امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۹:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82573
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۹:۳۲
تعداد بازدید: 74
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت تعاون،‌کارورفاه اجتماعی ، احمد میدری معاون وزیر کار، تعاون و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی وزارت تعاون،‌کارورفاه اجتماعی ، احمد میدری معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در نشست خبری در اهواز با اشاره به تدوین سیاست‌های کلی فقرزدایی در کشور، اظهار داشت: برنامه‌های رفاهی و فقرزدایی می‌تواند برای کشور ایجاد ثروت کند و امسال دولت 2 هزار و 400 میلیارد تومان یارانه برای امنیت غذایی در نظر گرفته که قرار است این مبلغ در قالب 5 نوبت سبد کالا بین جامعه تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) توزیع شود.

معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: باید به مسئله فقر و آسیب های موجود در جامعه به عنوان فرصتی که می‌تواند تحول در جامعه ایجاد کند، نگاه کنیم، به طور مثال می‌توان به مدیران گفت که اگر بخواهید فقر را حل کنید و گستره آسیب‌ها را کاهش دهید، باید بودجه‌ها را شفاف کنید؛ همچنین چنانچه به تحولات اقتصادی دنیا نگاه کنید می بینید که جنبش‌های فقرزدایی در اروپا عامل ایجاد پارلمان‌ها بودند از طریق ایجاد برنامه‌های فقرزدایی در شهرهای خود می‌توانیم رفتار نظام اداری خود را اصلاح کنیم.

وی افزود: برنامه‌های رفاهی و فقرزدایی بنا به شرایط استان‌ها و شهرها طراحی می‌شوند و در این طرح نوع فقر و میزان گستره آن شناسایی خواهد شد.

میدری در پاسخ به این سوال که سهم بهزیستی از هدفمندی یارانه‌ها چقدر است؟ گفت: امسال دولت 2 هزار و 400 میلیارد تومان یارانه برای امنیت غذایی در نظر گرفته است که این مبلغ قرار است در قالب پنج نوبت سبد کالا بین جامعه تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) توزیع شود.

وی تصریح کرد: این درست است که یارانه حق همه ایرانی هاست، ولی این واقعیت را باید پذیرفت که یارانه باید به افراد مستحق‌تر داده شود. اگر سیستمی ایجاد شود که مردم و دولت اعتماد داشته باشند که اینها به مستحق‌ترین‌ها می‌رسد مردم نیز از این اقدام استقبال خواهند کرد.

معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارکرد: اگر این وظیفه بر عهده این وزارتخانه گذاشته شود، پیشنهاد ما دریافت سبد کالا از سوی جامعه آسیب‌پذیر و کسانی که از حداقل های زندگی برخوردار نیستند، است.

میدری با بیان اینکه سال گذشته به 50 میلیون نفر به ارزش 1600 میلیارد تومان سبد کالا داده شد، ادامه داد: در توزیع سبد کالا بسیاری هم بودند که می‌گفتند به افراد تحت پوشش تامین اجتماعی و بهزیستی سبد کالا داده نشد و این نوعی احساس تبعیض بین مردم ایجاد کرد.

به گفته وی، در همه کشورها گفته می‌شود که اول کودکانی که تغذیه مناسب ندارند باید سیر شوند و در ایران 800 هزار کودک توسط وزارت بهداشت شناسایی شدند که این شرایط را دارند و از سبد کالا بهره‌ای نبردند؛ این نکته‌ای است که باید در مرحله بعد مورد توجه قرار بگیرد و افرادی که مستحق هستند سبد کالا دریافت کنند و رییس جمهور اعلام کرد که امسال در مرحله اول 11 میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی دریافت خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص ساماندهی کودکان کار و کودکان خیابانی گفت: چند سالی بود که شورای ساماندهی کودکان خیابانی تشکیل نمی‌شد، ولی چندی پیش در سال جاری این شورا دومین جلسه خود را تشکیل داد و وزیر کار نیز خود مستقیما اقدام به برگزاری جلسات این شورا می کند که این نشان می دهد برای ایجاد تحول در این مسئله نیز اهتمام جدی وجود دارد.

میدری افزود: آیین‌نامه شورای ساماندهی کودکان خیابانی در حال بازنگری است در این آیین‌نامه اختیارات بیشتری به استان ها داده خواهد شد تا هر استان بنا به ضرورت های موجود در این خصوص و گستره مسئله کودکان خیابانی، اقدامات موثر را انجام دهد.

وی به تهیه آیین‌نامه مشترکی توسط سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این آیین‌نامه در خصوص مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج تهیه شده است که هفته آینده تقدیم وزرا و سپس در صورت صلاحدید به هیات دولت ارسال می‌شود که احتمالا مورد قبول قرار می‌گیرد، البته رایگان شدن این نوع مشاوره حتمی است ولی در خصوص اجباری شدن آن هنوز بحث وجود دارد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها