امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8268
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۹
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، علی نیکزاد در مراسم بهره‌برداری از سه دستگاه ترنست و 12 واگن مسافری ساخت داخل، اظهار داشت: امروز ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، علی نیکزاد در مراسم بهره‌برداری از سه دستگاه ترنست و 12 واگن مسافری ساخت داخل، اظهار داشت: امروز حدود 24 واگن به ناوگان حمل و نقل ریلی کشور وارد شد و 450 هزار نفر صندلی ظرفیت ناوگان افزایش یافت.

وی یادآور شد: امروز 3 دستگاه ترنست متعلق به شرکت زیمنس آلمان و ساخته شده در واگن‌سازی پارس، به بهره‌برداری رسید.

وزیر راه و شهرسازی افزود: 12 واگن خودکشش و متعلق به این 3 دستگاه ترنست و 12 واگن دیگر مربوط به پلور سبز است که همگی با هزینه 90 میلیارد تومان و صرفه‌جویی ارزی مطلوبی، افتتاح شد.

* ساخت و بهره‌برداری 1000 کیلومتر خط‌آهن در سال جاری

نیکزاد با بیان اینکه در بخش حمل و نقل ریلی دو موضوع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری توسط دولت پیگیری می‌شود، اضافه کرد: در بحث سخت‌افزاری 8 هزار و 500 کیلومتر راه‌آهن در دست احداث است، 2 هزار و 500 کیلومتر خط آهن طی 7.5 سال اخیر افتتاح شده است و یک‌هزار کیلومتر خط آهن نیز در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم‌اکنون 20 استان کشور به شبکه ریلی وصل شده است، تصریح کرد: 11 استان نیز برای اتصال به خطوط ریلی در دست مطالعه و اجرا است.

نیکزاد تصریح کرد: دولت و مجلس برای تهیه ریل در داخل و واردات از خارج فعالیت‌های هماهنگی انجام داده‌اند.

وزیر راه ‌و شهرسازی تصریح کرد: در بحث امور نرم‌افزار ریلی نیز، بنا را بر ارتقای کیفیت قرار داده‌ایم؛ از نظر اینکه در حال حاضر مسافران راه‌آهن، عموم مردم هستند بنابراین در بحث مشتری‌مداری سعی کردیم که ارتقای کیفیت انجام شود.

* افتتاح خط‌آهن گرگان‌-اینچه‌برون تا نیمه خرداد

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خط‌آهن گرگان ـ اینچه‌برون آماده بهره‌برداری است، اضافه کرد: مسیرهای ریلی شلمچه، کرمانشاه ـ خسروی، قزوین ـ رشت ـ آستارا و میانه ـ اردبیل ـ پارس‌آباد ـ آذربایجان نیز در حال تکمیل است که ایران را به کشورهای همسایه و شبکه ریلی دنیا وصل می‌کند.

نیکزاد با تأکید بر اینکه راه‌آهن گرگان ـ اینچه‌برون به زودی افتتاح می‌شود، ادامه داد: قرار بود این مسیر ریلی با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شود، بنابراین مقرر شد احمدی‌نژاد ابتدا به قزاقستان برود و در مرز قزاقستان و ترکمنستان ادامه مسیر ریلی اینچه‌برون را افتتاح کنند و سپس به ایران آمده و در مرز ایران و ترکمنستان خط‌آهن گرگان به اینچه‌برون افتتاح شود اما به علت مشغله زیاد رئیس‌جمهور قزاقستان این برنامه به تعویق افتاد اما این خط‌آهن تا نیمه اول خرداد به بهره‌برداری خواهد رسید.

* تأمین اعتبار خط‌آهن شیراز-بندرعباس از محل بودجه ‌و اوراق مشارکت

وزیر راه و شهرسازی درباره احداث و تکمیل خط‌آهن شیراز ـ بندرعباس اظهار داشت: عملیات اجرایی این مسیر ریلی در حال انجام است، قبلاً مقرر بود اجرای آن به صورت فاینانس عملیاتی شود، اما مشکلی برای فاینانس‌کننده پیش آمد که فعلاً باید به پیمانکاری تبدیل شود.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: دستور دادیم مبلغی از محل فروش اوراق مشارکت وزارت راه به این پروژه اختصاص یابد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: معمولاً مشارکت و فاینانس در راه‌آهن در کشور ایران صورت نمی‌گیرد، اما قبلاً شرکتی آماده فاینانس در این پروژه بود و ما نیز استقبال کردیم.

نیکزاد اضافه کرد: فعلاً از اعتبار سال 1392 در قانون بودجه و نیز از محل مجوز فروش اوراق مشارکت، رقمی را به این خط‌آهن اختصاص دادیم تا اجرای پروژه متوقف نشود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها