امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82741
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، معصومه آباد در بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به مناسبت هفته شوراها گفت: بخشی از کار شورا، ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، معصومه آباد در بازدید از خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به مناسبت هفته شوراها گفت: بخشی از کار شورا، جنبه شور و نظارت دارد. در حوزه شور و بحث و مشورت، به دلیل تضارب آرا و تعدد افراد، شورای چهارم پررنگ تر از دوره های قبل ظاهر شده و هر کسی می تواند نظرات خود را مطرح کند. در حوزه نظارت نیز به دلیل تعدد نفرات، جنبه های نظارتی بالطبع قوی تر است.

وی ادامه داد: نظارت جنبه‌های مختلفی دارد که یکی از آنها، نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا است که عینا همانطور که شورا تصویب کرده، اجرا شوند، نه انتخابی و نیم بند. بخش دوم نظارت، پیدا کردن خلاءهای قانونی سیستم نظارتی است که در طی آن متوجه می شویم شهرداری باید لوایحی بیاورد یا شورا طرحی را مطرح کند تا این خلاءها پر شود.

آباد در توضیح حوزه نظارتی خود گفت: حوزه نظارتی من ایمنی و مدیریت بحران است که همانطور که در دوره قبل شورا با تلاش بسیار توانستم کمیته سلامت را راه اندازی کنم، در این دوره نیز این کمیته را راه اندازی کرده و مسئولیت آن را بر عهده گرفتم.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورا گفت: ایمنی بحث مهمی است که جای آن در شورا خالی بود. شهر تهران به دلیل ویژگی های خود از لحاظ اجتماعی، عمرانی، ترافیکی و ... فاقد شاخص های ایمنی است و شهر حادثه خیزی است که هر لحظه آبستن حوادث فراوان است.

وی ادامه داد: ما در کمیته ایمنی چهار کارگروه تخصصی داریم. اولین کارگروه، کارگروه ترافیکی است که به مباحث ترافیکی و حمل و نقل می پردازد. اهمیت کار این کارگروه از آن روست که طبق آمار پلیس، 38 درصد حوادث منجر به فوت در تهران مربوط به حوادث ترافیکی است. تنها در سال گذشته 1864 نفر بر اثر حوادث ترافیکی در تهران جان خود را از دست داده اند.

آباد اضافه کرد: طبق آمار بین المللی، هزینه های مالی درگذشتن هر فرد برای نظام و خانواده های عزادار، علاوه بر هزینه های عاطفی و خلاءهای اجتماعی حدود 38 هزار دلار برای حوادث جزئی و یک میلیون و 110 هزار دلار برای حوادث منجر به فوت است. به بیان دیگر، هزینه ای معادل 4 درصد از درآمد ناخالص ملی بابت حوادث بر کشور تحمیل می شود که اگر موارد آسیب دیدگی و از کار افتادگی را هم در نظر بگیریم، این رقم باز هم افزایش می یابد.

عضو شورای شهر اذعان داشت: با وجود این ما نسبت به حوادث بی توجه هستیم و پس از 15 سال هنوز در کار شورا خلاء قانونی وجود دارد. این در حالی است که قانون باید در حوزه رعایت شاخص های ایمنی دست قانونگذار را باز می گذاشت تا بحث پیگیری حقوقی و قضایی نیز مطرح شود.

وی در ادامه گفت: کارگروه بعدی کمیته ایمنی، کارگروه عمرانی است که در حوزه ناایمن بودن ساخت و ساز و فعالیت های عمرانی فعالیت می کند. در این خصوص باید گفت اگرچه در شورای سوم مصوبه خوبی درباره ضوابط گودبرداری تصویب کردیم، اما متاسفانه هنوز به دلیل عدم حسن اجرای آن یا عوامل دیگر، شاهد بروز حوادث ناشی از گودبرداری های غیراصولی هستیم.

رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورا اضافه کرد: در همین یک سال گذشته با بررسی ساختمان های زیرمجموعه خود شهرداری متوجه شدیم که بسیاری از این ساختمان ها، حتی ساختمان های نوساز آن هم ناایمن هستند؛ این در حالی است که شهرداری باید ایمن سازی و مقاوم سازی را از خود شروع کند و بعد به مردم تکلیف کند.

آباد گفت: کارگروه بعدی کمیته ایمنی، کارگروه فعالیت های کارگاهی و مشاغل کارگری و کارگاهی است که بسیاری از حوادث در تهران به دلیل عدم رعایت مقررات در این حوزه رخ می دهد.

وی افزود: برای مثال در حادثه خیابان شریعتی، در یک ساختمان 12 طبقه 50 واحد مسکونی وجود داشت که به بازرسان سازمان آتش نشانی حتی اجازه ورود به ساختمان برای بررسی ایمنی داده نشده بود. در حالی که در بررسی های پس از حادثه مشخص شد که این ساختمان 9 ایراد آشکار از نظر ایمنی داشته است. البته حتی اگر اجازه بازرسی هم داده می شد، در نهایت ماجرا مثل ساختمان خیابان جمهوری می شد که به رغم دریافت سه اخطار کتبی هیچ اقدامی در جهت ایمن سازی انجام نشده بود.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه اقدامات شورا پشتوانه قضایی و انتظامی ندارد، گفت: مردم ما نسبت به ایمنی خود بی توجه هستند و همین بحث ساده کمربند ایمنی در خودروها در نهایت با اهرم های تنبیهی و بازدارنده جا افتاد، این در حالی است که باید با قالب فرهنگی به موضوع ورود کنیم و جامعه را آنقدر نسبت به مسئله ایمنی حساس کنیم که فرهنگ خودایمنی گسترش یابد و سازمان های نظارتی تنها بر حسن اجرای کار نظارت داشته باشند.

به گفته آباد، چهارمین کارگروه کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورا به مشاغل خانگی و حوادث مربوط به آنها می پردازد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها