امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82540
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۲
تعداد بازدید: 35
همزمان با تشدید تنشها در اوکراین اعضای گروه 7 تصمیم به اعمال تحریمهای جدید علیه روسیه گرفته اند. این تحریمها که بخش انرژی روسیه را هدف گرفته بر حدود ...

همزمان با تشدید تنشها در اوکراین اعضای گروه 7 تصمیم به اعمال تحریمهای جدید علیه روسیه گرفته اند. این تحریمها که بخش انرژی روسیه را هدف گرفته بر حدود 25 درصد از تولید ناخالص داخلی روسیه و نیمی از درآمدهای مسکو تاثیر می گذارند و حمایتهای فزاینده‌ای از سوی غرب را نیز به دنبال داشته اند.

با این حال تحریمهای انرژی که با افزایش شدید قیمتها همراه خواهد بود، اوضاع را به مراتب برای اروپا وخیم‌تر خواهد ساخت و به نظر می رسد غرب با بازی خطرناک با کارت انرژی در بحران اوکراین بیش از پیش خود را درگیر پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی این اقدام خود خواهد کرد.

تحریم نفت روسیه تاثیری جدی بر افزایش قیمتهای جهانی خواهد داشت و به نظر می رسد حامیان اعمال تحریمها بر نفت و گاز روسیه به این واقعیت توجه نکرده اند که قطع تنها یک سوم از صادرات 10 میلیون بشکه در روز روسیه به بازارهای جهانی، چه بلایی بر سر قیمتهای جهانی نفت خواهد آورد.

این امر احتمالا بر ذخایر استراتژیک کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی تاثیرگذار خواهد بود. به زبانی دیگر، تحریمهایی که بخش انرژی روسیه را هدف قرار داده اند به افزایش قیمتهایی منجر خواهد شد که بر اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد بدون آنکه لزومأ بر بودجه روسیه تاثیری بگذارد.

از سویی تحریمهای اعمالی بر روسیه منافع مالی گسترده شرکتهای خصوصی آمریکایی و بانکهای اروپایی را که در بخش انرژی روسیه سرمایه گذاری عظیمی کرده اند، تحت الشعاع قرار خواهد داد و قطعا این شرکتها و بانکها دست روی دست نخواهند گذاشت که بازی‌های سیاسی، آنها را از سودهای سرشار ناشی از همکاری‌ها در حوزه انرژی با روسیه محروم نماید.
 
ثانیا هزینه‌های تحریم انرژی روسیه در بین تحریم کنندگان توزیع خواهد شد و باید تصریح کرد که در این میان اروپایی‌ها بیشترین هزینه‌ها را پرداخت خواهند کرد. بازار گاز اروپا به حد کافی از استحکام لازم برخوردار نیست که در زیر فشار قطع گاز روسیه و تبعات آن قد خم نکند. در واقع هنوز هم به سرمایه‌گذاری هنگفتی برای به هم پیوستن بازارهای در حال حاضر فروپاشیده نیاز است.

در عین حال قوانین رگلاتوری ملی هنوز از هماهنگی برخوردار نیستند و اکثر بازارهای گازی در اروپای شرقی نمی تواند شوکی در عرضه گاز را تحمل کنند. از سویی آنچه که غالبا به عنوان راهکاری در ارتباط با این بحران اشاره می شود صادرات گاز طبیعی مایع از سوی آمریکاست که در این باره باید توجه داشت تحقق یافتن چنین امری در آینده‌ای نزدیک امکانپذیر نخواهد بود و حتی اگر امکان آن نیز وجود داشته باشد این گاز راهی اروپا نخواهد شد بلکه به دلیل قیمتهای بالاتر راهی آسیا خواهد شد.

سرانجام اینکه ایده منزوی کردن روسیه به ویژه از طریق اعمال تحریمها بر انرژی این کشور، غیرواقعگرایانه به نظر می رسد.همزمان با تشدید تنشها بین اروپا/آمریکا با روسیه،  هیاتهای انرژی روسیه سفرهایی را به مصر، کویت، هند، ژاپن، کره جنوبی و ویتنام داشته اند. تحریمها بیش از پیش روسیه را در جستجو برای بازارهای جایگزین راهی شرق خواهد کرد. در ماه مه، دور جدیدی از مذاکرات بین مقامات روسی و چینی برنامه ریزی شده و این بهترین زمانی است که دو طرف در پی یک دهه مذاکرات سخت به توافقی دست یابند.

روسیه ممکن است نسبت به کاهش قیمتها برای به دست آوردن شرکای تجاری بلندمدت ترغیب شود و منزوی کردن روسیه از طریق تحریم انرژی این کشور به نظر گزینه قابل اتکایی نیست. هزینه های این اقدام قطعا بسیار بالا و مزایای آن نامشخص است و روسیه یقینا به دیگر بازارهای مصرف روی خواهد آورد.

صنایع کشورهای اروپایی در حال حاضر در وضعیتی نیستند که بتوانند نفت و گاز روسیه را نادیده بگیرند در عین حال که مواضع تردید آمیز سیاستمداران آمریکایی و اروپایی تاکنون نشان داده که هیچ تمایل واقعی برای سختگیری‌ در قبال روسیه به همان دلایلی که در بالا اشاره شد، وجود ندارد اما بازی سیاست این سیاستمداران را به اتخاذ مواضعی وا می دارد که بیش از آنکه مبتنی بر واقعیات باشد بر هیجانات استوار است.

بحران اوکراین بیش از آنکه اقتصادی باشد موضوعی امنیتی است که باید به آن در چارچوبهای امنیتی توجه کرد و به نظر می رسد هنوز هم سیاستمداران اروپایی درک درستی از تحولات اوکراین ندارند که روسیه در قبال آن برای حفظ منافع حیاتی خود حاضر به پرداخت هزینه‌های سنگین‌تری از تحریمهای اعمالی بر نفت و گاز خود است.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها