امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82738
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن شکوهی در نشست خبری به مناسبت دومین کنگره مکمل‌های غذایی و رژیمی گفت: از سال 2006 تا 2014 مصرف مکمل‌ها رشد ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حسن شکوهی در نشست خبری به مناسبت دومین کنگره مکمل‌های غذایی و رژیمی گفت: از سال 2006 تا 2014 مصرف مکمل‌ها رشد 5.6 درصدی را داشته یعنی از 64 میلیارد دلار به 96 میلیارد دلار فروش جهانی رسیده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا سال 2017 فروش مکمل‌ به رقم 107 میلیارد دلار برسد و در سال 2015 به حدود صد میلیارد دلار خواهد رسید.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال گذشته در ایران مصرف مکمل‌های غذایی 800 میلیون دلار بوده که با اضافه شدن مصرف مکمل‌های قاچاق به یک میلیارد دلار می‌رسد.

شکوهی گفت: مصرف مکمل‌ در کشور یک درصد مصرف مکمل دنیا را تشکیل می‌دهد و این در حالی است کهر شد 40 درصدی مصرف مکمل را سالانه در کشور شاهد هستیم.

رئیس اتحادیه واردکنندگان مکمل‌های غذایی افزود: در میان مصرف مکمل‌ها 45 درصد تولید داخل است و حجم قاچاق در دو سال گذشته 25 درصد بوده اما به نظر می‌رسد اکنون به 35 درصد رسیده باشد.

وی ادامه داد: 25 درصد حجم مکمل‌ها در اروپا که به هورمون آغشته است از کشورهای هند و چین قاچاق شده و متأسفانه به ایران هم قاچاق می‌شود.

شکوهی گفت: وزارت بهداشت برای نظارت بر مکمل‌های قاچاق ظرفیت محدودی دارد و نمی‌توان همه نظارت را بر عهده وزارت بهداشت گذاشت.

وی گفت: 40 تا 65 سال بیشترین گروه سنی مصرف کننده مکمل‌های غذایی و رژیمی در دنیاست که در ایران نیز به همین شکل است به همین دلیل تبلیغات منطقی‌تری باید در مصرف این مکمل‌ها لحاظ شود. همچنین جعفر میرفخرایی در این نشست گفت: متأسفانه مکمل‌های تقلبی و قاچاق به دلیل گران شدن بسیار عرضه می‌شود و برخی از آنها را مانند مکمل فارماتون به صورت غیرمجاز و تقلبی از کشور پاکستان وارد شده و در برخی داروخانه‌های خاطی به قیمت 90 هزار تومان توزیع می‌شود.

وی گفت: سازمان غذا و دارو نمی‌تواند با افراد ناظری دارد متخلفان را شناسایی کند به همین دلیل نیاز به قانون و بازرسین متعددی وجود دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها