امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۳:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82929
تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۴۲
تعداد بازدید: 82
محمد مداح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از مسائل پشت پرده واردات برنج‌های هندی که گاهی شنیده می‌شود، ...

محمد مداح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از مسائل پشت پرده واردات برنج‌های هندی که گاهی شنیده می‌شود، آلوده به موادی مانند فلز سنگین و سمی آرسنیک هستند، پرده برداشت و گفت: در پی بحث‌هایی که در مورد آلودگی برنج‌های هندی به فلزات سنگین و آرسنیک وجود داشت، هیئت ایرانی متشکل از نمایندگان وزارت بهداشت، بازدیدی را از کارخانه‌های تولیدکننده برنج هندی داشتند.

برنج‌های معتبر هندی آلوده نیستند

وی افزود: وزارت بهداشت ایران یکسری استاندارد برای واردات برنج از هند مشخص کرده که معمولاً شرکت‌های درجه یک هندی این استانداردها را دارند و جالب اینجاست که همان برنج هندی که به ایران صادر می‌شود، به آمریکا و اروپا هم صادر می‌شود، اما آنها هرگز شکایتی از میزان آلودگی برنج را ندارند.

‌رایزنی بازرگانی ایران در هند با اشاره به اینکه یکی از مواردی که مدنظر هیأت ایرانی در بازدید از مزارع برنج هند بود، آب مصرفی در مزارع برنج بود، افزود: مشخص شد تمام آب مصرفی برای کاشت برنج سیستم تصفیه‌ای دارد. همچنین مقدار باقیمانده سموم در برنج‌های معتبر و استاندارد در پائین‌ترین حد بود.

رایزن بازرگانی ایران در هند با تاکید بر اینکه استانداردهای مواد غذایی ایران در برخی بخش‌ها بسیار بالاست، افزود: برای مواردی مانند خرید گوشت، کشورهایی مثل ویتنام و چین خریدشان را بر اساس استانداردهای ایران انجام می‌دهند که نشان می‌دهد کشورمان در زمینه کنترل مواد غذایی و استاندارد آن خوب عمل می‌کند.

برخی واردکنندگان ایرانی، منافع زودگذر را بر کیفیت برنج هندی ترجیح می‌دهند

وی در پاسخ به اینکه ‌آیا شما وجود فلزات سنگین و آرسنیک را در برنج‌های هندی رد می‌کنید؟ گفت: مشکل اینجاست که شرکت‌های خریدار ایرانی برنج را از شرکت‌های واسطه یا شرکت‌های درجه دو هندی می‌خرند و مشکل برنج هندی نیست، بلکه خریدار ایرانی است که برای منافع خود برنج نامرغوب، آلوده یا غیر استاندارد وارد می‌کند و سلامت مردم و جامعه را به خطر می‌اندازد.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود، برنج‌های فله‌ای هندی در بازار مشاهده شده که آلوده به سموم هستند، آیا چنین چیزی واقعیت دارد، گفت: این محصولات از طریق قاچاق و غیررسمی وارد بازار می‌شود که معمولا در دبی و عمان این کار را انجام می‌دهند، ولی شرکت‌های معتبر و درجه یک برنج هندی برای حفظ اعتبارشان هرگز چنین کاری را نمی‌کنند.

منفعت طلبی تجار ایرانی سنگ بزرگی پیش روی معتبر ترین تولیدکننده برنج هندی

مداح گفت: جالب اینجاست که بزرگترین کارخانه تولید برنج درجه یک هندی در دنیا با نام Indian gate و برند تجاری KRBA تا به‌حال نتوانسته حتی یک کیلوگرم برنج به ایران صادر کند، چون از او می‌خواهند که در بسته‌بندی برنج 70 درصد برنج مرغوب و 30 درصد برنج نامرغوب استفاده کند.

به گفته رایزن بازرگانی ایران در هند اکنون تمام برنج‌هایی که در بازار ایران موجود است، برنج درجه دو هندی است که مخلوطی از برنج‌های مختلف هندی است تا قیمت آن پائین تمام شود.

وی در مورد قیمت برنج درجه یک هندی گفت: الان به طور مثال برنج باسماتی درجه یک، هر تن 1500 دلار است و در بین تجار ایرانی یک مورد هم سراغ نداریم که چنین پروفرمایی را ثبت کرده باشد، در حالی که امارات و عربستان برای برنج کلاسیک عالی هندی به ازای هر تن 2300 دلار می‌پردازند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار