امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۹:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82492
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری محسن رضائی ، دبیر مجمع تشخیص مصلخت نظام در پاسخ به سوال فارس ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست خبری محسن رضائی ، دبیر مجمع تشخیص مصلخت نظام در پاسخ به سوال فارس پیرامون انتقادهای وارد بر دولت و اینکه چندی است مستند من روحانی هستم در فضای مجازی نشر داده شده آیا این فیلم را دیده اید و مطالب آن را تائید می کنید اظهار داشت: مستند من روحانی هستم را ندیده ام اما پیرامون آن مطالبی را شنیده ام

وی گفت نقد کردن از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است، فضای باز سیاسی جامعه از نعمت هایی بزرگ انقلاب است به نظر من اگر فیلم سریال یا کتاب می خواهد تهیه شود باید مجوز بگیرد، اما ظاهرا این فیلم مستند مسیر قانونی حود را طی نکرده است.

وی ادامه داد: لزومی ندارد دست به کارهای خارج از مسیر قانونی بزنیم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی فعال هستند مراکزی که می‌توانند مجوز ارائه کنند اما مهم‌ترین مشکل این است که این مستند مسیر قانونی خود را طی نکرده است.

رضایی پیرامون رویکرد چندماهه فرهنگی دولت یازدهم و توقعات با توجه به اینکه نامگذاری سال منوط به حوزه فرهگ و اقتصاد است، توضیح داد: معتقدم که باید قواعد سیاسی را در کشور به وجود آوریم که مکمل قوانین دیگر هستند همه چیز را نمی‌توان در قانون پیاده کرد نقد هم نیاز به قانون و قاعده دارد. دموکراسی هم نیازمند قانون و قاعده است ولی مشکل جامعه سیاسی ایران این است که هنوز قواعد دموکراسی، نقد و آزادی تبدیل به نهاد نشده است. تبدیل به رفتارهای جا افتاده نشده است هر دولتی که می‌آید چه دولت آقای احمدی‌نژاد چه دولت آقای روحانی توپخانه‌ها سریعاً شروع به فعالیت علیه دولت می‌کنند این طور نمی‌توانیم به ثبات برسیم باید قاعده‌ای بگذاریم که هر دولتی مستقر می‌شود یکی دو سال فرصت دهند و پس از آن نقدها آغاز شود در غیر این صورت کار شتابزده می‌شود.
 
به گفته وی، از آقای جنتی وزیر ارشاد درباره حوزه فرهنگ پرسیدم ایشان گفتند به آقای روحانی گفته‌ام اگر بین نظر شما و مقام معظم رهبری اختلافی باشد من نظر رهبر انقلاب را ترجیح می‌دهم.

این مقام مسئول در مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان اینکه باید اجازه دهیم وزارت ارشاد سکان عمل را به دست بگیرد و بر کار مسلط شود پس از آن اشکالات را وارد بدانیم، گفت: بنده نسبت به مسئله فرهنگ اشکال جدی را به شورای انقلاب فرهنگی می‌گیرم این شورا اختیارات وسیعی دارد اما تاکنون نتوانسته یک فرهنگ انقلابی و جهادی مورد انتظار مردم را تحقق بخشد. بنده یکی از منتقدان سرسخت شورای انقلاب فرهنگی هستم. معتقدم اگر شورا وظایفش را انجام دهد نه تنها با مشکل مواجه نخواهیم شد بلکه فرهنگ جهادی در کشور مستقر می‌شود.

رضایی در پایان سخنان خود درباره نام‌گذاری سال 93 گفت: سیاست‌های کلی فرهنگ مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه فرهنگ تقدیم رهبر انقلاب شده و طی ماه‌های آتی این سیاست‌ها در ابعاد مختلف ابلاغ می‌شود.

محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام پس از بازدید از غرفه‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب تهران در سرای اهل قلم این نمایشگاه حاضر شد.
 
وی با تبریک روز معلم اظهار داشت:‌ هرچه تمدن بشری پیش می‌رود به علم و دانش بیشتر گره می‌خورد به این دلیل روز به روز نقش معلمان، مربیان و اساتید در ساختن آینده بشر مؤثرتر می‌‌شود لذا این روز را به معلمین تبریک می‌‌گویم.
 
وی ضمن تشکر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ناشران و نویسندگان و همکاری این سه در برپایی نمایشگاه کتاب بیان کرد: مردم با مشکلات فراوانی در دسترسی به کتاب مواجه‌اند، اگر هر مسئله‌ای عیدی دارد مثل طبیعت که عید آن نوروز است،‌ عید کتاب هم نمایشگاه کتاب سالانه است. اگر نویسندگان و پژوهشگران با هم آشنا شده و تعامل می‌کنند این چند روز به نوعی عید کتاب محسوب می‌شود که امیدواریم روز به روز بهتر از قبل باشد کما اینکه از مسئولان وزارت ارشاد انتظار داریم خدمات‌دهی به مردم را افزایش دهند. اینجا مصلی است برای نمایشگاه کتاب طراحی نشده است، مردمی که به اینجا مراجعه می‌کنند با مشکلات فراوانی مواجه‌اند امیدواریم در سال‌های آتی شاهد تحولاتی باشیم.
 
رضایی با بیان اینکه بهتر از مصلی جایی برای نمایشگاه کتاب پیدا نشد،‌افزود: دوستان وزارت ارشاد و هیئت امنای مصلی امام خمینی باید کمک کنند که طی این 10 روز همه چیز به خوبی مورد استفاده مردم قرار گیرد و خدمات‌دهی افزون شود.
 
این مقام مسئول با این جملات که هیچ تاریخی از ایران را سراغ نداریم که کتاب در آن حاضر نباشد، گفت: بسیاری کتبیه‌‌های تاریخی و باستانی نقش قلم و کتاب در آنها مشهود است کمتر تاریخی از ایران منعکس شده که کتاب و فرهنگ در آن نباشد. ملت ایران همواره فرهنگ و تمدن‌ساز بوده‌اند.
 
دبیر تشخیص مصلحت نظام ضمن بیان اینکه برخی ملت‌ها فرهنگ را از نقاط دیگر اخذ کرده و تمدن‌سازی می‌کنند عنوان کرد: اما ملت ایران توانایی فرهنگ و تمدن خود را دارند چرا که خمیرمایه آن علم و دانش بوده که زاده ایرانی‌ها است.
 
رضایی درباره موضوع سرمایه‌‌گذاری برای تولید کاغذ اظهار داشت: ما نمی‌توانیم وارد سیاست‌گذاری در حوزه کاغذ شویم چرا که جزو وظایف ما نیست اما وقتی سیاست‌های فرهنگی ابلاغ می‌شود که به زودی و طی ماه‌های آتی نیز ابلاغ خواهد شد، برای تقویت فرهنگ ابزاری را نیازمندیم همانند جوهر، کاغذ، چاپ و توزیع که از الزامات است اما به زودی این سیاست‌ها ابلاغ خواهد شد.
 
وی گفت: البته ما نظارت‌های خود را خواهیم داشت تا مقدمات تقویت فرهنگ فراهم شد.
 
این مقام مسئول سپس پیرامون دغدغه رهبر انقلاب نسبت به کتاب و کتاب‌‌های دفاع مقدس اینگونه سخن را ادامه داد که در بحث دفاع مقدس تاکنون چیزی نوشته‌ام دلیل آن هم فضای سیاسی کشور است چرا که از خاطرات دفاع مقدس که افتخار ملی است سواستفاده سیاسی می‌کنند من در سال‌هایی فرماندهی جنگ را برعهده داشتم از امام، مسئولان و فرماندهان مواردی را می‌دانم اما نگرانم در این اوضاع سیاسی از این حقایق جنگ استفاده حزبی نشود که می‌شود؛‌ هر دولتی که تغییر می‌کند فضایی را درباره جنگ درست می‌کنند مثلاً وقتی اصلاح‌طلبان می‌آیند می‌گویند چرا جنگ پس از آزادی خرمشهر ادامه یافته است حتی در مورد آن کتاب می‌نویسند اما نتیجه این سؤال به این دلیل که پیرامونش کار تحقیقی صورت نگرفته آسیبی به این حادثه تاریخی می‌زند. از طرفی وقتی اصولگرایان روی کار می‌آیند می‌گویند چه کسی به امام جام زهر داد، موضوع جنگ بازیچه گروه‌های سیاسی می‌شود.
 
وی متذکر شد: من درباره اشخاص، مسئولان کشور خاطراتی از جنگ دارم که اگر اینها را بگویم نگرانی‌ام این است که در مسائل جناح‌بندی هر کس از این موارد علیه دیگری استفاده کند.
 
دبیر تشخیص مصلحت نظام همچنین ابراز امیدواری کرد: این میراث بزرگ یعنی دفاع مقدس نباید بازیچه مسائل زودگذر شود ولی مقاومت من در حال تمام شدن است ناچارم برای تحریف‌ها‌ی غیرمنصفانه دست به نگارش بزنم که ان‌شاءالله خواهم نوشت.
 
وی پیرامون اینکه کدام حوزه از دفاع مقدس نظر شما را جلب کرده گفت: البته نمایشگاه کتاب را از چند بعد دیده‌ام اولین مسئله مشاوره دادن در مورد کتاب است چرا که مخاطبان کتاب خودشان قدرت دستیابی را به بهترین‌ها ندارند نیازمند گسترش مشاوره کتاب هستند. امسال بخش مهمی در سالن یاس دیدم که جوانان حزب‌اللهی کار خوبی کرده و مشاوره کتاب می‌دهند. نیازمندان می‌توانند به این غرفه مراجعه کرده و مشاوران برای دسترسی به کتاب بهتر آنها را رهنمون باشند اما باید اقداماتی چون سالن یاس در سال‌های آتی گسترش یابد من این پیشنهاد را به وزارت ارشاد می‌دهم تا مشاوران را بیشتر کند. مسئله دیگر اینکه مردم از صبح تا شب در نمایشگاه هستند نیازمند تفریحند امسال از نظر تئاتر، موسیقی و... کاری خوبی صورت گرفته که خستگی را از روح مردم می‌کاهد.
 
رضایی در مورد دیپلماسی فرهنگی هم گفت: سالن ترجمه از بخش‌های مهم نمایشگاه است اما دعوت از کشور‌‌های افغانستان، تاجیکستان و کشورهایی که زبان فارسی در آنجا جریان دارد باید ادامه یابد زیرا دیپلماسی بدون پشتوانه فرهنگ به جایی نمی‌رسد اینکه مرتب با دنیا مذاکره کنیم اما ارتباط فرهنگی و هنری نداشته باشیم دیپلماسی ما هم بردی نخواهد داشت. امروز در پهنه وسیع زبان فارسی قرار داریم و نمایشگاه کتاب می‌تواند گستره ویژه‌ای برای کشورهای فارسی زبان داشته باشد.
 
دبیر تشخیص مصلحت نظام در پایان جهش نمایشگاه کتاب را در سال‌های گذشته خوب توصیف کرد و گفت: فضا همچنان برای فعالیت باز است.
 
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها