امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82894
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، علی عسکری در آیین اختتامیه دوازدهمین اجلاس سراسری فناوری و رسانه که شامگاه یکشنبه در سالن خواجه نصیر مرکز ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، علی عسکری در آیین اختتامیه دوازدهمین اجلاس سراسری فناوری و رسانه که شامگاه یکشنبه در سالن خواجه نصیر مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد با اشاره به اینکه امسال با ابتکار مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است اظهار داشت: ما نیز با تاسی از نامگذاری ایشان امسال را سال فن آوری رسانه، فن آوری فرهنگ ساز و مدیریت جهادی نامگذاری کرده و امیدواریم بتوانیم در راستای منویات رهبری گام های بلندی را برداریم.

وی ادامه داد: صدا و سیما یک سازمان بسیار دقیق و حساس است و یکی از افتخارات ما این است که در چند سال گذشته حتی یک دقیقه قطعی نداشتیم و این یعنی اوج برنامه ریزی و دقت یک سازمان.

معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما با بیان اینکه 22 نشست علمی در اجلاس دوازدهم برگزار شده است بیان داشت: موضوعات طرح شده در هر کدام از این نشست ها در حد جهانی بوده است، علاوه بر آن گردهمایی معاونین فنی استان ها را نیز برگزار کردیم و این دو روز ماراتن فنی را برگزار کرده و درباره بالاترین سطح موضوعات رسانه ای دنیای در این 22 نشست بحث و گفتگو شده است.

عسکری در ادامه به ارائه گزارش هشت ساله معاونت فناوری و رسانه پرداخت و ابراز داشت: استراتژی سازمان صدا و سیما گذر از سیستم آنالوگ به دیجیتال بوده که این تحول عظیم با تلاش نیروهای خدوم صورت گرفت و دیجیتال سازی به طور کامل در سازمان پیاده شد و امروز در حد اعلا از سیستم دیجیتال استفاده می کنیم.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر سازمان صدها پروژه کوچک و بزرگ انجام شده است بیان داشت: دو هزار و 716 ایستگاه جدید رادیویی و تلویزیونی FM در سال های اخیر احداث شده است. همچنین 21 هزار فرستنده تلویزیونی و FM نصب شده و 18 شبکه جدید تلویزیونی در سطح استانی، ملی و فراملی راه اندازی شده است که معاونت فنی مسئولیت تامین زیرساختهای آن را بر عهده داشته است.

معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما ادامه داد: احداث و تجهیز 43 استودیو رادیویی جدید و دیجیتال سازی حدود 160 استودیو قبلی از جمله عملکرد معاونت توسعه و فناوری است. همچنین نوسازی 96 استودیوی تلویزیونی انجام شده و امروز حدود 139 استودیو تلویزیونی تمام دیجیتال در سازمان وجود دارد.

عسکری با اشاره به اینکه در سالهای قبل دو ماهواره در اختیار سازمان بود بیان داشت: این تعداد در سال گذشته به حدود 29 ماهواره افزایش یافت که این مسئله حسادت دشمن را برانگیخت و شروع به تعطیل آن کردند.

وی افزود: حفظ نقطه مداری در فضا کار مهم دیگری بود که داشت از دست می رفت و نیروهای صداو سیما همت کرده و نقطه 26 درجه شرقی را حفظ کردند و همین ماهواره بود که در روزهای حادثه به کمک ما آمد و نقش حیاتی خود را ایفا کرد.

معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما از اتصال تمام مراکز استانها به بستر فیبر نوری و ارتباط دائمی زنده و همچنین سیگنال رسانی زمینی به ایستگاه ها به عنوان دستاوردهای این معاونت اشاره کرد و ابراز داشت: یک اقدام جهادگونه دیگر انتخاب فرمت MPG4 برای پخش بود که با وجود محدودیت بودجه و عدم توجه دولتها نسبت به تهیه بودجه برای این بخش توانستیم با کاری ابتکاری به دیجیتال سازی اقدام کنیم و امروز 83 درصد کشور از نعمت دیجیتال برخوردار شده اند.

عسکری ایجاد تغییرات گسترده در خصوص AM را تحول دیگر حوزه فناوری دانست و بیان داشت: تمام فرستنده ها تعویض و نوسازی شده و 28 فرستنده جدید نیز نصب شده است و امروز 266 فرستنده پر قدرت AM در کشور فعال است.

وی همچنین از افزایش توانمندی در عرصه فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: در حال حاضر 550 سایت و 22 سامانه نرم افزاری در سازمان فعال است؛ درخشیدن نیروهای سازمان در مجامع عمومی از دیگر افتخارات این معاونت است.

معاون فناوری و رسانه با اشاره به اینکه سازمان ما سازمانی است که سیستم نظارت بر فنی و مانیتورینگ آن بی نظیر است بیان داشت: تلاش برای رسیدن به فناوری های نوین در تمام عرصه های سازمان مانند استودیو مجازی، نیوز روم، اتوماسیون کامل صدا و تصویر و تلاش برای جلوه های ویژه نیز از جمله اقدامات قابل تقدیر در سازمان است.

عسکری مبارزه با تحریم در تجهیزات را برگ دیگری از افتخارات معاونت توسعه و فناوری رسانه ذکر کرد و ابراز داشت: در این زمینه سازمان کار خود را عالی انجام داد و نگذاشت تحریم ها بر کار اثر بگذارد و توانستیم با لطف الهی و همت متخصصان و نخبگان و شرکت های دانش بنیان از آن عبور کنیم و در برخی تجهیزات نیز به خودکفایی برسیم و امروز مجموعه های پیچیده در داخل کشور که در بالاترین سطوح تکنولوژی قرار دارد توسط نخبگان تولید می شود.

وی افزود: پروژه 150 میلیارد تومانی کار بزرگ و مهمی بود و اثر جالبی در سازمان گذاشت و هنوز آثار آن وجود دارد. تمام متخصصین به صورت شبانه روزی درگیر بودند و با بهترین روش این کار انجام شد.

معاون توسعه و فناوری رسانه گفت: ما نگران بودیم که آیا MP4 جواب می دهد یا نه و امروز می بینیم کوچکترین مشکلی نداریم و این کار به خوبی انجام شده و از شما می خواهیم فرمان خاموشی آنالوگ را صادر فرمائید. راه اندازی آزمایشی تلویزیون تعاملی حرکت بزرگ دیگری است که درباره آن کار زیادی انجام شده و شبکه شیما با بهترین کیفیت راه اندازی و در حال کار است و در آینده ای نزدیک سرویس انبوه آن را نیز راه اندازی خواهیم کرد.

علی عسکری ادامه داد: اقدام اساسی در شکل دهی به آرشیو دیجیتال و اقدام راهبری در افزایش قدرت پردازش صدا و تصویر در سازمان تنها بخشی از فعالیت ها و موفیقت های سازمان صدا و سیما بوده است.

وی با بیان اینکه امروز رسانه های نوین بر پایه پهن باند پایه گذاری شده اند ابراز داشت: این رسانه ها شرایط جدیدی را ایجاد کرده و ما را در معرض چالشهایی قرار داده اند و اگر اقدامی نکنیم ممکن است دچار لطماتی شویم.

معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما افزود: صدا و سیما امروز در یک پیچ تاریخی قرار دارد و در این مقطع نیاز به یک تصمیم گیری بزرگ و حساس و تاریخی وجود دارد. حوزه فنی صدا و سیما برای تصمیم گیری بزرگ مهندس ضرغامی زمینه ها را آماده کرده است.

عسکری نخستین تصمیم را ضرورت ورود به ارائه صدا و تصویر در بستر پهن باند دانست و ابراز داشت: صدا و سیما به یک مهندسی فرهنگی در عرصه پهن باند فکر می کند و اگر در این زمان به فوریت تصمیم نگیریم و در صحنه غیبت داشته باشیم روندهایی شکل خواهد گرفت که بعدها تغییر آن بسیار مشکل خواهد بود.

وی گفت: دوم اینکه شبکه های مرسوم باید اساسی تر به تعامل به مخاطبان فکر کنند و از پهن باند به نحو احسن برای رسیدن به سیستم تعاملی استفاده کنند. بهترین گزینه برای آینده ترکیب پهن باند با DVTV است که آخرین تدبیر سازمان صدا و سیما است که در ده سال آینده می توانیم آن را انجام دهیم و باید وارد این کار خطیر شویم.

معاون توسعه و فناوری سیما ایجاد یک شبکه اجتماعی با قدرت در زمینه صدا و تصویر را از احتیاجات امروز دانست و تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات باید به یکی از مطالبات اصلی سازمان تبدیل شود. ایجاد سازمان تنظیم مقررات رسانه هایی شبکه ای صدا و تصویر گام دیگری است که به دلیل فقدان قانون نیاز است سازمانی تاسیس شود و هدایت و کنترل آن را عهده دار شود.

عسکری در پایان خاطرنشان کرد: برند سازی صدا و سیما بر روی شبکه اینترنت از ضروریات است و امیدواریم توانسته باشیم در اجرایی شدن منویات ریاست سازمان قدم هایی برداشته باشیم و در ادامه نیز تمام دوستان و همکاران برای موفقیت صدا و سیما وارد میدان می شویم و کاری می کنیم که صدا وسیما در دنیای آینده سازمانی مقتدرتر از دنیای گذشته باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها