امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82596
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۰۵
تعداد بازدید: 15
منابع محلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کردند: اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که توافقنامه‌ای ...

منابع محلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کردند: اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که توافقنامه‌ای که گروه‌های مسلح با ارتش سوریه امضا کرده بودند، وارد مرحله‌ اجرایی خود شده است.

این منابع تاکید کردند که شماری از عناصر مسلح بخش قدیمی شهر سلاح بر زمین گذاشته و خود را تسلیم ارتش سوریه کردند، در حالی‌که بخشی از آنها نیز ترجیح دادند، براساس توافق صورت گرفته راهی منطقه «الدار الکبیره» شوند.

این درحالی است که این منابع محلی تصریح می‌کنند: اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد، میان این افراد مسلح با گروه‌های مسلح منطقه الدار الکبیره اختلافاتی بروز کرده است، به گونه‌ای که گروه‌های مسلح این منطقه حاضر به پذیرش عناصر مسلح حمص نشده‌ و درخواست آنها برای دستیابی به توافق را رد کرده‌اند، چون خبرهای رسیده تاکید دارد که گروه‌های مسلح منطقه الدار الکبیره نیز تلاش دارند، با ارتش سوریه به توافقاتی دست یابند و ورود این عناصر بنابر ادعای آنها، موجب برهم خوردن امنیت در این منطقه می‌شود.

همچنین این منابع تاکید می‌کنند که ورود و خروج خودروهای وابسته به صلیب سرخ سوریه به کوی‌های قدیمی حمص مشاهده شده است، بدون اینکه مشخص شود، ماموریت‌ این خودروها چیست.

منابع محلی فوق در ادامه می‌افزایند که اخبار غیر رسمی به گوش می‌رسد که اظهار می‌کند، ارتش سوریه وارد برخی کوی‌های بخش قدیمی شهر حمص شده و در گروه‌های مسلح آنها را به ارتش تحویل داده‌اند و در راس این کوی‌ها منطقه «الوعر» قرار دارد که نیروهای ارتش سوریه در پاکسازی آن از بمب و مین هستند.

همچنین گفته شده که گروه‌های خبری سوری و عربی و خارجی برای ورود به کوی‌های قدیمی شهر در ورودی بخش قدیمی حمص صف کشیده‌اند تا اجازه ورود به آنها داده شود.

از سوی دیگر یک منبع میدانی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق ضمن تایید اظهارات فوق تصریح کرد: بخشی از عناصر مسلحی که راضی به تحویل سلاح‌های خود نبودند، راهی منطقه «تلبیسه» در ریف شمالی حمص شدند که هنوز در کنترل گروه‌های مسلح است.

به گفته این منبع آگاه خروج عناصرمسلح از کوی‌های الحمیدیه، القرابیص و وادی السیاح به سمت تلبسیه و مناطق ریف شمالی شهر آغاز شده و ارتش وارد این مناطق شده است

اما مهمترین بندهای توافقنامه حمص خروج عناصر مسلح به سمت تلبیسة در ریف شمالی حمص با در اختیار داشتن صرف سلاح فردی و گشودن گذرگاهی امن به سمت دو شهرک شیعی نشین نبل و الزهراء در ریف حلب و وارد کردن کمک‌های امدادی به آنها را شامل می‌شود.

همچنین منابع میدانی سوری اعلام کردند که تعداد افراد مسلحی که از کوی‌های قدیمی شهر حمص خارج شدند، 2500 نفر هستند که 900 نفر از آنها جنگجو و مابقی اعضای خانواده‌های آنها را تشکیل می‌دهد.

براساس توافق صورت گرفته مقرر شد، در صورت موافقت ارتش سوریه با خروج این عناصر مسلح به همراه خانواده‌هایشان آنها نیز خانواده‌های حمصی را که در بازداشت داشتند، آزاد کنند.

منابع آگاه میدانی سوری پیش بینی می‌کنند که این عناصر مسلح راهی مناطق دیر الزور شوند، چون از اهالی بومی مناطق الدار الکبیره و دار عزو و تلبیسه و رستن به شمار نمی‌آیند و گروه‌های مسلح این مناطق نیز از آنها استقبال نکردند و اختلافاتی با آنها دارند.

علاوه بر اینکه آنها ترجیح می‌دهند، در مناطقی باشند که گذرگاه‌های امن مواد غذایی و کمک‌های نظامی برای آنها وجود داشته باشد.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها