امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۱۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83041
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 46
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی در همایش روز جهانی ماما در سالن همایش‌های برج میلاد گفت: ماماها از جایگاه فراملی برخوردارند و در ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی در همایش روز جهانی ماما در سالن همایش‌های برج میلاد گفت: ماماها از جایگاه فراملی برخوردارند و در سالهای اخیر که کشور ما نیز با این ایده حرکت می‌کند، می‌بینیم که حتی در کشورهای توسعه یافته بر وظایف حرفه‌ای و نقش ماماها افزوده شده است.
 
وی ادامه داد: این امر نشاندهنده آن است که ماماها از قوام تاریخی برخوردار است و به مرور زمان از آن کاسته نشده است. در چنین شرایطی دو اتفاق مهم در عرصه ملی رخ داد که چالش‌های زیادی از ماماها در آن دیده خواهد شد به طوری که ماماها با کدورت خاطر و نگرانی به آینده شغلی خود نگاه می‌کردند.
 
زالی گفت: با انسجام صنفی تلاش شده بر قوام این حرفه افزوده شود. دو اتفاق مهم باعث باز شدن افق‌های امیدبخش شد که یکی فرزندآوری در جامعه ایرانی است که فرصت طلایی برای ماماها است تا بتوانیم با کمک این جامعه فرهنگ عمومی فرزندآوری را ایجاد کنیم.
 
رئیس سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: با استفاده از ظرفیت ماماها می‌توانیم زمینه ایجاد شاخص‌هایی برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان و شیرخواران را فراهم کنیم همچنین گسترش زایمان طبیعی سیاست دیگری است که با عملکرد ماما معنی پیدا می‌کند و وقتی ترویج یابد ماماها به جایگاه خود بسط می‌یابند البته نیاز به تغییر نگاه سیاستمداران وجود دارد.
 
وی ادامه داد: امیدواریم گذشته یأس‌آلود و پرتنش جامعه مامایی را با حرکت‌های نویدبخش در راستای این دو سیاست تغییر دهیم و این در حالی است که جامعه مامایی یکی از گروه‌هایی است که هویت صنفی قدیمی دارد و همه باید از فرصت و استقلال حرفه‌ای ماما صیانت کنیم.
 
زالی ادامه داد: آیین‌نامه دفاتر کار مامایی را باید محقق کنیم و در اشتغال مامایی باید در راستای این سیاست‌ها متناسب با کرامت جامعه مامایی اشتغالزایی کنیم.
 
وی اظهار کرد: ما در زمان اجرای نسخه ۰۲پزشک خانواده معتقد بودیم هویت حرفه‌ای مامایی مخدوش می‌شود. اختلاف نظام پزشکی با این نسخه از جامعه مامایی شروع شد.
 
زالی گفت: در مورد سختی کار مامایی نیز با حمایت کمیسیون بهداشت مجلس و معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری امیدواریم این چالش‌ها برطرف شود و در زمینه عقد قرارداد با بیمه‌ها افزایش کیفیت خدمات و ارتقای شاخص سلامت را ایجاد خواهیم کرد که در شورای عالی بیمه فضای جدیدی به وجود آمده است.
 
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد شرایط فعلی در شورای عالی بیمه برای تحقق عقد قرارداد بیمه‌ها با ماماها که یک درخواست صنفی است مهیا شود اما نیاز به پیگیری دارد.
 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها