امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۲۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83074
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 153
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار امروز در مراسم رونمایی گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران و همچنین امضای سند ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، معصومه ابتکار امروز در مراسم رونمایی گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران و همچنین امضای سند همکاری دولت ژاپن در احیای دریاچه ارومیه که با حضور گری لوئیس نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران و همچنین آکیرا چیبا کاردار سفارت ژاپن و همچنین سایر معاونان سازمان محیط زیست برگزار شد با اشاره به همکاری‌های خوبی که در گذشته در زمینه محیط زیست میان سازمان ملل متحد و ایران برقرار شده، اظهار داشت: اراده دولت یازدهم از ابتدا بر این بوده که توجه ویژه‌ای بر حل معضلات محیط زیست داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه کارگروه نجات دریاچه ارومیه از روزهای اولیه دولت یازدهم تشکیل شد، افزود: اخیرا این کارگروه نشستی را برگزار کرد که با گزارشات خوبی درباره احیای دریاچه ارومیه همراه بود.

وی ادامه داد: البته در برخی از ابعاد برنامه‌ها وارد فاز عملیاتی شده‌ایم و گام‌های اجرایی هم اکنون در حال پیگیری است.

وی متذکر شد:‌ لازمه پیشبرد برنامه‌ها اراده و توجه جدی دولت و تغییر رویکردها است به طوری که در این خصوص نیازمند انقلاب در مدیریت منابع آب و مصارف کشاورزی،‌صنعتی و شهری هستیم.

ابتکار ادامه داد: آنچه در این میان از اهمیت برخوردار است آگاهی و مشارکت مردم بوده است.

رئیس سازمان محیط زیست همچنین به شرایط مناسب تالاب هامون در سال جاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه به سبب اقدامات اجرایی که صورت گرفته و همکاری‌هایی که با وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌ها ایجاد شده است بر رفع موانع آبراه‌ها و همچنین بارندگی‌های خوب هم اکنون تالاب هامون در شرایط مناسب‌تری نسبت به گذشته به سر می‌برد.

ابتکار ادامه داد: مدیریت منابع آب در سطح منطقه سیستان از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده چرا که معیشت مردم به این تالاب وابسته است و همچنین مهار ریزگردها و طوفان‌های شن نیازمند احیای تالاب هامون است.

معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر ادامه همکاری‌ها میان ایران و افغانستان برای احیای تالاب هامون متذکر شد: تالاب هامون یک تالاب بین‌المللی بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

ابتکار همچنین با اشاره به همکاری‌هایی که پیش از این ایران با جاییکا در زمینه احیای تالاب انزلی برقرار کرده بود، ادامه داد:‌هم اکنون فاز سوم این همکاری‌ها آغاز شده است و استمرار این همکاری‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده چرا که تالاب انزلی یک تالاب حاشیه‌ای دریای خزر است.

ابتکار در ادامه با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه یک دستاورد جهانی خواهد بود، ادامه داد: بدون شک منابع کافی برای احیای تالاب‌ها پیش‌بینی می‌شود البته در اینباره نیازمند همکاری‌های بین‌المللی خواهیم بود.

وی اضافه کرد: به منظور مدیریت منابع آب و توسعه پایدار کشاورزی 41سایت جدید در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در قالب همکاری‌های محلی با سازمان محیط زیست همکاری می‌کنند. به طوری که در مرحله اول 30 هزار هکتار مزارع و باغات در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در این طرح مشارکت می‌کنند.

ابتکار متذکر شد: باید توجه داشت که با روش‌های سنتی و قدیمی کشاورزی نمی‌توان جوابگوی نیازهای جدید کشور و انتظارات آن بود. بر همین اساس تغییر رویکرد یک اصل است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در سال جاری 700 میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان محیط زیست برای احیای تالاب‌ها و مقابله با ریزگرد تخصیص یافته است، گفت: البته در این باره اقداماتی از جمله توقف سدسازی در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه صورت گرفته که در ادامه راه نیازمند استفاده از تجربیات و مشارکت‌های بین‌المللی هستیم.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری‌های خوبی که میان وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست، وزارت کشور و استانداران برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته است، گفت: انتقال آب برای احیای این دریاچه به عنوان آخرین گزینه مطرح می‌شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها