امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83092
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 147
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، امروز، دوشنبه، «ریک ماچار»، معاون ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، امروز، دوشنبه، «ریک ماچار»، معاون معزول رهبر سودان جنوبی، را تهدید کرد که اگر به مذاکرات صلح با هدف پایان دادن به درگیری‌های بیش از چهارماه که به کشته شدن هزاران نفر منتهی شد متعهد نباشد، او را تحریم خواهند کرد و با پیامدهای دیگری روبرو خواهد شد.

کری روز جمعه به سودان جنوبی سفر کرد و از «سالوا کر» رئیس‌جمهور این کشور تعهد گرفت تا به اتیوپی سفر کند و گفت‌وگوهای رو در رو با رقیبش ماچر داشته باشد اما نتوانست در تماس تلفنی خود با ماچر از او تعهد بگیرد.

کری در گفت‌وگو با خبرنگاران در «لوآندا» پایتخت آنگولا، آخرین توقفش در سفر یک‌ هفته‌ای به آفریقا، درباره ماچر گفت: او باید تصمیم مهمی بگیرد. اگر بخواهد وقت گذرانی کند آنوقت ما گزینه‌های متفاوتی خواهیم داشت. بگذارید واضح بگویم اگر طرفین حاضر به تعامل نشوند، نه تنها تحریم‌هایی را تحمیل می‌کنیم بلکه پیامدهای احتمالی نیز وجود خواهد داشت.

کری که اعلام کرد که «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه به «جوبا» پایتخت سودان جنوبی سفر خواهد کرد، گفت که این پیامدها شامل مجازات‌هایی برای جنایاتی‌ است که در درگیری به وقوع می‌پیوندد.

ارتش سودان جنوبی با شورشیان ماچر در داخل و اطراف منطقه نفت‌خیز «بنتیو» درگیر شده است و این مسئله تلاش‌ها برای از سرگیری صلح‌ را کم کرده است.

سودان جنوبی جدیدترین کشور جهان از زمانیکه در سال 2011 از سودان اعلام استقلال کرد، به حساب می‌آید اما از زمان درگیری میان ارتش حامی کر و سربازان وفادار به ماچر در اواسط دسامبر سال گذشته، این حمایت‌های بین‌المللی به ترس تبدیل شد.

بیش از یک میلیون نفر از خانه‌های خود فرار کردند. ماچر روز شنبه در مصاحبه‌ای گفت که فکر می‌کند نشست رو در رو با کر غیرسازنده است اما کری که گفت این مصاحبه را خوانده، تصریح کرد که ماچر نشست را کنار نگذاشته است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها