امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۱۹:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82921
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۲۷
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی در آستانه آغاز طرح تحول نظام سلامت شب گذشته در ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید حسن قاضی‌زاده‌هاشمی در آستانه آغاز طرح تحول نظام سلامت شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بیان گوشه‌هایی از این طرح پرداخت.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون اهم موارد طرح تحول نظام سلامت گفت: دولت در نظر دارد تا به تدریج بخش عمده‌ای از مشکلاتی را که در بیمارستان‌های دولتی وجود دارد را کاهش دهد بنابراین برای این موضوع دولت در کنار مجلس منابعی را پیش‌بینی کرده است.

وی با اشاره به اینکه باید در بخش درمان کشور حمایت‌های مورد نیاز صورت بگیرد، افزود: سهم بیماران از هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی از امروز به 10 درصد می‌رسد این در حالی است که در مناطق روستایی و عشایری و افرادی که تحت تکلف بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی هستند این سهم به 5 درصد می‌رسد.

هاشمی با اشاره به اینکه پیش از این ملزومات پزشکی را بیماران از بیرون از بیمارستان تهیه می‌کردند اظهار داشت: متاسفانه آزمایشگاه‌های متعددی در اطراف بیمارستان‌ها ایجاد شده بود و بیماران مجبور به مراجعه به این آزمایشگاه‌ها می‌شدند زیرا هزینه تمام شده آزمایش‌ها برای بیمارستان‌ها بسیار گران تمام می‌شد به همین منظور بیماران مجبور می‌شدند برای انجام آزمایش به بیرون از بیمارستان مراجعه کنند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بیماران برای برخی از خدمات تشخیصی هم چون تصویربرداری مجبور به مراجعه به بیرون از بیمارستان بودند ادامه داد: تصمیم بر این گرفته شد تا تمامی این مسائل در خود بیمارستان‌ها تهیه شود.

وی با اشاره به اینکه باید به تدریج به سمت توانمند کردن بیمارستان‌ها پیش برویم، خاطر نشان کرد: در این طرح مردم به انجام زایمان طبیعی تشویق شدند تا دیگر زایمان سزارین را انجام ندهند.

هاشمی با اشاره به این که اگر این طرح با موفقیت انجام شود 10 درصد از شیوع سزارین پیشگیری خواهیم کرد، گفت: در اسفند ماه 54 درصد از زایمان‌ها به صورت سزارین انجام شد اما باید گفت آمارها بیشتر از این رقم است.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی افزود: بسیاری از بخش‌هایی که برای زایمان طبیعی در نظر گرفته شده بود متأسفانه به مرور زمان و به تدریج به دلیل اینکه اکثریت مردم به زایمان سزارین سوق پیدا کرده بودند برچیده شده است پس باید به دنبال احیای اتاق‌های زایمان طبیعی برگردیم.

وی اظهار داشت: امیدواریم با حمایت‌هایی که دولت در قالب پرداخت‌های مضاعف انجام می‌دهد بتوانیم حداقل هزار و 800 پزشک را در مناطق محروم جذب کنیم به طوری که این مهم طی چند ماه آینده صورت خواهد گرفت.

هاشمی با اشاره به اینکه دولت به بیماران صعب العلاج کمک جدی خواهد کرد اظهار داشت: دولت در این رابطه به افراد بی‌بضاعت، کم درآمد و زیر خط فقر کمک شایانی خواهد کرد. 

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان این که متأسفانه در کشور امداد هوایی برای تصادفات نداریم افزود: وزارت بهداشت فقط یک پایگاه امداد هوایی دارد که ان‌شاءالله درصدد ارتقای این امر برخواهد آمد و امسال تعداد پایگاههای امداد هوایی به 16 پایگاه می رسد.

وی ادامه داد: وضعیت درمان کشور خوب نیست زیرا به پیشگیری توجهی نشده و بیماران پس از مریض شدن به مرحله درمان رسیده‌اند.

هاشمی با اشاره به اینکه کار اصلی‌مان در وزارت بهداشت در فاز اول این است که کسی بیمار نشود افزود: تا زمانی که مردم نخواهند دولت‌ها نمی‌توانند در امر پیشگیری موفق عمل کنند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه دولت باید آموزش‌های صحیح خود مراقبتی را به مردم ارائه دهد گفت: باید به آب آشامیدنی، غذا و روح و روان مردم بسیار توجه کرد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید آرامش ایجاد کند و از اضطراب جلوگیری کند خاطر نشان کرد: مردم باید مراقب سلامت خودشان باشند زیرا درمان فوق العاده گران است و دولت نمی‌تواند از پس هزینه‌های آن برآید.

هاشمی با اشاره به اینکه باید در بخش بهداشت به درستی عمل کنیم، افزود: سیستم ارجاع هم باید به خوبی در کشور عمل کند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان این که در حوزه بهداشت برنامه‌های خوبی در نظر گرفته شده است تصریح کرد: در این رابطه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بسیار کمک حال بوده است.

 

گسترش شبکه بهداشت تا حاشیه شهرها

وی با اشاره به اینکه به تدریج بنا داریم تا شبکه بهداشتی کشور را تا حاشیه شهرها کامل کنیم گفت: شهرهای زیر 20 هزار نفر تحت پوشش کامل قرار خواهند گرفت.

هاشمی با اشاره به جمعیت 8 و نیم میلیون نفری حاشیه شهرها افزود: متأسفانه در حاشیه شهرها تقریباً هیچ امکانات بهداشتی وجود ندارد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: باید در حوزه امنیت غذایی در حاشیه شهرها و استان‌ها فعالتر عمل کنیم به طوری که در حوزه بهداشت نگران هستم که حق مطلب ادا نشود.

وی با اشاره به اینکه با طرح تحول نظام سلامت پرداخت کمتر از جیب مردم صورت خواهد گرفت افزود: مردم در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی برای بستری شدن حداقل 27 درصد نسبت به سال گذشته کمتر هزینه پرداخت خواهند کرد. 

هاشمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا سهم مردم فقط معطوف و منحصر به بخش پیشگیری خواهد بود یا خیر افزود: مردم در بحث پیشگیری پاسخ‌های لازم را در دراز مدت دریافت خواهند کرد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه مردم باید خود را از آسیب‌های پیش‌رو محفوظ بدارند افزود: از مردم صبوری را انتظار داریم.

وی با اشاره به اینکه مردم می‌توانند در امور دولت نظارت کننده و کمک حال باشند گفت: همکارانم در 550 یا 557 بیمارستان دولتی به خوبی همکاری خواهند کرد.

هاشمی با اشاره به اینکه امیدوارم این گونه تصور نشود که از امروز اتفاق خارق العاده‌ای در بیمارستان‌ها صورت خواهد گرفت گفت: طرح تحول نظام سلامت به تدریج انجام خواهد شد بنابراین مردم باید نگاه تدریجی به امور داشته باشند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ساز و کارهای مجلس برای کمک رسانی به دولت در این حوزه چیست خاطر نشان ساخت: مجلس در بودجه سال 93 بسیار کمک کرده است.

وی با اشاره به این که خوشبختانه کمبود قانون در این حوزه نداریم بیان کرد: باید قوانین موجود را به درستی اجرا کنیم زیرا مشکل در عدم اجرای قوانین است.

هاشمی با بیان این که مجلس طبق معمول به وظیفه خود عمل خواهد کرد افزود: حضور نمایندگان در اقصی نقاط کشور فرصتی مطلوب به نظر می‌رسد زیرا نمایندگان کاستی‌ها و کمبودها را منعکس خواهند کرد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که مجلس علاقه مند است تا حوزه سلامت سر و سامان پیدا کند، اظهار داشت: رئیس مجلس شورای اسلامی کاملاً به مشکلات این حوزه آشنا است این در حالی است که وی حمایت‌های زیادی را در طی این مدت از بخش سلامت کرده‌اند.

وی با اشاره به این که باید با حمایت‌های لازم مشکلات و موانع حوزه سلامت را از پیش رو برداریم گفت: نظام سلامت کشور با مشکلات جدی رو به رو است که باید برای برطرف کردن آن پیش قدم باشیم.

هاشمی با اشاره به سیاست‌های کلی حوزه سلامت افزود: سیاست‌های کلی نظام سلامت توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است که دولت باید در این راستا قدم‌های موثری را بردارد تا این نظام به صورت مطلوب عمل کند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که باید برای کاهش رنج و گرفتاری‌های مردم اقدامات ارزنده‌ای صورت گیرد اظهار داشت: دولت اقدام به پرداخت 90 درصد هزینه‌های داروهای بیماران صعب العلاج در قالب بسته‌های حمایتی کرده است.

وی با اشاره به این که داروهای بیماران خاص به صورت رایگان است گفت: به افراد نیازمند در قالب این بسته حمایتی کمک خواهیم کرد.

هاشمی افزود: بیمه‌ها باید در مواقع مورد نیاز به مردم کمک کنند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه اقدامات اجرایی در راستای تحقق سیاست‌های کلی سلامت تاکنون صورت گرفته است افزود: تولیت نظام سلامت طبق بند 7 سیاست‌های کلی سلامت شامل سیاست‌گذاری‌های اجرایی، برنامه‌ریزی‌های راهبردی، ارزشیابی و نظارت برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذاشته شده است.

وی با قدردانی از مقام معظم رهبری پیرامون سیاست‌های کلی نظام سلامت با اشاره به بند 7 این سیاست‌ها ادامه داد: سیاست‌های کلی نظام سلامت کار ما را در وزارت بهداشت راحت تر کرده است زیرا همه کسانی که در این حوزه مشغول فعالیت بودند سال‌ها منتظر تعیین تکلیف این مهم بودند.

هاشمی با اشاره به رودربایسی‌هایی که میان مجلس و دولت وجود داشت افزود: طبق این بند تولیت به گردن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتاده است به گونه‌ای که سایر دستگاه‌ها موظف هستند با سیاست‌های وزارت بهداشت به صورت هماهنگ عمل کنند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: سیاست‌های کلی نظام سلامت در اختیار شورای نگهبان و بخش نظارتی مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد به طوری که باید همه مصوبات با سیاست‌های کلی سلامت تطبیق داده شود.

وی ادامه داد: تصمیمات دستگاه‌های مختلف می‌تواند به حال نظام سلامت مفید به فایده باشد و یا این‌که از سوی دیگر هم می‌تواند این تصمیمات مضر به حال سلامت باشد پس باید طرح‌های دستگاه‌های مختلف پیوست سلامت داشته باشند.

هاشمی با اشاره به این که متاسفانه در اتوبان‌های کشور مکانی برای اورژانس طراحی نشده است یا اینکه در منطقه وسیعی که آسمانخراش تأسیس شده بیمارستان، درمانگاه یا مرکز بهداشتی وجود ندارد افزود: طبق سیاست‌های کلی سلامت هر تصمیم مهمی که در کشور گرفته می‌شود نیازمند پیوست سلامت است.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در طی این مدت کمبودهای قانونی را شناسایی کرده‌ایم افزود: مواردی که نیاز به قانون یا آیین نامه داشت مشخص شده است. 

وی با اشاره به تشکیل کارگروهی برای ایجاد هم افزایی میان دستگاه‌های دخیل اعم از دولتی و غیردولتی ادامه داد: امروز دومین جلسه این کارگروه تشکیل خواهد شد.

هاشمی با اشاره به این که این کارگروه باید برای هر یک از بندهای کلی سیاست‌های کلی سلامت که بالغ بر 50 ماموریت است باید برنامه بنویسد تصریح کرد: سیاست‌های کلی نظام سلامت کارشناسی شده است پس باید گفت این سیاست‌ها مترقی‌ترین مفادی هستند که در زمینه بهداشت، درمان نسخه شده است.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای کارگروه‌های مشترک با مجلس دارید گفت: در این کارگروه نمایندگان مجلس به ویژه از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: در این کارگروه مسئولان وزارتخانه‌های مختلف، رسانه و بیمه‌ها حضور خواهند داشت.

هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رسانه‌ها در طرح تحول نظام سلامت چه نقشی دارند گفت: رسانه‌ها در این رابطه بسیار کمک حال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بودند زیرا اشکالات کار و یا بخش‌های نامناسب خدمات را به رخ مردم کشیدند و به نوعی به مسئولین تذکر دادند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه رسانه‌ها در رابطه با این طرح نقش حمایتی داشتند اظهار داشت: رسانه‌ها در سر و سامان دادن امور بسیار کمک کننده بودند.

وی با بیان این که رسانه‌ها باید صبر به خرج دهند و امروز به سراغ تهیه گزارش نروند افزود: متاسفانه زیر ساخت‌ها در کشور مناسب نیست و به صورت هماهنگ عمل نمی‌شود.

هاشمی با اشاره به اینکه همکارانم در این طرح به خوبی نقش خود را ایفا خواهند کرد گفت: نباید به سراغ لکه‌ها رفت و آن‌ها را به تصویر کشید زیرا این امر سبب تضعیف روحیه کارگزاران و بی‌اعتمادی مردم خواهد شد.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: کلیت نظام از مقام معظم رهبری گرفته تا مراجع و مردم و نمایندگان همه انتظار دارند تا در این مسیر قدم‌های خوبی برداشته شود پس باید مسیر را به نحوی طی کنیم تا اشکالات موجود را برطرف سازیم.

وی با اشاره به اینکه علاقه‌مند نیستیم که رسانه‌ها فقط مدح و خوبی را گزارش دهند بلکه آن‌ها باید عیب‌ها را هم مطرح سازند گفت: باید مدح و عیب در کنار هم قرار بگیرند تا بتوانیم به اهداف مورد نظرمان دست یابیم.

هاشمی با اشاره به اینکه باید رسانه‌ها در طی چند هفته اول خویشتنداری کنند ادامه داد: خوشبختانه در بعضی از استان‌ها جلوتر از برنامه پیش رفته‌ایم.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که نظام در این تصمیم مهم ان شاالله موفق عمل خواهد کرد خاطر نشان کرد: این طرح سبب کاهش رنج و آلام بیماران خواهد شد.

وی با اشاره به این که مردم باید در امر نظارت به دولت کمک کنند افزود: سیستم نظارتی قوی یکی از تضمین‌های اساسی برای موفقیت کارهای اجرایی بزرگ است. 

هاشمی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا وزارت بهداشت در حوزه نظارت اقدام خواهد کرد افزود: سیستم‌های نظارتی قوی در وزارتخانه وجود دارد به گونه‌ای که این نظارت‌ها در بخش‌های درمان و بهداشت صورت خواهد گرفت. 

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که برای این طرح بسته نظارتی ویژه‌ای در نظر گرفته شده است گفت: برای این منظور ستادی در تهران در مرکز وزارت بهداشت، درمان ایجاد شده تا به خوبی نظارت اعمال شود.

وی با اشاره به این که در شهرستان‌ها هم نیز نظارت صورت خواهد گرفت خاطر نشان کرد: بنده به صورت نظارت ویژه در کار روسای دانشگاه‌ها و روسای بیمارستان‌ها با فرستادن بیمار مجازی اقدام خواهم کرد. 

هاشمی با اشاره به اینکه بازرسی و نظارت در حوزه وزارتخانه صورت خواهد گرفت گفت: در جهت اصلاح سیستم تلاش‌های بیشتری صورت خواهد گرفت.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که در معاونت درمان ستادی ایجاد شده تا آن‌ها در دانشگاه‌ها و شهرستان‌ها بتوانند اشکالات را برطرف کنند افزود: این ستادها به صورت 24 ساعته پاسخگو خواهند بود.

وی با اشاره به این که باید اشکالات موجود در یک سال اول اصلاح شود اظهار داشت: مردم برای مطرح کردن مشکلات خود می‌توانند با شماره تلفن 1490 تماس بگیرند و هم چنین برای این منظور شماره جدید 1590 هم طراحی شده که ان‌شاءالله به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

هاشمی با اشاره به این که مردم می‌توانند با تلفن 1490 تماس بگیرند و مشکلات خود را منعکس کنند گفت: در حوزه بهداشت سختی کار در حد دو سه ماه اول خواهد بود.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه همکارانم به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند خاطر نشان کرد: به سهم خود از همکارانم به سبب تلاش‌هایشان قدردانی می‌کنم.

وی با اشاره به این که برای همکارانم در حوزه وزارت بهداشت فرصت خوبی ایجاد شده تا آن‌ها از این فرصت حداکثر استفاده را ببرند ادامه داد: باید رضایتمندی مردم به دنبال این طرح افزایش یابد.

هاشمی با اشاره به این که مردم در مراجعه به مراکز درمانی باید با احترام مسئولان رو به رو شوند گفت: هیچ عبادتی بالاتر از کمک به مردم و دستگیری از مستمندان نیست به طوری که اگر کسی به دنبال ساختن این دنیا و آن دنیای خود است باید در برخورد با بیماران دقت کند.

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با بیان این که مردم باید درست راهنمایی شوند ادامه داد: مدیران باید بدانند که اجرشان در برابر پیشگاه خداوند مضاعف خواهد شد.

وی افزود: باید آستین همت را بالا زد و پاشنه‌ها کفش را بالا کشید و برای انجام امور به صورت مداوم حضور یابیم. 

هاشمی با اشاره به اینکه باید کارها را به نحو احسن انجام داد اضافه کرد: باید در خدمت‌رسانی به مردم کوشا باشیم. 

وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه بر روی مدیران فشارهای زیاد وارد شده است اظهار داشت: باید در سالم سازی مراکز درمانی کمک کنیم تا کارها قوام بیشتری پیدا کند.

وی گفت: دولت به خوبی تشخیص داد که باید به حوزه سلامت پرداخته شود پس باید از حسن اعتماد دولت استفاده کرد و باعث سرافرازی کشور و نظام در حوزه سلامت باشیم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها