امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82864
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ظهر امروز با حضور در نمایشگاه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ظهر امروز با حضور در نمایشگاه کتاب تهران با محمد اللهیاری معاون فرهنگی و اجرایی نمایشگاه کتاب و امیرمسعود شهرام‌نیا قائم مقام رئیس نمایشگاه کتاب دیدار کردند.

در ابتدای این مراسم امیرمسعود شهرام‌نیا مدیر مسئول نمایشگاه‌های فرهنگی ایران ضمن اشاره به حضور ناشران در این دوره از نمایشگاه و تعداد ناشران خارجی همچنین مهمان ویژه دوره بیست و هفتم نمایشگاه کتاب گفت: کشور افغانستان با 70 درصد کتاب‌های مورد استفاده خود را از ایران تهیه می‌کند. از این رو، به دلیل قرابت فرهنگی با این کشور، افغانستان به عنوان مهمان ویژه این دوره انتخاب شد.

وی همچنین آمار اطلاعاتی از نمایشگاه کتاب این دوره ارائه کرد.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از برگزارکنندگان این دوره از نمایشگاه توضیح داد: ما اگر بحث کتاب را مطرح می‌کنیم به این دلیل است که کتاب یک تیغ دودم است، طبعاً ما بخشی از محتواهایی را که داریم لازم است مدیریت کنیم.

وی ضمن بیان اینکه ما در ارائه محتوا باید دقت لازم را داشته باشیم، بیان کرد: در این زمینه، مسائلی از زمان وزارت آقای حسینی در دولت گذشته به عنوان دغدغه وجود داشت، ممیزی حضور کتاب‌های نمایشگاه کتاب از جمله آن موارد بود، چرا که درنهایت این آثار به بازار کتاب راه پیدا می‌کند. البته نگرانی‌هایی پیرامون برخی کتاب‌ها در برخی انتشاراتی‌ها به ما منتقل شده است.

حجت‌الاسلام سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه در قرآن 6 نوع کتاب مورد بررسی قرار گرفته توضیح داد: کتاب نفس، طبیعت و علم از جمله این بحث‌ها است.

وی گفت:‌نمایشگاه کتاب بیست و هفتمین دوره خود را با همت بلند مسئولان برای جمع‌آوری ناشران و کتب از کودک و نوجوان تا بزرگسال و پاسخ دادن به نیاز سطوح مختلف از دانشگاهی و حوزوی به کار گرفته که این کار بزرگی است. امیدواریم بهره خوبی نسبت به سال گذشته برده شود.

وی در ادامه برخی نکات اشاره و سؤالاتی را از مسئولین برگزارکننده نمایشگاه کتاب پرسید؛ نکته اول اینکه آیا نسبت به کتابخوان در این نمایشگاه آمار و ارقامی گرفته می‌شود یا نه؟ چون ثمره فعالیت‌های یک نمایشگاه تشویق مردم در سطوح مختلف جامعه به کتابخوانی است.

سالک به آمار پایین سرانه مطالعه کتاب در کشورمان نسبت به سایر کشورها اشاره کرد و توضیح داد: باید عنوان کنیم چه مشوق‌هایی برای این موضوع در نمایشگاه درنظر گرفته شده است. موضوع دوم؛ توجه به جهت‌دهی جامعه از طریق کتاب و مطبوعات است. رهبر انقلاب به سبک زندگی دینی و اسلامی تأکید دارند بی‌تردید نمایشگاه کتاب در جهت هدایت مراجعان می‌تواند در راستای کتبی که در جهت شخصیت افراد مؤثر است تأثیرگذار باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب رشد تولید علم را رقم می‌زند بیان کرد: نمایشگاه کتاب در حقیقت یکی از مراکز تولید علم است و ما نمی‌توانیم این موضوع را فراموش کنیم که این نمایشگاه رشد تولید علم را رقم می‌زند.

به گفته وی، حضور بیش از 200 هزار عنوان نمایانگر رشد علمی جامعه ماست که باید قدر دانسته شود. این جهت‌دهی به سوی معنویت و حرکت‌های تعالی انقلاب اسلامی باید سوق یابد که مسأله مهمی است.

نکته سوم؛ اینکه مزاحم‌های کتاب و کتابخوانی را در حوزه کتاب و ناشران باید از بین ببریم، نباید به ناشری که در جریان فتنه بوده میدان داد که ما تحت عنوان مزاحم‌های نمایشگاه از این دست گروه‌ها یاد می‌کنیم و بر آن در این دوره از نمایشگاه تأکید داریم. البته به ما اطلاعاتی رسیده که پیرامون برخی مطالب باید توضیحاتی داده شود.

موضوع چهارم؛ ارائه میزان تخفیف برای نسل جوان که می‌تواند مشوق و جاذبه باشد. میزان تخفیف‌ها به طور کلان یا بن‌های دانشجویی و غیره بستری است برای تشویق کتابخوانی.

نکته پنجم؛ حفظ حرمت و کرامت مردم در فضای نمایشگاه است.

نکته ششم؛ حفظ فضای معنوی نمایشگاه و رسالتی است که جامعه ما را به سوی اهداف بلند اسلام می‌رساند.

نکته هفتم؛ ایجاد ارتباط بین ناشران داخلی و خارجی برای معرفی انقلاب اسلامی به جهان است که در این راستا عنوان شد سالن ترجمه به درستی شکل گرفته که نشان از بسترسازی مؤثر دارد تا کتاب اساتیدی چون شهید مطهری، دکتر بهشتی، حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری را به زبان‌های دیگر دراختیار سایر کشورها قرار دهیم. ایجاد ارتباط متقابل بین ایران و سایر کشورهای همجوار بسیار مورد تأکید است.

سالک همچنین به کتب عرفانی و معنوی اشاره‌ای کرد و متذکر شد: کتبی که به نام عرفان مطرح می‌شوند باید بسیار مورد توجه شما باشند، سال گذشته کتب عرفان طاهری با وانت و به صورت گسترده در نمایشگاه به راحتی توزیع شد که این امر امسال باید مورد تأکید باشد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به ترویج مطالعه رمان در میان جوان‌ها اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب، شبها هنگام خواب رمان مطالعه می‌کنند، اما ما چقدر جامعه را به سوی مطالعه این آثار تشویق کرده‌ایم؟ این موضوع باید مدنظر مسئولان نیز باشد.

جعفرپور از دیگر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به نقش تاریکی و ماندگار کتاب اشاره و با تأکید بر اینکه این روزها فضای مجازی همه‌گیر شده است، افزود: هیچ‌کدام از موارد مطرح‌شده جای کتاب را نمی‌گیرند، اگر صحبتی هم از بازبینی یا ممیزی می‌شود امر مذمومی نیست، بلکه برای حراست باید هرس‌هایی صورت گیرد. قطعاً یکسری مطلب وجود دارد که با هر نگاه سالمی داوری کنیم مضر هستند.

حسین نوش‌آبادی معاون امور مجلس وزارت ارشاد در این نشست به بحث کتاب و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: کتاب به حدی مهم است که خدا، قرآن را با نام کتاب معرفی می‌کند و ماندگاری کتاب نیز به دلیل کتابت آن است. مقام معظم رهبری هر ساله از نمایشگاه کتاب بازدید می‌کنند که این نشانه اهتمام ایشان به موضوع فرهنگ و کتاب است، اما کتاب مهمترین نیاز انسان و بشریت شمرده می‌شود و همیشه برخورد ایشان با نمایشگاه کتاب، ایجابی و تشویقی است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب، پیامدهای فراوان اجتماعی و فرهنگی برجای خواهد گذاشت، گفت: مهمترین اثربخشی نمایشگاه کتاب این است که به جریان رشد فرهنگی کشور کمک می‌کند. یکی از حوادثی که جهش فرهنگی ایجاد می‌کند برگزاری نمایشگاه کتاب است.

وی در پایان سخنان خود، عرضه مستقیم کتاب، دسترسی ساده به منابع و کتب خارجی، فعال شدن چرخه اقتصاد و... از مزایای برگزاری نمایشگاه کتاب برشمرد و گفت: امسال توجه خوبی از سوی حوزه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به نمایشگاه کتاب شده که به سهم خودم از آنها تشکر می‌کنم.

محمد اللهیاری فومنی معاون فرهنگی و اجرایی نمایشگاه کتاب، پس از سخنان اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به ارائه گزارشی از این دوره از نمایشگاه کتاب پرداخت و مواردی چون خانواده‌محوری، تشکیل سراهای استقبال از اندیشمندان و توجه بیشتر به وجهه نمایشگاهی نمایشگاه کتاب را از اولویت‌های این دوره برشمرد و گفت: در این دوره، چینش موضوعی کتاب‌ها در سالنی تحت عنوان یاس درنظر گرفته شده، 88 بسته سیر مطالعاتی در حوزه‌های مختلف برای گروه‌های اجتماعی تدارک دیده شده است.

وی تفاوت دیگر این دوره از نمایشگاه را در حوزه‌های اطلاع‌رسانی دانست و درباره برخی دغدغه‌های اعضای کمیسیون فرهنگی پیرامون ممیزی توضیح داد.

وی همچنین گزارشی از کمیته ارزشیابی و رسیدگی به تخلفات ناشران که سؤال یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی پیرامون برخی ناشران متخلف صورت گرفته بود، داد و گفت: در این دوره اگر تخلفی محرز شود، کمیته ارزشیابی و رسیدگی به تخلفات ناشران تشکیل جلسه داده و در غرفه حاضر شده و اگر قرار باشد کتابی از نمایشگاه جمع‌آوری شود در همان غرفه صورتجلسه خواهد شد.

اللهیاری به موضوع عفاف و حجاب و انتخاب سه غرفه برتر دز این حوزه اطلاعاتی ارائه کرد و چرخش اقتصاد نشر به سمت رونق را از دیگر موارد مورد تأکید رئیس نمایشگاه کتاب عنوان کرد.

وی در باره تراکنش‌ها و میزان خرید آماری داد و گفت: سال گذشته در روز اول نمایشگاه 25 هزار تراکنش موفق صورت گرفت که امسال این میزان به یک میلیارد تومان رسید. تا دیروز 151 هزار تراکنش داشتیم که رقم 9 میلیارد و 300 میلیون تومان را نشان می‌دهد، اما درنهایت باید بگویم از حیث اقتصاد نشر باید به نمایشگاه کتاب توجه ویژه داشت.

حجت‌الاسلام سالک پیرامون موضوع گرانی کتاب، فعالیت برخی ناشران متخلف و معاند نظام، تذکراتی داد و از مسئولان وزارت ارشاد خواست در این راستا توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی همچنین از حمایت کمیسیون فرهنگی مجلس صحبت کرد و از مسئولان وزارت ارشاد خواست سرفصل‌ها و راهکارها را به صورت مطلوب ارائه کنند تا در کمیسیون حمایتی لایحه 64 مورد توجه باشد.

در این نشست همچنین اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس پیرامون برخی اخبار منتشره و عرضه کتاب شاعر اشعار خواننده مرتد از مسئولان وزارت ارشاد توضیح خواستند.

انتهای پیام/و
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها