امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83091
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه،  سندهای همکاری‌های ترکمنستان و تاجیکستان امروز (15 اردیبهشت) در پایان ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه،  سندهای همکاری‌های ترکمنستان و تاجیکستان امروز (15 اردیبهشت) در پایان مذاکرات «قربان‌گلی بردی‌محمداف» و «امامعلی رحمان» روسای جمهوری و هیئت‌های رسمی 2 کشور در حضور خبرنگاران به امضا رسید.

توافقنامه‌ همکاری‌های اقتصادی 2014 تا 2016، اسناد همکاری برای توسعه حمل و نقل، جهانگردی، فرهنگ، برنامه همکاری میان وزارت‌های امور خارجه برای سال 2015، سند همکاری در زمینه ساخت مدرسه از سوی ترکمنستان در ناحیه «جلیکول» منطقه «ختلان» تاجیکستان، یادداشت تفاهم برای همکاری میان مرکز ملی تهیه قانون ریاست جمهوری تاجیکستان و دانشکده حقوق «دولتو»، سند همکاری دانشگاه‌های ملی ترکمنستان و تاجیکستان از جمله اسناد امضاشده است.

امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در پایان این مذاکرات و پس از مراسم امضای اسناد همکاری، توسعه روابط با ترکمنستان را از اولویت‌های سیاست خارجی کشورش عنوان کرد.

رئیس جمهوری ترکمنستان نیز در این مراسم اظهار داشت که مناسبات با تاجیکستان با سرعت در حال رشد است و اسناد به امضا رسیده فصل جدیدی در آغاز همکاری‌های بیشتر است.

به گفته روسای جمهوری ترکمنستان و تاجیکستان روابط 2 جانبه برای تحکیم صلح و ثبات، تقویت فضای اعتماد و همکاری‌های سازنده به نفع ثبات و توسعه منطقه نیز خواهد بود.

روسای جمهوری ترکمنستان و تاجیکستان همچنین با اشاره به تحولات سیاسی افغانستان بر لزوم تعمیق همکاری‌ها در جهت حل مشکلات منطقه، مساعدت به توسعه اجتماعی و اقتصادی این کشور تاکید کردند.

«بردی‌ محمداف» و «رحمان» لزوم همکاری مشترک برای مبارزه با تروریسم، قاچاق انسان، مواد مخدر و مواد روان گردان، جرایم سازمان‌یافته و سایر تهدیدهای معاصر تاکید کردند.

همچنین آن‌ها گسترش فعالیت‌های همکاری در چارچوب کمیسیون مشترک 2 کشور بویژه در زمینه اقتصاد و تجارت را خواستار شدند.

بنا به گفته محمداف و رحمان، بخش‌های حمل و نقل، انرژی، صنایع، تجارت، و کشاورزی از عرصه‌های مهم برای هر دو کشور است 2 کشور برای اجرای طرح‌های مشترک در این زمینه‌ها تلاش بیش از بیش خواهند کرد.

ترکمنستان و تاجیکستان همچنین در زمینه استفاده عاقلانه از منابع آب و انرژی نیز همکاری خواهند کرد.

در بیانیه مشترکی که سران 2 کشور امضا کردند نیز نتایج مذاکرات انجام شده برای گسترش روابط 2جانبه مهم عنوان شده‌ است.

بر اساس این بیانیه، تلاش برای ایجاد ساخت هر چه سریعتر راه آهن ترکمنستان- افغانستان- تاجیکستان در مرکز توجه سران 2 کشور و در برنامه مذاکرات مقامات نهادهای مربوطه بوده‌ است.

به گفته منابع رسمی تاجیکستان، روسای جمهوری ترکمنستان و تاجیکستان ادامه مکالمه و مذاکرات در سطح عالی‌را برای توسعه مناسبات در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی، فنی، فرهنگی و انسانی در آینده نیز مهم خوانده‌اند.

رئیس جمهوری ترکمنستان که امروز دوشنبه وارد تاجیکستان شد در بخش دیگری از برنامه بازدید 2 روزه خویش با نخست‌وزیر و رئیس پارلمان این کشور نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

بازدید از کتابخانه ملی تاجیکستان و ادای احترام به پایه مجسمه «اسماعیل سامانی» در میدان «دوستی» در مرکز دوشنبه که تاجیک‌ها به عنوان بنیانگذار اولین دولت ملی خود می‌دانند  نیز در برنامه سفر این مقام ترکمن است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها