امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82559
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۲
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، احمد مسجدجامعی که به مناسبت روز شوراها به بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آمده بود، درباره نقش ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، احمد مسجدجامعی که به مناسبت روز شوراها به بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس آمده بود، درباره نقش نظارتی شورا گفت: یکی از وظایف اصلی شورای شهر، نظارت است که کارکرد ویژه آن به شمار می رود. در اینکه حوزه نظارت در شوراها باید قوی تر از این شود، شکی نیست و به دلیل اهمیت این موضوع بود که ما در شورای چهارم کمیسیون نظارت را تاسیس کردیم که تا کنون شورا فاقد آن بود.

وی ادامه داد: نظارت دو صورت دارد: یک صورت آن این است که یک خطایی در شهر رخ می دهد و ما جلوی آن را می گیریم. در این زمینه انصافا شورای چهارم در همین چند ماه عملکرد بسیار خوبی داشته که به نظرم این از نتایج فضای باز است.

رئیس شورای شهر با ذکر مثالی از این نوع نظارت گفت: فکر نکنید پروژه ایران زمین زمانی پیگیری شد که بابک زنجانی به زندان افتاد. ما زمانی به این موضوع ورود کردیم که وی آزاد بود و حتی تهدید کرد که همه خانه های اطراف پروژه را می خرد. اما به نظرم حرکت شورا درباره این پروژه باعث کلید خوردن اتفاقات بعدی درباره این فرد شد.

مسجدجامعی تاکید کرد: اگر به همین ترتیب درباره پروژه های بزرگ اقدام کنیم، بسیاری از افراد دیگر که قصد انجام تخلفی را دارند، هوشیار می شوند. به همین دلیل است که ما اصلا وارد مسائل خرد نشدیم و به مهم ترین پروژه ها ورود کردیم. پروژه اطلس مال هم پروژه مهمی است و صدا و سیما تبلیغ آن را کرده است.

وی افزود: نوع نظارت ما تحمیل فشار بر طبقات پایین و خرد نبوده و به سراغ دانه درشت ها رفته ایم که این موضوع در رویکرد شورا بی سابقه بوده است. علت آن هم فضای باز است که افراد در آن حس می کنند می توانند حرف خود را بزنند و مجموعه مدیریت شهری پشتیبان آن است.

رئیس شورای شهر در ادامه با ذکر مثال دیگری از متخلفان شهری گفت: کارخانه ایرفو در این دوره فعالیت شورا به دلیل آلایندگی هوا تعطیل شد، در حالی که باید در دوره های پیش تعطیل می شد و مصوبه هم در این خصوص داشتیم. بنابراین می توان گفت ما به نظارت کاملا آگاهانه بر اشخاص و پروژه هایی می پردازیم که با عقبه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و با ثروت و قدرت کار می کنند. بعضی از پروژه هایی که آدم ها و تشکیلات قدرتمند پشت آنها بودند،‌ لغو و تعطیل شد و برای مثال در برخی مناطق شهر ساخت و ساز به کلی دارد تعطیل می شود.

مسجدجامعی اذعان کرد: البته بعضی از موارد هم با گفتگو حل شده، مثلا با وزارتخانه ها تعامل برقرار می کنیم و تخلفات آنها را گوشزد می کنیم. کارشناسان ما هم به دقت کار می کنند و هیچ کدام تحت تاثیر فضاهای سیاسی و جنجالی نبوده اند. اصولا شورا جنجال نمی کند،‌ اما عمل می کند و تفاوت آن با نهاد قانونگذاری همین است.

وی سپس درباره شکل دوم نظارت شورای شهر گفت: نظارت ما به همین جا ختم نشده و ما داریم تدبیری می اندیشیم که مانع بروز تخلف شویم. مسئله از اینجا کلید خورد که برای مثال در شرایطی که یک نفر برای تعویض پنجره خانه خود باید یک سال دوندگی کند، چگونه است که یک نفر ظرف مدت کوتاهی مجوز 2 طبقه را 5 طبقه و بعد 7 طبقه می کند و همه این تخلفات هم مجوزهای قانونی دارد؟

رئیس شورای شهر اضافه کرد: ما درباره بسیاری از پرونده ها چاره ای جز عطف به ماسبق نداشتیم و به رغم اینکه مجوزها در گذشته صادر شده بود، به دلیل انجام ساخت و ساز در زمان حاضر، جلوی آن را گرفتیم. به همین دلیل از وزرایی که در شورا حضور یافتند، خواستیم نمایندگان آنان در کمیسیون های مشترک همگام با شورا عمل کنند تا این قبیل مجوزها دیگر صادر نشود.

مسجدجامعی تاکید کرد:  رویکرد اصلی ما جلوگیری از بروز تخلف است. در فیلم ها دیده ایم که معمولا پلیس قبل از وقوع جرم سر می رسد، این خوب است نه اینکه پلیس بعد از وقوع جرم برسد و بگوید کروکی بکشید. به همین ترتیب، روند باید به طوری خود را اصلاح کند که افراد تخلف نکنند. وگرنه برای ما کشف این تخلفات پس از وقوع و افزایش تعداد مجرمان افتخار نیست.

وی توضیح داد: برای رسیدن به این هدف، به دنبال اصلاح سازوکارهای منتهی به این تخلفات هستیم و در کمیسیون ها در حال طراحی سیستم نرم افزاری هستیم که در نقطه شکل گیری تخلف، نظارت صورت بگیرد. این سیستم نرم افزاری تا یک ماه آینده در شورا مطرح می شود.

رئیس شورای شهر با بیان اینکه هیچ کس به خصوص افراد سرشناس به دنبال تخلف نیستند، گفت: نتیجه گفت وگوها و کار مشترک شورا و شهرداری این بود که بیش  از 1000 مصوبه شهرداری کنار گذاشته شد. علت هم این بود که وقتی مصوبات متعدد می شود، فرد می تواند به مصوبات مختلف برای قانونی کردن کار خود استناد کند و این نتیجه تعارض در قوانین است.

وی در توضیح بیشتر گفت: این 1156 بخشنامه به دلیل مغایرت با طرح تفصیلی لغو شدند و ما به جد به دنبال تحقق کاربری های تعریف شده در طرح تفصیلی هستیم. نمی خواهم اسم ببرم،‌ اما برای مثال یک پروژه بزرگ در پهنه فضای سبز در حال ساخت بود که با توقف کار، پیگیر تحقق کاربری تعریف شده در طرح تفصیلی هستیم.

مسجدجامعی تصریح کرد: برای ما نهادها و آقازاده ها هیچ اهمیتی ندارند و اگر به هر تخلفی از آقازاده ها برخوردید، اسناد آن را به ما بدهید و من شخصا پیگیری می کنم، زیرا ما پای بند تعهد به مردم هستیم. زیرا ما یک وظیفه قانونی و اخلاقی در قبال اعتماد مردم داریم که باید به آن عمل کنیم. دوره قدرت محوری و قلدری به سر رسیده است. علاوه بر آن فضای شورا به گونه ای است که اگر یک نفر بخواهد پرده پوشی کند،‌ عضو دیگر موضوع را برملا می کند.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار