امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82754
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مهدی نجمی در نشست خبری هفدهمین همایش روز جهانی آسم و بزرگداشت هفته آلرژی گفت: امروز در بسیاری از کشورهای جهان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، مهدی نجمی در نشست خبری هفدهمین همایش روز جهانی آسم و بزرگداشت هفته آلرژی گفت: امروز در بسیاری از کشورهای جهان بیماری‌های غیرواگیر بیشترین بار مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌ است.

وی افزود: در حال حاضر چهار بیماری قلب عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن ریوی جزو بیماری‌های غیرواگیر هستند.

نجمی در ادامه گفت: یک میلیارد و 500 میلیون نفر به بیماری‌های مزمن ریوی مبتلا بوده که از این تعداد 300 میلیون نفر به آسم مبتلا هستند. تخمین زده می‌شود تا سال 2025، 100 میلیون نفر بیمار آسمی به این تعداد اضافه شود که متأسفانه جمعیت زیاد مبتلایان را کودکان و نوجوان تشکیل می‌دهند.

مدیر برنامه ملی بیماری‌های مزمن تنفسی گفت: آسم ناتوانی زیادی را ایجاد می‌کند و کیفیت زندگی فرد را کاهش می‌دهد همچنین در عملکرد شغلی و اجتماعی او اختلال ایجاد می‌کند. طی سال‌های 1980 تا 1994 دیده شده که آسم حدود 75 درصد افزایش پیدا کرده است که این میزان در کودکان و نوجوان افزایش 160 درصدی را در پی داشته است.

نجمی تصریح کرد: در کشور ما براساس مطالعات صورت گرفته نشان داده شده که شیوع آسم در کودکان و نوجوانان 13.14 درصد بوده است. هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم آسم در یک کودک مبتلا به طور متوسط حدود یک میلیون و 400 هزار تومان است که این رقم در بزرگسالان به یک میلیون و 800 هزار تومان می‌رسد.

وی افزود: با توجه به شیوع تخمینی ما از آسم به نظر می‌رسد این اختلال سالانه نزدیک به 8 میلیارد تومان هزینه در بر داشته باشد. با اینکه تنها 10 درصد بیماران به آسم شدید مبتلا هستند ولی 50 درصد هزینه‌های درمان مربوط به این 10 درصد است.

مدیر برنامه ملی بیماری‌های مزمن تنفسی گفت: از طرف دیگر مطالعه‌ای در جمعیت بالغان انجام شده که دیده‌اند چنانچه آسم کنترل نشود 2 میلیون و 100 هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت و اگر کنترل شود این میزان به یک میلیون و 400 هزار تومان کاهش می‌یابد.

وی افزود: اگر برنامه جامعی را برای پیشگیری اجرا کنیم سالانه حدود 2 میلیارد و 700 هزار تومان می‌توانیم صرفه‌جویی داشته باشیم.

نجمی از اجرای طرح 5 ساله خبر داد و افزود:‌ در سطح وزارت بهداشت برنامه راهبردی برای دوره 5 ساله طراحی شده که اجرای آن از سال گذشته آغاز و در طراحی آن از نظر صاحب‌نظران استفاده شده است این برنامه چهار محور اصلی دارد که آگاهی جامعه از آن برای دو گروه هدف که یکی عموم جامعه و دیگری گروه‌های خاص مانند مربیان بهداشت مدارس در نظر گرفته شده است. همچنین گروه‌های مانند کارگران صنایع، رانندگان حمل‌ونقل عمومی، پلیس راهنمایی و رانندگی و کادر ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شامل این گروه‌های خاص می‌‌شود.

وی درباره محور دوم این برنامه 5 ساله گفت: استانداردسازی خدمات تشخیص و درمان محور دوم این طرح است یکی از معضلات در زمینه عدم تشخیص به موقع، تشخیص‌های نادرست و درمان‌های نامناسب است. همچنین عدم پیگیری مناسب یکی از معضلاتی است که با آن روبه‌رو هستیم بنابراین یکسری دستورالعمل‌ها در زمینه تشخیص و درمان برای پزشکان و کلیه سطوح ارائه دهنده خدمات تدوین کرده‌ایم همچنین برنامه دیگری نیز تحت عنوان طراحی و استقرار تشخیص و مراقبت بیماری در نظر گرفته‌ایم که طی سه ماه آینده شروع می‌شود

مدیر برنامه ملی بیماری‌های مزمن تنفسی ادامه داد: محور بعدی این طرح ایجاد نظم و مراقبت از بیمار است که در سال جاری انجام می‌شود. آخرین محور نیز جلب همکاری‌های بین بخشی به منظور کنترل عوامل خطرزا است.

وی خاطرنشان کرد: کنترل آسم به تنهایی وزارت بهداشت امکانپذیر نیست و نیاز به مشارکت تمامی سطوح و لایه‌های جامعه دارد هدف روز جهان آسم این است که اطلاعات عموم جامعه نسبت به این بیماری افزایش یابد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها