امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82787
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزاری خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، به نقل از «بخدی نیوز»، «ناصر جهانشاهی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ...

به گزاری خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در کابل، به نقل از «بخدی نیوز»، «ناصر جهانشاهی» رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل گفت که افغانستان مهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی تهران است که در آن بیش از 20 ناشر افغان با محوریت اتحادیه ناشران این کشور به ایران اعزام شدند.

به گفته جهانشاهی، رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در کابل زمینه سفر ناشران افغان را به تهران آماده کرده است.

وی افزود: در کنار نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پی گیری تفاهم نامه‎های امضا شده بین ناشران و برگزاری همایش‌های مشترکات فرهنگی 2 کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.

به گفته جهانشاهی، در این نمایشگاه کارگروه‌هایی در مورد بررسی نقش کتاب و موانع موجود در گسترش همکاری‌ها تدارک دیده شده که در حال برگزاری است است.

وی افزود: در توافقات انجام شده بین ناشران 2 کشور، تصریح شده تا بر اساس ملاحظات فرهنگی ایران و افغانستان عمل شود.

به باور جهانشاهی، بحث عدم نمایش کتاب‎هایی با محتوای مسائل اختلافی بین مذاهب اسلامی، اساساً مطرح نیست چرا که به گفته او، ناشران کشور دوست و برادر افغانستان تمامی ملاحظات را برابر تفاهم نامه‌های امضا شده خویش مراعات کرده و با قوت در نمایشگاه حضور یافته‌اند.

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی در کابل گفته است که در اواخر سال 1392 اولین سفر ناشران و چاپخانه داران ایران بصورت رسمی به کابل، «مزارشریف» و «هرات» انجام شد و در این سفر 2 تفاهم‌نامه مهم در حوزه نشر و چاپ بین ناشران و چاپخانه داران افغانستان منعقد شد و بر اساس آن توافق صورت گرفت تا ناشران افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب سال 93 با توجه به مشترکات بسیار 2 کشور و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر، بصورت ویژه شرکت کنند.

وی افزود که یکی از اهداف آشنایی ناشران ایرانی با ظرفیت‌های چاپ و نشر در افغانستان بود.

جهانشاهی گفت که ملت‌های ایران و افغانستان ظرفیت‌های بسیار بالایی را برای همکاری‌های 2 جانبه دارند و مقام‌های دولتی و نیز بخش خصوصی در این قسمت کارهای بزرگی را در دست گرفته‌اند.

رایزن فرهنگی ایران در کابل تاکید کرد که تعاملات فرهنگی باعث خواهد شد تا روابط 2 کشور همسایه نیز مستحکم شده و طرفین از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که سالانه برگزار می‌شود، یکی از نمایشگاه‌های بزرگ بین‌المللی است که باعث شده تا ناشران و نیز فرهنگیان کشورهای مختلف بویژه منطقه در زمینه مبادلات تولیدات‌شان در عرصه چاپ و نشر همکاری کنند.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار