنم! با منطق آقای رییس جمهور حتی انتشار کتاب آیات شیطانی هم در جامعه ایرادی ندارد چون خود مردم می توانند تشخیص دهند که این کتاب برایشان مضر است یا نیست.
وی با گرامیداشت مقام دانشمند شهید مرتضی مطهری و روز معلم گفت: در دو بخش می توان به موضوع این جلسه پرداخت. بخش اول سیره، مطالبات و رهنمودهای رهبر انقلاب در حوزه کتاب و بخش دوم پاسخ هایی که به آن داده شده است.
وی ادامه داد: حکومت ها رویکردهای گوناگونی به رسانه داشته و نظریه های متفاوتی در این زمینه مطرح شده است. آخرین نظریه ای که به دوران ما نزدیک است نظریه مسئولیت اجتماعی است که به نشریات یک مسئولیت اجتماعی داده و آزادی بی قید و شرط برای رسانه ها را نمی پذیرد. اما در نظام اسلامی، مسئولان فراتر از مسئولیت اجتماعی برای نشریات فرض کرده و حضرت امام به رسانه یک نقش تربیتی می دهد و برای نمونه بکارگیری افراد تائب در رسانه را منع کرده زیرا رسانه یک نقش تربیتی دارد.
سرشار با اشاره به فلسفه خلقت گفت: فلسفه خلقت بشر عبودیت است و برای رسیدن به عبودیت باید بصیرت کسب کرد که یکی از ابزار کسب بصیرت، مطالعه نمودن است و اهمیتی که اسلام برای مطالعه کردن قائل شده نشان از اهمیت کتاب خوب است، که رهبری انقلاب از این اتفاق با این عنوان یاد کرده: اسلام پرچمدار کتابخوانی است. در طول تاریخ حکومت داری در ایران تنها زمامدارانی که خود مولف یا مترجم بوده اند در دوره معاصر است و آنها حضرت امام خمینی و رهبری فرزانه انقلاب هستند.
سرشار در ادامه این نشست توضیخ داد: وقتی به سراغ شخصیت رهبر انقلاب می رویم با مجموعه ای از اطلاعات مربوط به زندگی و رفتار و ... مواجه می شویم. حال چطور می توان از این اطلاعات اندیشه های رهبری را بررسی کرد. از دو طریق حلقه های ایجاد شده پیرامون موضوع مد نظر و دیگر از طریق سیستم های هرم مهندسی فرهنگی می توان اندیشه های ایشان را بررسی کرد.
وی در بخش اول سخنان خود به مطالبات رهبری پس از بازدید از نمایشگاه بیست و پنجم اشاره کرد و گفت: ایشان هشت محور را معرفی کردند که سه بخش ابتدایی به نمایشگاه کتاب اشاره دارد که برخی نیز محقق نشده است.
1- الگوی پیشرفت دراز مدت نمایشگاه کتاب طراحی شود.
2- طراحی بخشی برای ارزیابی محتوایی کتاب های نمایشگاه با استفاده از افراد صاحب صلاحیت در هر سال.
3- مطالعه علمی مفهوم نمادین بازدید از نمایشگاه کتاب.
4- پیگیری طراحی و اجرای اقتصاد مقاومتی با راه اندازی کارخانه کاغذ.
5- توجه به ویراستاری کتاب.
6- توجه به مسئله کتاب آرایی و طاهر کتاب ها.
7 – توجه به راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای کتاب و راه اندازی ویترین کتاب در دسترس عموم 8- ایجاد یک مسیر دو طرفه برای ترجمه کتاب.

میرزایی در ادامه جلسه به طرح موضوعاتی مرتبط با مسئله ممیزی پرداخت: رهبری یکی از بزرگترین کتابشناسان عرصه علوم اسلامی، تمدن، تاریخ و ادبیات هستند. التزام به فرمایشات ایشان از نظر قانونی، شرعی و عقلانی مورد پذیرش است. اما نباید فراموش کرد که کسی تاکنون درحوزه ممیزی چارچوب های آن را رسانه ای نکرده است. مسئله ممیزی فراتر از اجازه دادن و ندادن به نشر یک کتاب است. با نگاه به سخنان امام متوجه خواهیم شد که ممیزی یک امر بدیهی است اما با توجه به ممیزی روزنامه ها و نشریات نشان از انعطاف تفکر ممیزی مورد نظر امام و رهبری است.
وی با بیان برداشت های خود از سخنان رئیس جمهور در افتتاحیه گفت: ممیزی نباید عرصه ای برای تقابل جریان های مختلف سیاسی شود بلکه این در حوزه کارشناسی است و نباید با دید سیاسی به آن دامن نگریسته شود. از سخنان دکتر روحانی اینگونه برداشت می شود که می توان ممیزی را به مردم سپرد و به مردم اعتماد کرد وگرنه ممیزی یک اتفاق منطقی و مطالبه رهبری است.
سرشار در ادامه نشست یادآور شد: بر اساس رهنمودها و مطالبات رهبری تاکنون مدل درستی در حوزه کتاب ارائه نشده است و تا اندازه ای کم کار شده که نمی توان مدلی یافت. برنامه ریزی ، حمایت و نظارت سه شان دولت است. پاسخ های دولت یازدهم به مطالبات رهبری را می توان در سه سطح بررسی کرد، سطح ریاست جمهوری، وزارت ارشاد و معاون فرهنگی وزیر، که پاسخ های داده شده یکپارچه نبوده و دوگانه است. در سطوح یک و دو نسبت به سخنان رهبری موضع گیری شده ولی در سطح معاون فرهنگی و مدیران کل اتفاقی نیفتاده است.
وی با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور در افتتاحیه نمایشگاه کتاب گفت: مشکل نویسندگان ما مشکل ممیزی نیست، بلکه مشکل کمبود کاغذ است که نه دولت قبل و نه دولت کنونی هیچ اقدامی در حوزه کاغذ انجام نداده است. این سوال در ذهن به وجود می آید که چرا رئیس جمهور به جای پرداختن به موضوعات اصلی این حوزه به موضوع ممیزی اشاره می کند. برای نمونه در چند سال اخیر قیمت کتاب چندین برابر شده که با مدیریت دولت می توانست قیمت ها افزایش نیابد. پردا ختن به ممیزی خلط مبحث است.
سرشار افزود: رهبری در ارتباط با بحث ممیزی به دو موضوع اشاره داشته، یکی جلوگیری از نشر اندیشه های غلط که با سوءنیت طرح شده و دیگری نشر آثاری که اثر منفی آنی دارد. دوگانگی در حوزه دولت دیده می-شود. لایه دولت یک نگاه سیاسی داشته اما در لایه های معاونت فرهنگی و خانه های کتاب مواضع جداگانه است.
میرزایی در ادامه نشست به برداشت خود از سخنان رئیس جمهور در افتتاحیه اشاره کرد و گفت: برداشت بنده از سخنان دکتر روحانی اینطور نیست. به نظرم ریاست جمهور منظورشان اینطور نیست. از نظر ایشان اصل ممیزی یعنی انسان در درون خود به خودممیزی و خودکنترلی بپردازد. من با سخن دکتر سرشار موافقم، ما در داخل با فقر مدل سازی مواجه هستیم و سعی می کنیم از افراد کارشناس در این مسیر استفاده کنیم و هیچ ایرادی ندارد که ما نسبت به ممیزی جدی تر برخورد کنیم.
وی در پایان با انتقاد از رسانه ملی گفت: اگر یک درصد از میزان آگهی های خوراکی های مضر که به خورد فرزندان ما داده می شود را به کتاب بدهند ما مشکل کتاب را برطرف خواهیم کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها