امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 8303
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۱۰
تعداد بازدید: 73
محمدسعید اربابی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص اولویت‌های اقتصادی دولت آینده اظهار داشت: در ...

محمدسعید اربابی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا» در خصوص اولویت‌های اقتصادی دولت آینده اظهار داشت: در چند سال اخیر به دلیل پرداخت نقدینگی به خانوارها با اجرای هدفمندی یارانه‌ها شاهد افزایش تزریق نقدینگی در جامعه هستیم که به صلاح اقتصاد کشور نیست. 

وی افزود: افزایش نقدینگی باعث افزایش تقاضا و کاهش میزان ارز در کشور شده است که این امر علاوه بر افزایش نرخ ارز باعث افزایش تورم نیز شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد: زمانی که در چنین شرایطی علاوه بر رکود و تورم فشارهای روانی نیز به کشور وارد می‌شود برخی افراد از طریق رانت از این موقعیت‌ها استفاده کرده و با احتکار کالا به افزایش تورم دامن می‌زنند.

وی ادامه داد: اولین اولویت دولت آینده این است که از طریق اوراق مشارکت، فروش سهام و غیره این نقدینگی را از جامعه وارد مدار توسعه طرح‌های عمرانی کشور کند تا علاوه بر بدست آوردن سود واقعی و با کنترل پرداخت یارانه‌های نقدی این نقدینگی را صرف تولید که یکی از اصول اساسی اقتصاد کشور است، استفاده کند.

به گفته وی دولت آینده باید زمینه کاهش تورم را از طریق کاهش نقدینگی و حرکت به سمت تولید دنبال کند.

اربابی در خصوص رویکرد دولت آینده در کاهش اثرات تحریم اظهار داشت: با استفاده از موقعیت‌های مناسب در کشور و از طریق مراوداتی که وجود دارد و به خصوص بحث مذاکراتی که اکنون در بحث انرژی هسته‌ای وجود دارد، می توان برخی از موانع رشد اقتصادی را از طریق تعامل و تبادل رفع کرد.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین نگرانی کشور کاهش فروش نفت نیست، افزود: به دلیل اینکه با کاهش فروش نفت اکنون ما صادر کننده گاز به کشورهای همسایه از جمله پاکستان و هند و به تازگی روسیه هستیم و از طرف دیگر با افزایش صادرات غیر نفتی نیز می‌توان برای کاهش اثرات تحریم استفاده کرد.

به گفته وی، باید میزان ورود ارز با میزان تقاضا یکسان و برابر باشد تا قیمت ارز نیز کاهش پیدا کند.

انتهای پیام/ح
برچسب ها:
آخرین اخبار