امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۸:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83042
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه زعفرانی در همایش روز جهانی ماما در سالن همایش‌های برج میلاد گفت: ماماها در عرصه‌های مختلف خدمات بزرگی ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه زعفرانی در همایش روز جهانی ماما در سالن همایش‌های برج میلاد گفت: ماماها در عرصه‌های مختلف خدمات بزرگی ارائه می‌دهند و امروز که بحث بهداشت باروری مطرح است در زمینه پیشگیری، غربالگری و تنظیم خانواده که در گذشته سیاست نظام محدود کردن فرزندآوری بود و امروز در جهت فرزندآوری حرکت می‌کند خدمات ارزنده‌ای ارائه می‌دهند.

وی گفت: بنابراین ماماها که زمانی در محدود کردن افزایش جمعیت موفق بودند امروز در افزایش جمعیت نیز موفق خواهند بود. در این میان ماماها در پزشک خانواده روستایی در دورافتاده ترین نقاط کشور از مادران و نوزادان مراقبت کردند در حالی که دریافت کنندگان این خدمات اغلب افراد محروم بودند.

زعفرانی گفت: نظارت بر کار بهورزان، آموزش بهورز، مراقبت از مادران باردار و تفکیک مادران با ریسک بالا از جمله اقداماتی است که ماماها در مناطق دور افتاده انجام دادند به طوری که حتی یک مورد مرگ هم در حین زایمان گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت بلوک زایمان بر عهده ماماها قرار می گیرد گفت: در بسته‌های زایمان سالم که به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد ماما را مسئول اتاق عمل و زایمان کردیم تا نوزاد بد حال را احیا کند و این نشانگر مهارت ماماهاست.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی در حوزه آموزش نیز گفت: ماماها در دانشکده‌ها به عنوان استاد و مربی مشغول به فعالیت هستند و با تمام اقدامات انجام شده این خدمات در خور ماماها نیست.

زعفرانی با اشاره به برخی بخشنامه‌ها مانند حضور ماما گفت: در مدیریت دانشکده‌ها، تعرفه زایمان، مدیریت بیمارستان تک تخصصی، مسئول بلوک زایمان، تخصیص 40 درصد سهمیه کاردانی به کارشناسی برای شاغلان مامایی و ایجاد فوق لیسانس مشاوره مامایی در این حوزه انجام گرفته است.

زعفرانی مهمترین بحث در حوزه مامایی را حفظ استقلال این جامعه عنوان کرد و گفت: زمینه‌های این کار فراهم شده و دستورش را وزیر بهداشت صادر کرده به طوری که در آینده نزدیک دانشکده پرستاری از مامایی جدا خواهد شد.

وی به طرح جامع برای خروج از شرایط موجود اشاره کرد و گفت: ماماها فقط مربی بودند به همین دلیل آموزش افت کرده بود بنابراین طرحی را با عنوان ساماندهی زایمان طبیعی فراهم کرده‌ایم که در این بسته مامای عضو هیأت علمی در بیمارستان‌های دولتی و آموزشی باید مقیم باشد و مسئول زایمان طبیعی شود و آموزش زایمان طبیعی به انترن و رزیدنت توسط ماما ارائه شود. این موضوع ترویج زایمان طبیعی را به دنبال خواهد داشت.

وی از تدوین رشته دکترای مامایی خبر داد و گفت: قرار است از ابتدای ورود زن باردار به بیمارستان از اورژانس تا ترخیص، به مسائل زایمان فقط ماما رسیدگی کند مگر اینکه با شرایط پرخطر مواجه شود چرا که زایمان طبیعی کار ماما است و تمام مسئولیت آن بر عهده ماما قرار دارد.

وی همچنین انعقاد قرارداد بیمه‌ها با ماماها تأکید کرد و گفت: اگر به طور کامل این موضوع اجرا نشود نمی‌توانیم مسئولیت صفر تا۱۰۰ زایمان را به ماماها بدهیم.

زعفرانی افزود: سند مامایی که به عنوان اولین رشته در سال 91 تهیه شده بود قرار است اصلاح و بازبینی شود همچنین با پیگیری معاونت توسعه ریاست جمهوری قرار است مامایی جزو مشاغل سخت و زیان‌آور قرار گیرد.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی با اشاره به فعالیت 50 هزار ماما در کشور گفت: زمینه کار برای ماماها فراهم است و امیدواریم با تلاش در وزارت بهداشت شرایط اشتغال آنها بیشتر فراهم شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار