امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82840
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: در گسترش، تبادل و تقریب فرهنگ های جهان نقش عمده ای را ایفا می نماید. رمان که یکی از ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه کتاب و ادبیات: در گسترش، تبادل و تقریب فرهنگ های جهان نقش عمده ای را ایفا می نماید. رمان که یکی از انواع ادبی است شاید به نسبت سایر قالب های ادبی از توجه بیشتری برخوردار باشد و همین موضوع سبب شده تا رمان های بسیاری از نویسندگان مطرح جهان وجود داشته باشد.

به منظور آشنایی بهتر و دسترسی سهل تر به رمان های خارجی برای علاقمندان به این حوزه، مجمع ناشران انقلاب اسلامی با فراهم نمودن دستچینی از بهترین های رمان های خارجی آن را در دو بسته رمان های خارجی در دسترس علاقمندان به کتاب و ادبیات جهان قرار داده است.

اولین کتابی که شاید همگان ذهنشان متوجه آن شود مجموعه دو جلدی رمان «جنگ و صلح» لئو نیکلایویچ تولستوی است. تولستوی را پیامبر نویسندگان می دانند آن هم به خاطر رمان مذکور. در این رمان زندگی ملت روس را چنان کامل و بر زمینه ای با چنان غلو رغبت انسانی وصف کرده که می توان آن را یکی از زیباترین یادگارهای تاریخی تمدن اروپا برشمرد. تولستوی این رمان را در مدت پنج سال نوشت و آن را در 1878 منتشر کرد. داستان کتاب، شرح وقایع زندگی دو خانواده اشرافی باکونسکی و راستوف در متن رویدادهای بزرگ تاریخی آغاز سده نوزدهم است. این شاهکار ادبی را انتشارات امیرکبیر منتشر نموده است.

فئودور میخائیلوویچ داستایوفسکی خالق اثر «جنایت و مکافات» است. مضمون درونمایه کتاب «جنایت و مکافات»، تحلیل انگیزه های قتل و تاثیر قتل بر قاتل است که داستایوفسکی مسئله رابطه میان خویشتن و جهان پیرامون و فرد و جامعه را در آن گنجانده است. داستایوفسکی سه بار تلاش کرد این اثر را از زبان شخصیت های اصلی داستان روایت کند؛ نخست به شکل یادداشت های روزانه شخصیت اصلی، سپس به شکل اعترافات او در برابر دادگاه و سرانجام به صورت خاطراتی که او هنگام آزادی از زندان می نویسد؛ ولی در نهایت، آن را به روایت ساده سوم شخص مفرد که قالب نهایی رمان بود، نوشت. «جنایت و مکافات» را انتشارات خوارزمی وارد بازار کتاب نموده است.

جاد، پسر ارشد خانواده ای کشاورز است که در پی نزاع، کسی را با ضربه بیل می کشد و بعد از سه سال حبس با  دادن تعهد به دیدن خانواده اش می رود. او در راه با کشیشی به نام کیزی که دیگر کشیش نیست، آشنا می شود. با رسیدن به خانه با حقیقت تلخی روبرو می شود؛ تراکتور و صنعت، زندگی اهالی و خانواده را به کل زیر و روکرده و آن ها آواره دیاری دیگر شده اند. «خوشه های خشم» اثر جان اشتاین بک در 1939 منتشر و برای مدتی در آمریکا ممنوع شد؛ ولی بدلیل همدردی با قشر پایین جامعه؛ جای خودش را باز کرد و خواننده زیادی یافت. برای تهیه «خوشه های خشم» به انتشارات امیرکبیر مراجعه کنید.

جان گریفث لاندن، نویسنده سوسیالیست آمریکایی، در رمان «سپید دندان» زندگی سگی را که سه چهارم او گرگ است، دنبال می کند. بومی سرخپوست باک را وقتی توله است، گرفتار می کند و باک در ازای غذا وسرپناه به خدمت او در می آید. جک لندن در این رمان به مسائل اخلاقی و تقابل وحشی گری و تمدن انسانی می پردازد. او در پایان این کتاب همصدا با داروین که در کنار نیچه، مارکس، برگسون و کنت که بیشترین تاثیرها را بر وی داشتند، این عبارت را می آورد؛ «قانونی که او آموخته بود، عبارت بود از اطاعت از قوی تر و زورگویی به ضعیف تر.» رمان «سپید دندان» را انتشارات قدیانی منتشر کرده است.

«دنیای سوفی» اثر یوستین گوردر اثری است که تاریخ فلسفه غرب به روایت داستان، شناساندن اندیشه های ارسطو، سقراط، افلاطون، دکارت، کانت و ...به زبان ساده؛ نامه های ناشناسی به سوفی، دختری که در نروژ زندگی می کند. گودر در این رمان داستان تازه ای نگفته است؛ اما توانسته داستان های گفته شده را به شیوه تازه-ای بازگو کند: ساده و روان، آنچنان که همه بفهمند و تا حد توانشان خوشه چینند. فلسفی اندیشیدن، ذغذغه گودر در این رمان است: آموزش دختر بت پسری از کودکی و نوجوانی برای اندیشیدن و اندیشمندانه زیستن، او به سوفی ها می آموزد که به اصل ها بیندیشند نه به فرع ها. این رمان را نشر هرمس به زیور طبع آراسته است.

در داستان «شازده کوچولو»، کودکی که از سیارکی به نام «ب612» آمده است، سوالات بسیاری درباره آدم ها و کارهایشان می پرسد. در نگاه اول، کتاب را برای کودکان می یابی، اما با کمی دقت بیشتر می فهمی که «شازده کوچولو» داستان فلسفی آدم بزرگ ها برای کودکان است؛ یافتن معنای ادبیات رفتاری دنیای بزرگسال است. در این داستان اگزوپری به شیوه ای سورئالیستی به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می پردازد.

ویکتور هوگو، نویسنده شهیر فرانسوی، در کتاب «بینوایان» به تشریح بی عدالتی های اجتماعی و فقر و فلاکت مردم محروم کشورش می پردازد؛ همان عوامل و محرک های اجتماعی که به انقلاب کبیر فرانسه منجر شد. حسینقلی مستعان مترجم رمان«بینوایان»، سا ل های سال در پاریس زندگی مرده است و تمام کوچه پس کوچه-های آن را با ویژگی شهرتش می شناسد و همه آنها را در پانوشت های رمان آورده است. این ویژگی ترجمه این کتاب را خاص کرده است. «بینوایان» را انتشارت امیرکبیر روانه بازار نشر کرده است.

گروه کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در راستای معرفی و شناساندن ادبیات جهان به معرفی این بسته پرداخته است. تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در راستای ترویج کتاب و کتابخوانی و کمک نمودن به راه اندازی جریان عمومی نقد کتاب را نیز دنبال می کند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها