امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۱۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82914
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 40
غلامرضا ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به روند افزایش سرمایه شرکت‌ها و میزان درخواست‌ ...

غلامرضا ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به روند افزایش سرمایه شرکت‌ها و میزان درخواست‌ ارائه شده از سوی هیأت مدیره اظهار داشت: بعضاً‌ درخواست‌هایی به سازمان بورس برای افزایش سرمایه شرکت‌ها ارسال می‌شود که با توجه به اسناد و مدارک مورد موافقت قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: مرجع اصلی اطلاع‌رسانی از میزان و جزئیات افزایش سرمایه به محض صدور مجوز سازمان بورس و سایت اطلاع‌رسانی بازار سرمایه خواهد بود و هیأت مدیره شرکت‌ها یا مدیران پیش از ارسال درخواست به سازمان بورس و یا پس از آن نباید در مورد افزایش سرمایه با سایت‌ها مصاحبه کنند، چرا که امکان رد درخواست وجود دارد.

مدیر نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس با اشاره به اینکه اگر مدیران شرکت‌ها پیش از افزایش سرمایه مصاحبه‌ای داشته باشند به آنان تذکر می‌دهیم، گفت: امکان دارد با درخواست افزایش سرمایه موافقت نشود و در همین زمان نیز سهام شرکت اثراتی از این اخبار دریافت کرده باشد که پس از عدم موافقت سهامداران متضرر خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه موافقت با افزایش سرمایه شرکت‌ها از محل‌های مختلف طبق قوانین و مقررات و دستورالعمل سازمان بورس اوراق بهادار انجام می‌پذیرد، گفت: بعضاً بازرسان شرکت‌ها در مورد افزایش سرمایه اعلام نظر می‌کنند، اما برخی نکات را مدنظر قرار نمی‌دهند که منجر به رد درخواست شرکت در افزایش سرمایه می‌شود.

ابوترابی با اشاره به اینکه در سال 92 مجوز تأسیس شرکت سهامی عام مؤسسه اعتباری نور با سرمایه 300 میلیاردی صادر شد، گفت: 150 میلیارد تومان آورده سهامداران و مابقی از طریق بازار سرمایه با موفقیت پذیره‌نویسی شد.

وی با بیان اینکه در سال 92 از مجموعه 170 درخواست، 159 مجوز افزایش سرمایه صادر کردیم، گفت: این میزان به لحاظ ارزش بالغ بر 24 هزار و 300 میلیارد تومان بود که بعضاً از طریق مطالبات و آورده نقدی، سود انباشته، اندوخته‌ها و مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به تفکیک با افزایش سرمایه آنان موافقت شده است.

این مدیر سازمان بورس با اشاره به اینکه سال گذشته حدود 72 نهاد مالی جدید نزد سازمان بورس با هدف خرید و فروش اوراق بهادار ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: این نهادهای مالی شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و دیگر شرکت‌ها هستند که نهادهای مالی تشخیص داده شدند.

وی ادامه داد: 27 شرکت نیز ثبت و مشمول دستورالعمل و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار شدند که پس از بررسی میزان درخواست‌ها در سال 92 با حجم بالایی از متقاضیان مواجه می‌شویم که بیش از 90 درصد آنان به نتیجه رسیده است.

ابوترابی با بیان اینکه در سال 92 حدود 198 گزارش مکتوب ارائه و به شرکت‌ها ارسال شد، گفت: از مجموع 170 درخواست آمده به سازمان بورس به 159 مورد مجوز داریم و مابقی شرکت‌ها که مجوز نگرفتند، به دلیل عدم کفایت سود انباشته یا دلایل این چنینی بود.

مدیر نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه‌ای سازمان بورس در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چند پرونده افزایش سرمایه در دست پیگیری دارید، گفت: حدود 30 پرونده درخواست مجوز افزایش سرمایه داریم که برخی از آنان در مراحل نهایی قرار دارند.

وی افزود: در ماههای ابتدای سال 93، 14 درخواست جدید افزایش سرمایه به سازمان بورس ارسال شده است که به مرور در حال بررسی آنها هستیم؛ در ماه اول سال جدید که بخش عمده‌ای از آن در تعطیلی بود  9 مجوز افزایش سرمایه به ارزش 5342 میلیارد ریال صادر شد که در این میان برای داروسازی تهران دارو، فولاد آلیاژی یزد، پتروشیمی فارابی، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، الکتریک خودروی شرق، تولید محور خودرو، سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار، کارخانجات تولیدی صنعتی خراسان مجوز صادر شده و در 15 روز ابتدایی اردیبهشت ماه نیز پارس سوئیچ، سیمان شرق و البرز دارو نیز مجوز افزایش سرمایه دریافت کردند.

ابوترابی با اشاره به آخرین وضعیت افزایش سرمایه پتروشیمی شازند و پست بانک ایران گفت: پتروشیمی شازند مجوز افزایش سرمایه دریافت کرد و پست بانک نیز با توجه به دریافت موافقت از سوی بانک مرکزی حدوداً تا 10 روز آینده اعلام خواهد شد.

وی افزود: پس از نهایی شدن افزایش سرمایه این شرکت‌ها و صدور مجوزهای لازم بلافاصله از طریق سامانه اطلاع‌رسانی ناشران منتشر خواهد شد و اگر مجوز در ساعات پایانی اداره صادر شود، تا قبل از آغاز روز معاملاتی جدید به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

ابوترابی با اشاره به الزام ماده 92 قانون برنامه پنجم 5 ساله کشور گفت: با توجه به این قانون سه شرکت سهامی عام نیز در سازمان بورس ثبت شده است که پتروشیمی نوری (برزویه، سرمایه‌گذاری مسکن پردیس و خدمات دریایی مهندسی کشتیرانی قشم) از جمله آنان است.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار درباره آخرین وضعیت سهامداران پذیره‌نویسی بانک آریا گفت: این سهامداران که پولهای بلوکه شده‌ آنان در بانک مرکزی بود طبق مجوز دادستانی کل کشور مبالغ خود را از روزهای گذشته دریافت می‌کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پس از گذشت 3 سال امکان پرداخت سود به سرمایه‌گذاران بانک آریا وجود دارد یا خیر؟ گفت: در صورت دستور دادستانی و پیگیری‌های بانک مرکزی امکان پرداخت سود نیز وجود دارد، اما سازمان بورس هم طبق مقررات به وظیفه خود در قبال این افراد عمل خواهد کرد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها