امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83061
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، نوشین زنده‌زبان امروز در همایش روز جهانی ماما که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، گفت: امنیت شغلی باید ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، نوشین زنده‌زبان امروز در همایش روز جهانی ماما که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد، گفت: امنیت شغلی باید برای ماماها تأمین شود در حالی که هر از گاهی شاهد نظارت‌های غیرکارشناسانه و متزلزل شدن جایگاه‌ ماماها هستیم.

وی افزود: امیدواریم با وجود تکرار مصائب و مشکلات این حوزه صحبت‌های ما به گوش مسئولان برسد و با اینکه مسئولان اذعان دارند که جامعه مامایی مشکلات زیادی دارد و مظلوم واقع شده است چنانچه که باید قدم‌های مؤثری برنمی‌دارند.

وی گفت:‌ در کشورهای پیشرفته شاخص سلامت مادر، کودک و زایمان طبیعی بالا است و ماماها به عنوان اولین خط درمان به کار گرفته شوند اما در سال‌های اخیر نقش ماماها در کشور کمرنگ شده است.

نماینده شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به طرح‌های ترویج زایمان طبیعی و افزایش جمعیت که کمک‌کننده ارتقای جایگاه مامایی خواهد شد، گفت: زنان ما از نداشتن مامای کافی، نبود آموزش‌های لازم در دوران بارداری و پس از آن، روش‌های کاهش درد غیر دارویی و نبود خدمات مشاوره احساس خلاء می‌کنند.

زنده‌زبان افزود: از معضلات گروه مامایی عدم اجرای قانون سختی کار است. بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها فرستاده شده که اطلاعات پرسنل بالای 20 سال برای سختی کار داده شود. در لیست مشاغل سخت مشاغلی مانند بهیار، آزمایشگاه، کمک‌بهیار، پرستار، تکنسین فوریت‌های پزشکی، و رادیولوژی آمده اما اسمی از ماما برده نشده است.

زنده‌زبان ادامه داد:‌ با قرار گرفتن شغل مامایی جزو مشاغل سخت تعداد زیادی از ماماهای قدیمی از چرخه کار خارج می‌شوند و نیروهای جدید جایگزین آنها می‌شوند این در حالی است که به ازای هر هزار زایمان طبیعی باید 30 ماما به کار گفته شود.

نماینده شورای عالی سازمان نظام پزشکی کشور گفت: نداشتن قرارداد بیمه میان ماماها و سازمان‌های بیمه‌گر از مشکلاتی است که مسئولان به بهانه بار مالی از زیربار مسئولیت شانه خالی می‌کنند و در مقابل هزینه‌های نازایی، جراحی و سی‌تی‌اسکن‌های بی‌مورد را پوشش می‌دهند.

وی بر تفکیک دانشکده های پرستاری و مامایی تأکید کرد و گفت:‌ زیرساخت این برنامه آماده است و پیشنهاد اجرای پایلوت این طرح در برخی از دانشگاه‌ها داده شده است و اگر نتایج خوبی داشت به کل کشور تعمیم داده می‌شود.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار