امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83162
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا ربانی سخنگوی بخش بین‌الملل کتاب تهران و دبیر انجمن فرهنگی ناشران ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا ربانی سخنگوی بخش بین‌الملل کتاب تهران و دبیر انجمن فرهنگی ناشران بین‌الملل در نشست با خبرنگاران پیرامون تخلفات بخش بین الملل نمایشگاه اظهار داشت: دو ناشر در بخش بین الملل متخلف شناخته شدند، جرم این دو ناشر بین‌الملل با هم متفاوت است، یکی از این ناشران نماینده انحصاری از ناشر خارجی دارد که با توجه به اینکه هدف ما در نمایشگاه کتاب برقراری اعتماد متقابل بین موضع ایرانی ناشر خارجی است از اینگونه اقداماتی که به این ارتباط‌ها خدشه می‌زند، چشم‌پوشی نخواهیم کرد.

ربانی با بیان اینکه یکی از ناشران که نمایندگی انحصاری یک ناشر کتابهای پزشکی که 50 درصد سهم بازار را در دنیا در اختیار دارد، کتابها را افست کرده و از طریق ثبت سفارش آنها را می‌فروشد، توضیح داد: فاکتور فروش یک کتاب افست شده که در آن قیمت گرفته شده بسیار کمتر از قیمت اصلی کتاب است را با بررسی ها نمایان کردیم.

ربانی تصریح کرد: ناشر دوم پرونده پیچیده‌تری دارد. این ناشر در نمایشگاه کتاب بیست و سوم با نام دیگری در قسمت ارزی حضور داشت، که تناسبی بین میزان فروش، غرفه و انبار تا حدی وجود داشت. در نمایشگاه بیست و چهارم این ناشر شرکت کرد اما تناسب موجود از بین رفت. ما یک کار کارشناسی انجام دادیم و متوجه شدیم که این ناشر با 10 متر انبار و 70 متر غرفه فروش غیرطبیعی و شک برانگیز دارد زمانی که مدارک واردات را چک کردیم متوجه شدیم، که قیمت کل کتابهای او 150 هزار یورو است، در حالی که میزان فروش این ناشر در نمایشگاه 600 هزار یورو بود.

مسئول بخش بین الملل نمایشگاه کتاب عنوان کرد: مراتب را به وزارت ارشاد منعکس کرده و تخلف آن محرز شد، قرار شد سال بعد از ورود او به نمایشگاه جلوگیری شود. آنها رفتند یک شرکت دیگر ثبت کردند و اعلام کردند که ما با با آن ناشر قرارداد خود را بر هم زده‌ایم و به صورت مجزا فعالیت می‌کنیم، به هر حال ما اجازه ندادیم در بخش ارزی نمایشگاه بیست و پنجم حضور داشته باشند، اما متاسفانه در بخش ریالی شرکت کرد.

ربانی ادامه داد: پس از آن ما بر روی این شرکت یک تحقیق وسیع انجام دادیم و کتابهایش را روی سایت آمازون جست‌وجو کرده و متوجه شدیم که عناوین این کتابها هیچ یک در اینترنت موجود نیست. چندین ناشر طرف قرارداد با او کتابهای فوق‌العاده گرانی را ارائه می‌کنند که کتابهای منتسب به این ناشران هیچ کدام در اینترنت موجود نیست. این ناشر به نام koresperees است که از نظر ما یک ناشر واقعی نیست. این ناشر در انگلستان ثبت شده است و متاسفانه جایی که اسم سایت این ناشر ثبت شده و آی‌پی‌ها دقیقا با ناشر ایرانی تطابق دارد و متوجه شدیم این ناشر به اسم یک شرکت ایرانی است.

ربانی تصریح کرد:‌ همچنین گزارشی از دانشگاه تهران به دست ما رسید که نویسندگانی که این ناشر در کتابهایش معرفی می‌کند قابل شناسایی نیستند، ما گزارشات را پیگیری کردیم و نهایتاً دریافتیم که این ناشر یک کلاهبردار بزرگ است که موسسات آموزش عالی ما باید اطلاع پیدا کنند.

وی در پایان سخنانش گفت: جالب این است که این ناشر در نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز غرفه داشت و به شدت در سالن ناشران ایرانی تبلیغ می‌کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار