امروز : سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - 2017 March 28
۲۱:۱۷
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82552
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۲
تعداد بازدید: 59
به گزارس خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نشست وضعیت جهان عرب پس از بیداری اسلامی در غرفه یاس در نمایشگاه کتاب، ...

به گزارس خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در نشست وضعیت جهان عرب پس از بیداری اسلامی در غرفه یاس در نمایشگاه کتاب، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری در سخنانی با اشاره به اینکه در کشور ما تصویر غلطی از اعراب وجود دارد،‌ گفت: این تصور غیردقیق که با برخی فیلم‌های هالیوودی تقویت شده همان شتر صحرا و ساحل است و این در حالی است که 20 کشور عربی وجود دارد که در برخی از آنها چون کشورهای مغرب عربی پایگاه‌های فکری متعددی وجود دارد که با آنها ارتباط نداریم.

وی با تقدیر از برپایی غرفه کتاب‌های ترجمه‌شده به زبان‌های مختلف افزود: من که کارم ادبیات است نمی‌دانم چقدر کتاب ترجمه شده و در کجاها استفاده شده است.

زائری با بیان اینکه ما در کشورهای مختلف عربی دارای کرسی آموزش زبان فارسی هستیم،‌ادامه داد: این کرسی‌ها در 40، 50 سال پیش متوقف شده و آخرین آثاری که از ایران دراختیار آنهاست مربوط به جلال آل احمد و صادق هدایت است.

وی با بیان اینکه کارهای پراکنده‌ای صورت گرفته اما خودش را نشان نمی‌دهد، تصریح کرد: امروز در جهان عرب به ویژه با شکست تجربه های شاخص از جمله ناصریست‌ها و اخوانی‌ها عطش بیشتری به اندیشه‌های انقلاب اسلامی وجود دارد.

زائری با اشاره به ضرب‌المثلی که می‌گوید «اندیشه در قاهره تولید می‌شود در بیروت منتشر می‌شود و در بغداد خوانده می‌شود» افزود: امروز در مصر تفکر اخوان شکست خورده، لذا عطش شنیدن تفکرات انقلاب اسلامی و تجربه کارآمد جمهوری اسلامی وجود دارد و امروز پس از بیداری اسلامی سؤالات بسیاری درباره حاکمیت دینی وجود دارد که متأسفانه عرضه و مدون نشده است.
 
* موسویان: دشمنان مقاومت با شم فرهنگی و اجتماعی وارد عرصه شدند
 

همچنین امیر موسویان از کارشناسان برجسته مسائل منطقه در سخنانی با بیان اینکه به جز در سوریه شعارهای اسلامی سر داده نشد، گفت: تنها به مخالفان سوری اجازه فریاد الله‌اکبر دادند که آن هم برای این بود که سر ببرند.

وی در عین حال با اشاره به رونق گرفتن دانشگاه الازهر و الزیتونه و رابطه علمای اسلامی در کشورهای مختلف افزود: در سال 1361 کشورهای عربی به دنبال اندیشه‌های شهید مطهری و دکتر شریعتی بودند اما چون در کشور به اندیشه‌های دکتر شریعتی نگاه خاصی بود، تمرکز بر صدور اندیشه‌های شهید مطهری و محمدباقر صدر شد.

وی ادامه داد: برای همین است که امروز می‌بینیم که بیشتر اسلامگرایان درباره شریعتی اطلاعات بیشتری دارند و در بین سال‌های 63 تا 68 کتاب‌های وی مورد توجه قرار گرفت و افرادی چون صادق المهدی، راشد الغنوشی و عاکف در مصاحبه های خود از کتب شریعتی یاد می‌کنند.

این کارشناس منطقه درباره توسعه تفکر امام خمینی(ره) در میان مردم جهان عرب گفت: ما با مشکل مواجه بودیم که از طریق رایزنان نتوانستیم تفکر امام را منتشر کنیم اما این تفکر در میان نخبگان و علما مورد توجه بسیار قرار گرفت و تأثیرگذار بود.

وی با انتقاد از عدم اقدام مؤثر برای ترجمه آثار مختلف به زبان عربی افزود: این در حالی است که در عربستان و کویت آثار مختلفی ضد شیعی منتشر می‌کنند و به زبان‌های فارسی، انگلیسی و اردو ترجمه می‌کنند.

موسویان با اشاره به پیروزی حزب‌الله در جنگ 33 روزه تصریح کرد: متأسفانه دشمنان اندیشه‌های مقاومت و اهلبیت قوی‌تر عمل کردند و با شم فرهنگی ـ دینی وارد شدند. هر چند این اقدامات را در ابتدای انقلاب نیز انجام دادند اما آن روز موفق نشدند در حالی که این روزها موفقیت بیشتری کسب کردند.

 حجت‌الاسلام زائری در بخش دیگری از این نشست با بیان اینکه استراتژی و تاکتیک تبادل فرهنگی علی‌رغم شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی باید وجود داشته باشد گفت: کسانی متأسفانه جلودارند که به دلیل کج‌سلیقگی‌ها درست عمل نکردند.

وی با اشاره به عملکرد شهید حجت‌الاسلام انصاری در سودان افزود: ایشان موفقیت‌هایی داشتند که به راحتی پیش نمی‌آید و نیازمند تفکر انسانی، ارتباطات میان‌فردی و به توجه به ظرافت‌هاست.
 
زائری: باید تنگ نظری های سیاسی را در عرصه بین المللی کنار بگذاریم
 
زائری ضمن تأکید بر استفاده از تمام ظرفیت‌های بین‌المللی در کشور تصریح کرد: اگر با آقای خاتمی در داخل مشکل داریم چرا از ایشان در عرصه بین‌الملل عربی استفاده نمی‌کنیم. باید با نگاه غیر سیاسی و غیرتنگ‌نظرانه و به نفع مصالح ایران و انقلاب و اهلبیت به صورت بلندمدت نگاه و حرکت کنیم.

وی این نوع تفکر را نیازمند ایثار و از خودگذشتگی دانست و افزود: وقتی که مقام معظم رهبری از تحقق وحدت سخن می‌گویند این به معنای کنار گذاشتن خیلی چیزهاست و این تاکتیکی نیست بلکه وحدت، راهبرد کلان جمهوری اسلامی است که باید به آن توجه صد ساله داشت.

وی سخنانی از قبیل «این فلسطینی‌ها»، «این عرب ها» را مضر اهداف بلندمدت خواند و ادامه داد: اگر درست بنگریم آن وقت اهداف خود را آخرالزمانی می‌بینیم و از اهداف و شرایط آخر زمان، عطش به معارف اهلبیت است. اینکه می‌گویند تا ده سال دیگر در انگلستان اسلام دین اول می‌شود و ارباب کلیسا نگران رشد اسلام هستند، همه از نیاز و عطش عدالت امیرالمؤمنین و انقلاب امام حسین(ع) است که در دنیا به وجود آمده است.

وی گفت: وقتی از عدالت علی(ع) می‌گوییم آن عربی که زیر یوغ دیکتاتورها زندگی کردند به آن رغبت پیدا می‌کنند و امروز در نمایشگاه‌های کتاب در جهان عرب همه به دنبال دموکراسی دینی و عدالت و نفی دیکتاتوری هستند که اینها شاخص‌های اصلی پیام انقلاب و اهلبیت است.
 
* اوضاع فرهنگی در جهان عرب پس از حوادث سوریه به نفع ما نیست

در ادامه این نشست، امیر موسویان با اشاره به اینکه امروز اسلام را به دو بخش القاعده و مقاومت تقسیم کرده‌اند و تلاش می‌کنند مقاومت را همراه با رژیم صهیونیستی نشان دهند، گفت: متأسفانه به دلیل حوادث سوریه، نماینده های فرهنگی ما حالت سابق را ندارند و وجهه ایران بدنام شده است و در نمایشگاه کتاب نمی‌توانیم وارد شویم چرا که وهابی‌ها با بنزین به کتاب های ما حمله می‌کنند و حتی در سودان و الجزایر و تونس که دوستان ما هستند، نمی‌توانیم فعالیت خوبی داشته باشیم حتی می‌خواستند رایزن ما در تونس را ترور کنند.

وی با انتقاد از رسانه‌های داخلی افزود: این رسانه ها کاملاً دروغ ارائه می‌دهند و این دروغ‌ها گزارش مراکز مطالعاتی ما می‌شود و دیگر تصمیم‌گیری‌ها واقع‌بینانه نخواهد بود.

وی ادامه داد: امروز جایگاه ما در منطقه مشکل پیدا کرده است و محبوبیت حزب‌الله پس از جنگ سی و سه روزه برعکس شده است و حتی در نجف و کربلا شرایط خاصی داریم.

امیرموسویان با اشاره به پیروزی‌های سیاسی و نظامی در منطقه و در سوریه تأکید کرد: متأسفانه عربستان از لحاظ فرهنگی و اجتماعی جلوتر است و نباید پس از پیروزی‌های سیاسی و نظامی حرکت فرهنگی را فراموش کنیم.

وی با انتقاد از وضعیت سفارتخانه‌ها و رایزنی‌های فرهنگی افزود: کاش 20 درصد نیروهای ما چون شهید انصاری بودند، متأسفانه کارمندان سفارت و رایزنی‌ها 9 صبح تا 3 بعدازظهر کار می‌کنند و بیشتر مشغول به ناهار کاری و قلیان کشیدن هستند.

موسویان ادامه داد: آقای جنتی و آقای ظریف باید در این کارمندان بازبینی کنند چرا که ما پایگاه مردمی داریم اما نیاز به سخنگویان مجرب در کشورهای مختلف داریم.

در پایان این نشست محمدرضا زائری بر ضرورت اقدام عملی تأکید کرد و گفت: ما خود را زیادی ام‌القرای جهان اسلام می‌دانیم نباید شعار دهیم بلکه با عمل خود باید سرمایه انقلاب، امام و رهبری را فراوری و عرضه کنیم.

وی افزود: با صرف شعار بیداری اسلامی و عدالت اتفاقی نمی‌افتد.

موسویان نیز بر ارائه واقعیت‌های صحیح از ایران به مردم کشورها دیگر تأکید کرد و گفت:‌من معتقدم حرکت فرهنگی مقاومت علیه صهیونیست ها با همه مشکلات رو به جلوست و فکر می‌کنم اگر مشکل سوریه حل شود شرایط به نفع اندیشه‌های انقلاب خواهد بود.
انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها