امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۴:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 82993
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر مطالعات بنیادین حکومتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: هدف از ...

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دفتر مطالعات بنیادین حکومتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: هدف از بررسی مبانی فکری لئواشتراوس و اثر آن بر نئومحافظه‌کاران آمریکا آن است که از یک طرف به بررسی ایده‌های لئواشتراوس به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین فیلسوفان سیاسی قرن بیستم بپردازد و از طرف دیگر شکل‌گیری جریان نومحافظه‌کاری را بر اساس تاثیر تفکر اشتراوس بر آنها نشان دهد.

در واقع بعد از به قدرت رسیدن جرج بوش پسر در کاخ سفید، جهان شاهد موجی از به قدرت رسیدن سیاستمدارانی بود که از نظر فلسفی عمیقاً متأثر از اشتراوس، از جهت مشی فرهنگی، محافظه‌کار و از نظر سیاست خارجی، عمیقاً نظامی‌گرا و ستیزه‌جو بودند. تبارشناسی این نسل جدید از سیاستمداران که البته بیشتر ریشه در حزب جمهوریخواه دارند، حائز اهمیت است ، زیرا در ادامه مشی نظامی‌گرا و سیاست خارجی ستیزه‌جویی نومحافظه‌کاران، به دو کشور افغانستان و عراق، در همسایگی ایران حمله نظامی شد و رژیم های آنها تغییر یافتند.

در این گزارش از یک طرف مبانی فکری لئواشتراوس در محورهای متفاوت مانند بازگشت به فلسفه کهن ، جدال سنت و مدرنیته ، سبک نوشتاری پنهان نگر و ... مورد بررسی قرار می گیرد و از طرف دیگر، شکل‌گیری جریان نومحافظه‌کاری در پیوند با آرای فلسفی و فکری اشتراوس بررسی خواهد شد.

در پایان نیز رهبران نومحافظه‌کاران و رسانه‌ها و سازمان‌های آنان مورد بررسی قرار خواهند گرفت. بدیهی است که در به قدرت رسیدن آینده حزب جمهوریخواه در واشنگتن، احتمال به قدرت رسیدن دوباره نومحافظه‌کاران ، مخصوصاً در زمینه سیاست خارجی فراوان است و همین امر، پژوهشی دقیق راجع به آنها را به امری ضروری مبدل می‌کند.

در پایان این گزارش، آگاهی بیشتری در مورد شخصیت لئواشتراوس ارائه شده و آمده است: لئواشتراوس (1899-1973)، فیلسوف آلمانی که از دست نازی‌های آلمان به آمریکا مهاجرت کرد؛ یکی از بنیانگذاران جریان نومحافظه‌کاری در آمریکاست.

وی متولد 20 سپتامبر 1899 در شهرستان کوچک کیرچهایی در هسس بود و بعد از گذراندن یک سال دوره سربازی به دانشگاه ماربورگ رفت که مرکز مهمی برای جنبش نئوکانتی مسلط بر فلسفه آلمان از اواخر قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم بود.

اشتراوس بعدها برای دوره دکتری به دانشگاه هامبورگ رفت و تحت نظارت ارنست کاسیرر، تز دکترایش را با عنوان (مسئله شناخت در عقیده فلسفی یاکوبی) در سال 1921 به پایان برد.

به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان، اشتراوس را مجبور به ترک وطن و مهاجرت به آمریکا کرد. وی در پاییز 1949 به دانشگاه شیکاگو رفت و تا آخر عمر در این دانشگاه ماند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها