امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۵:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83139
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست ناشران عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب با موضوع ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست ناشران عضو مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب با موضوع مطالبات ناشران از دولت یازدهم برگزار شد.

مهدی فضائلی مدیرعامل انتشارات سروش در این مراسم گفت: ما توقع نداریم که رئیس‌جمهور خودش کارشناس کتاب و صنعت نشر باشد، اما حداقل توقع‌مان این است که از مشاوران امین و دلسوز حوزه کتاب مشورت بگیرند و اگر قرار است اقدامی در این خصوص صورت بگیرد، این اقدام باید با کار کارشناسی چنین افرادی باشد.

وی افزود: مشکلات زیادی در حوزه نشر وجود دارد، اما مسئله ممیزی دغدغه اصلی ناشران نیست و باید در حوزه مشکلات این نشر اولویت‌بندی شود و اگر قرار است منابعی صرف حل مشکلات شود، با توجه به این اولویت‌بندی باشد.

سخنران دیگر این مراسم، فقیه مدیر انتشارات شاهد بود که با اشاره به معضل کاغذ برای ناشران، گفت: نقش دولت در سازماندهی مسئله کاغذ جدی است و تأمین کاغذ ما به خارج از کشور وابسته است و برای حل آن نیاز به کمک جدی دولت وجود دارد. ما در کشورمان کارخانه‌های کاغذی داریم که باید استفاده از ظرفیت آنها و توسعه‌شان در اولویت کار دولت یازدهم قرار بگیرد.

وی افزود: ما در این نمایشگاه می‌بینیم که نسبت به سال‌های گذشته میزان خرید کتاب مردم کاهش یافته است و این به خاطر گرانی کاغذ است و دولت باید راهکارهایی برای رونق کارخانه‌های ورشکسته و ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای تولید کاغذ درنظر بگیرد و ما به مدیریت جدی نیاز داریم.

فقیه اظهار داشت: ممیزی مسئله اصلی ما ناشران نیست چون قانون، دولت را موظف به اجرای آن کرده است و همانطور که دولت در حوزه غذای جامعه،‌ خودش را مسئول می‌داند، امکان ندارد که در حوزه فکر و اندیشه مراقبت نداشته باشد، اما باید در حوزه ممیزی به استانداردی برسیم که عملیاتی و تعریف شود.

مدیر انتشارات شاهد در ادامه سخنانش با ارائه پیشنهادی درباره ممیزی گفت: امروز کلمه ممیزی مقداری با بار معنایی منفی همراه شده است. به نظرم اگر به جای ممیزی از کلمه بهداشت نشر استفاده کنیم، بار معنایی بهتری دارد و مفهوم کار را نیز بهتر نشان می‌دهد. همچنین مجمع با استفاده از اسناد بالادستی،‌فرمایشات مقام معظم رهبری و قانون می‌تواند یک پیشنهاد مدون برای ممیزی عرضه کند که نه تندروی در آن باشد و نه کندروی و یک اعتدال واقعی در آن درنظر گرفته شده باشد.

ناشری دیگری که در این نشست به سخنرانی پرداخت کریمی‌پور مدیر سابق انتشارات روایت فتح بود که در سخنانش به رعایت اولویت‌بندی در منشور مطالبات ناشران از دولت پرداخت و گفت: این مطالبات باید به صورت یک فرایند دیده شود و در یک فرایند نیز به آن پاسخ داده شود. همچنین مجمع ناشران باید پیگیر اجرایی شدن مطالبات باشد.

عطایی مدیر انتشارات دلیل ما نیز در سخنانی با بیان این پرسش که آیا دولت متولی سیاستگذاری و اجراست یا تفسیر از اسلام؟ گفت: در دوران سازندگی و اصلاحات حد و مرز دخالت دولت در فرهنگ مشخص نبود، در صورتی که فرهنگ یک جریان است که باید در بستر روشنی حرکت کند و دولت نیز محدوده خودش را داشته باشد و با تلاطم‌های دولت، فرهنگ دچار تغییر و تحول نشود.

وی افزود: ما محدوده وظایف و اختیارات دولت را دراختیار سیاست و اجرا می‌شناسیم نه در حد و اندازه نظریه‌پردازی فرهنگی و تفسیر اسلام، چون دولت‌ها با ارائه نظریات مختلف باعث ایجاد تلاطم‌های فرهنگی در جامعه می‌شوند.

عطایی گفت: مهمترین دغدغه ما بحث ایجاد نقشه جامع در حوزه نشر است که معاونت‌های فرهنگی مختلف در دولت‌های متفاوت همان نقشه جامع را پیگیری کنند. همچنین ما به نقشه جامعی در ترویج کتابخوانی نیاز داریم و این نقشه جامع را می‌توان درباره عرصه تولید کتاب و حمایت‌های لازم و همچنین در حوزه توزیع کتاب تعریف کرد. اگر نقشه جامع تعریف شود ما می‌توانیم خروجی آن را نیز پیگیری کنیم و از نهادهای مربوطه جواب بخواهیم.

سخنران دیگر این مراسم، میرفاضل مدیر انتشارات آهنگ قلم بود که به ضعف قانون در حوزه حمایت از مؤلفان اشاره کرد و گفت: ما حتی برای تعریف جرم در حوزه نشر در مواجه با قضات دچار مشکل هستیم و این گریبانگیر همه ناشران است.

وی بخش دیگری از سخنانش را به مجوز دادن بی‌رویه به ناشران مختلف اختصاص داد و گفت: متأسفانه هر روز تعدادی ناشر به جمع ناشران اضافه می‌شوند که به عنوان سرگرمی، پروانه نشر می‌گیرند و اضافه شدن این افراد به جمع ما هیچ خروجی به حوزه کتاب و کتابخوانی اضافه نمی‌کند و حتی حضور آنها به فعالیت دیگر ناشران ضربه می‌زند.

سخنران دیگر این مراسم، تورانیان مدیر انتشارات شهرآب بود. وی صنعت نشر را دچار بحران سنگینی خواند و گفت: تیراژها روز به روز سیرنزولی را طی می‌کنند و حتی بازدیدکنندگان ما در این نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته کاهش جدی پیدا کردند و این اسباب دلخوری است و مسئولان باید جدی باشند و وارد عمل شوند و راه‌حل عملی این بحران همان سخن مقام معظم رهبری یعنی اقتصاد و فرهنگ برای مدیریت جهادی است، چون این شعار تنها برای صنایع نیست. فرهنگ مهمتر از اقتصاد است و انقلاب ما انقلاب فرهنگی است و متأسفانه در پی این سی سال اصل قضیه فراموش شده است.

وی افزود: هم‌اکنون ممیزی را به عنوان بحث انحرافی پیش کشیده‌اند، در حالی که ممیزی متعلق به حاکمیت است و ما حرفمان نیز در این حوزه مشخص است که همه باید قانونمند باشد و هم اینکه سرعت اختصاص مجوز سریع باشد در صورتی که اصل ممیزی هیچ خدشه‌ای ندارد.

تورانیان اظهار داشت: مهمترین مسئله ما ناشران بحث کاغذ است و سه دهه در این حوزه کوتاهی کرده‌ایم، نه توان تولید دارند کارخانه های ما، نه به روز شده‌اند و نه از ظرفیت خودشان تمام استفاده می‌کنند. همچنین ما در ایران کارخانه زینک نداریم و به دلیل مافیای کاغذ که دست‌هایی در سیستم‌های دولتی دارند، ما همچنان واردکننده زینک از ترکیه و چین مانده‌ایم و نمی‌خواهند به سمت تولید و خودکفایی برویم و چطور ما در بحث هسته‌ای و موشکی به دانش بومی دست پیدا کردیم، اما نمی‌توانیم کارخانه زینک راه بیندازیم، برخورد دولت و تحریف واقعیت در حوزه نشر توهین به ناشران است.

وی اظهار داشت: مطالبه ما این است که کارخانه‌های تولید کاغذ به صنعت چاپ و صنعت سپرده شود و خود ناشران ادامه آن را در دست بگیرند. همچنین مشکل دیگر ما بحث وام‌ها و بانک‌هاست و کدام ناشری می‌تواند برای یک وام اندک از ضامن‌های متعدد استفاده کند و 27 درصد هم سود بدهد.

تورانیان در پایان سخنانش گفت: ما سالهاست در بحث توزیع و مشکلات صنعت نشر حرف می‌زنیم و هیچ کاری هم نشده است، درباره مالیات‌ها هم به ما دروغ می‌گویند، رئیس‌جمهور، وزیر، مجلس، سازمان مالیات همه می‌گویند ناشران از مالیات معارف هستند، اما باز هم از ما مالیات می‌گیرند، معنی این دروغ‌ها و کارها یعنی چه؟ مگر ما در این باره با هم تعارف داریم؟

مکرمی آخرین ناشری بود که به ایراد سخنانی پرداخت و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین دیدارش پیش آقای فیروزان رئیس شهر کتاب رفت و آیا اگر کس دیگری جز آقای فیروزان بود، وزیر آیا باز هم به دیدارشان می‌رفت؟ در حالی که وزیر می‌توانست برای دیدار پیش مجمع بیاید. منظور این است که همه ما باید با هم توان‌ها را روی هم بگذاریم و یک هژمونی قدرتمند تشکیل بدهیم.

در پایان این جلسه نیز نیلی رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی به جمع‌بندی سخنان ناشران پرداخت و گفت: ما باید به سمت تدوین نقشه صنعت نشر برویم و نقطه مطلوب را ترسیم کنیم.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها