امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82814
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 142
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، در زمانی‌که بسیاری از شبکه‌های وابسته به گروه‌های تکفیری اقدام به پخش ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره، در زمانی‌که بسیاری از شبکه‌های وابسته به گروه‌های تکفیری اقدام به پخش فتواهای مبلغان جهادی و تکفیری خود در جوامع عربی و اسلامی چه در مصر و چه در خارج آن می‌کنند و تاثیراتی انکار ناپذیر بر جوامع و روابط بین المللی می‌گذارند، لازم و ضروری به نظر می‌رسد که به بررسی نحوه مقابله با این دعوت‌ها و افکار و اندیشه در جهان اسلام به طور عام و مصر به طور خاص پرداخت، به همین منظور خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره به گفت‌وگو با شماری از شیوخ الازهر در این ارتباط نشسته و نظر آنها را در این امر جویا شده است، به ویژه پس از اظهارات اخیر شیخ الازهر درباره تکفیری‌ها و تاکید بر مقابله با افکار و اندیشه‌های آنها در جامعه که افکاری ویرانگر شمرده می‌شوند.

در این ارتباط «سیف الدین رجب قزامل»، رئیس دانشکده شریعت و حقوق دانشگاه الازهر در گفت‌وگو با فارس بر ضرورت اقدام الازهر در مقابله با فتواهای مشکوک و باطل و عدم اجازه به افراد غیر کارشناس در ورود به حوزه‌های دینی و مذهبی تاکید کرد.

قزامل همچنین پیشنهاد داد که دانشجویان دانشکده شریعت و حقوق پس از فراغت از تحصیل دو سال را به تحصیل شریعت فتواها بپردازند و در این خصوص دانشکده‌ای دایر شود.

قزامل همچنین خواستار آن شد که رادیو قرآن شبانه روزی به فعالیت خود ادامه دهد و برنامه‌های بیشتری را درباره حل مشکلات اجتماعی براساس قرآن و سنت و سیره نبوی اختصاص دهد و تمام مسلمانان جهان بتوانند از آن در هر نقطه از جهان استفاده کنند.

وی همچنین خواستار افتتاح شبکه‌ای دینی شد که برنامه‌های خود را به زبان‌های مختلف پخش کند. همچنین تشکیل دار الفتوای مصری که یکی از مهمترین وظایف آن انتشار فتواهای مورد تایید این مرکز باشد.

از سوی دیگر، «احمد کریمه»، استاد شریعت دانشگاه الازهر و عضو مجلس اعلای امور اسلامی نیز در سخنانی در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد که می‌بایست در مقطع متوسطه دروسی در زمینه فرهنگ اسلامی شد تا اعتقادات و باورهای منتسب به اسلام زدوده و مفاهیم نادرست و افکار اشتباه و افراط‌گرایانه اصلاح شود.

کریمه خاطر نشان کرد: در این راستا لازم به نظر می‌رسد که نشست‌ها و جلساتی دینی و مذهبی در مساجد و مراکز دینی توسط کارشناسان امر برگزار شود تا فرهنگ درست اسلام که مبتنی بر میانه روی در همه امور است.

وی ادامه داد: نمی‌توان فتواها را از سیاست جدا کرد، چون سیاست در تمام نواحی زندگی بشری جریان دارد، مانند اقتصاد، اجتماع، آموزش، خدمات عمومی و غیره و یکی از مهمترین ویژگی‌های دین اسلام آن است که راه دنیا را برای آخرت هموار می‌کند و همانگونه که به روح انسان بها می‌دهد، به جسم وی نیز بها می‌دهد.

به همین دلیل کریمه تاکید می‌کند که فتواها نباید در خدمت طمع و چشم‌داشت‌های حکام باشد و به ابزاری برای تبنیه و به وحشت انداختن شهروندان و ایجاد تبعیض و اعمال ظلم و ستم تبدیل شود.

وی افزود: هنگامی‌که فتواها مربوط به امور سیاسی است، مفتی باید جانب حق و منافع امت را در نظر بگیرد و تنها درپی جلب رضایت حاکم و توجیه تصمیمات آن نباشد و چون خود را در قبال حکومت در تنگنا دید باید از دادن فتوا عذرخواهی و کناره گیری کند.

کریمه به همین دلیل بر این باور است که آنچه جوامع اسلامی هم اکنون از خشونت و تروریسم و استفاده از زور و قدرت علیه مسلمانان با آن مواجه است، نیازمند تحقیق و پژوهش و تلاش پیگیر و مجدد فقها برای بررسی متون شریعت و انطباق آن با واقعیت‌های جوامع کنونی است.

اما «صبرى عبد الرؤف»، استاد فقه دانشگاه الازهر نیز در گفت‌وگو با فارس تصریح کرد خاطر نشان کرد: هیأت‌های اسلامی امروز به نقش مهم خود تحت لوای الازهر عمل می‌کنند و در این ارتباط کمیته‌ای از هر یک از کشورهای اسلامی تشکیل شده که کارشناسانی را در بربگیرد که دارای نقشی مهم در صدور فتوا و تبلیغ باشند.

عبد الرؤف در این ارتباط خواستار تشکیل هیأت‌های متخصص و کارشناس مانند مجمع تحقیق و پژوهش‌های اسلامی و مجلس اعلای امور اسلامی شد که در امر فتوا دارای تخصص و صاحب خبره هستند. همچنین باید میثاق شرفی بین شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌ها وجود داشته باشد که از افراد غیر کارشناس در این امور استفاده نکند و همچنین کمیته‌هایی تشکیل شود که به فتواهای فوری که صادر می‌شود، پاسخ دهد و شبهات موجود را رفع کند.

وی توصیه کرد: باید میان مفتی‌ها درباره قضایا و امور دینی هماهنگی کامل وجود داشته باشد و رسانه‌های اجازه حضور افکار و اندیشه‌های میانه رو را بدهند، در واقع رسانه‌ها باید درب افراط گرایی را ببندند و درب میانه‌روی را به روی مردم بگشایند و افکار و اندیشه‌های نادرستی که در جامعه شکل گرفته را اصلاح کنند.

عبد الرؤف بر ضرورت گشودن درب‌های گفت‌وگو و مذاکره به ویژه با جوانان و استفاده از ابزار و وسایل ارتباطی برای پاسخ به فتواها تاکید کرد تا به این طریق عرصه برای تکفیری‌ها خالی نشود و در این میان الازهر نیز باید طرح‌ها و اقداماتی را برای احیای کار مشترک بین مسلمانان و دوری از افراط گرایی بردارد.

درباره مبارزه با تروریسم در مصر نیز وی بر ضرورت احیای مجدد نقش علما و کارشناسان تاکید کرد، به ویژه آنکه الازهر همواره بر میانه روی در تمام امور و در تمام دستگاه‌ها و نهادهای دینی و حکومتی تاکید کرده است.

وی همچنین خواستار برگزاری نشست‌هایی مذهبی در مصر برای آگاه سازی جوانان و زدن پل‌های همکاری بین دانشگاه‌های کشورهای عربی و اسلامی نیز تاکید کرد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها