امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۱:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82877
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 103
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از تفسیر نور 10 جلدی حجت‎الاسلام والمسلمین محسن قرائتی عصر یکشنبه 14 اردیبهشت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مراسم رونمایی از تفسیر نور 10 جلدی حجت‎الاسلام والمسلمین محسن قرائتی عصر یکشنبه 14 اردیبهشت ماه با حضور نجفقلی میرزایی مدیرعامل خانه کتاب،  حجت الاسلام قرائتی صاحب اثر و حجت‎الاسلام و المسلمین محمد حسن زراقط معاون پژوهشی و تحقیقاتی مرکز اسلامی لبنان و سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سرای اصلی اهل قلم برگزار شد.
حجت‎الاسلام والمسلمین زراقط در این مراسم با اشاره به اینکه قرائتی را به واسطه کتاب «درس‎هایی از قرآن» که به عربی ترجمه شده است، می‎شناسم گفت: جای خالی این کتاب در آن زمان بسیار احساس می‎شد زیرا در میان کتاب‎های عربی پژوهش‎های قرآنی بسیار کم تعداد بود.
وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‎های مهم استاد قرائتی تواضع علمی این شخص است، گفت:: یکی از ویژگی‎های مهم مجموعه 10 جلدی تفسیر نور این است که هم مخاطبان عمومی و کسانی که اهل تحقیق نیستند، می‎توانند از این تفسیر استفاده کنند و در عین حال متخصصان نیز می توانند از این کتاب به صورت تخصصی بهره مند شوند. نکته دیگر این است که این کتاب از مباحث حاشیه‎ای دور  و به مهم‎ترین مسائل علمی اکتفا کرده است.
وی افزود: قرائتی در این تفسیر از روش‎های علمی، قرآن به قرآن، بیان و ادبیات برای تفسیر آیه‎ها استفاده کرده و مباحث فرقه‎ای را محتاطانه نقل کرده است.
معاون پژوهشی و تحقیقاتی مرکز اسلامی لبنان با بیان اینکه پیشنهاد شد این تفسیر میان شش مترجم توزیع شود، عنوان کرد: تلاش کردیم ترجمه هر جلد از این تفسیرها با ترجمه‎های دیگر یکنواخت و بر مبنای علمی باشد. ترجمه این مجموعه تفسیری  دو سال طول کشید.

قرائتی صاحب مجموعه تفسیر نور نیز در این نشست اظهار کرد: مجموعه تفسیر نور در سال 1375 جایزه کتاب سال را از آن خود کرد. بیش از 15 جزء از قرآن که تلخیصی از تفسیر نمونه بود به رادیو برون مرزی داده شد و به 20 زبان ترجمه شد. که این ترجمه‎ها با سیلی از تشکر مخاطبان روبه‎رو  و همین مسئله باعث شد این کتاب به زبان عربی ترجمه شود.
وی با بیان اینکه این کتاب تاکنون 20 بار چاپ شده است، گفت: قسمت‎هایی از مجموعه 10 جلدی تفسیر نور به عنوان کتاب دانشگاهی و تفسیر برگزیده مورد استفاده قرار گرفت و در عین حال مجموعه‎ای از کتاب‎ها با عنوان «سیمای سیاست در قرآن» ، «سیمای حقوق در قرآن»، «فرهنگ در قرآن»، «تبلیغ در قرآن»، کتاب «ساخت و ساز و بنایی در قرآن» از این تفسیر استخراج و منتشر شد.
این کارشناس قرآنی اظهار کرد: ورود تفسیر نور به دانشگاه استفاده تخصصی از آن در رشته‎های مختلف و چاپ کتاب از این مجموعه تفسیری کار تازه‎ای بود. در این تفسیر تلاش کردم اقوال را نقد نکنم و این مجموعه طوری نگارش شودکه قابل ترجمه به زبان‎های دیگر باشد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها