امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۹:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83164
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 76
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ با توجه به اینکه نمایشگاه اسباب‌بازی و سرگرمی در ضلع جنوبی خیابان شهید بهشتی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، گروه کتاب و ادبیات؛ با توجه به اینکه نمایشگاه اسباب‌بازی و سرگرمی در ضلع جنوبی خیابان شهید بهشتی همزمان با برپایی بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران در حال برگزاری است، اما متأسفانه برخی از شرکت‌های خصوصی ساخت عروسک و یا واردکنندگان اسباب‌بازی و سرگرمی به نمایشگاه کتاب آمده و در بزرگ‌ترین رویداد بزرگ فرهنگی به فروش عروسک و اسباب‌بازب می‌پردازند.

یکی از این شرکت‌ها و در واقع تولیدکنندگان محصولات کمک آموزشی، شرکت «فکرانه» است که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به فروش محصولات فکری خود نظیر «ابلون»، «اتللو»، «پنتاگو» و «هگزاگون» می‌پردازد که البته در این غرفه کودک و نوجوانی یافت نمی‌شود بلکه اکثراً دختران و پسران جوانی هستند که گردهم آمده و به بازی فکری می‌پردازند که همین امر هم باعث نارضایتی برخی از غرفه‌داران کتاب کودک و نوجوان و بازدیدکنندگان بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شده است.
از دیگر سالن‌ها و غرفه‌هایی که می‌توان آن را مورد نقد در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران قرار داد، چادر «بازی‌های فکری کودکان» و «بازی‌سازان اندیشه کودک» است که در آن عروسک‌‌های پلیشی، بازی فکری با تصاویر انگری برد، عروسک‌های «Dora Explores The world» و بسیاری بازی فکری وارداتی به کودکان و نوجوانان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شود که همین امر باعث ناراحتی بسیاری از ناشران شده است چرا که این سالن‌ها درست روبه‌روی سالن 22، 24 و 25 واقع شده اسیت که با اعتراض‌هایی هم همراه بوده است. 

در این راستا به سراغ عبدالعظم فریدون، مسئول سالن کودک و نوجوان بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رفته و با وی درباره برپایی سالن اسباب‌بازی به گفت‌وگو نشستیم، که او می‌گوید: بیست و شش دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را برگزار کردیم و امسال بیست و هفتمین دوره آن را می‌گذرانیم، و برای اولین بار است که غرفه اسباب‌بازی، انگشتر و گردنبند و بازی‌های فکری و فروش آنها به نمایشگاه کتاب تهران رسیده است.

وی اضافه می‌کند: اینجا نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است در سال‌های گذشته وجود سی‌دی و بازی‌های فکری و اسباب‌بازی و به نوعی هر چیزی که در سالن کودک و نوجوان به جزء کتاب باشد، تخلف محسوب می‌شد مگر اینکه ناشران کتاب سی‌دی هم با آثارشان تولید کرده باشند و در واقع سی‌دی و کتاب مکمل هم باشند. 

فریدون ادامه می‌دهد: اگر کسی تولید سی‌دی داشت، کمیته‌ای تشکیل می‌شد که اگر تولید خود ناشر بود، عرضه می‌شد و تأییدیه می‌گرفت. امسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شما ملاحظه می‌کنید همه چیز وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا برای حضور ناشران تعهدنامه‌ای برای عدم تخلف آنها در نمایشگاه کتاب تهران امضاء نشده است،‌ می‌افزاید: امسال در نمایشگاه کتاب، بخشی به عنوان سالن جنبی کودک، کلاً کودک را تحت الشعاع قرار داده است. امسال ما حتی اول نمایشگاه همزمان با تحویل غرفه یک فرم تعهدنامه اخلاقی که دارای حدود 17 بند بود، گرفتیم که بحث رعایت حجاب و عدم ارائه سی‌دی یکی از بندهای این تعهدنامه بود یعنی در واقع تعهدنامه‌ای اخذ کردیم تا کسی کار غیر اخلاقی انجام ندهد.

* اعتقاد وزارت ارشاد به رویکردش درباره فعالیت‌های جنبی  نمایشگاه!!

فریدون بیان می‌کند: وقتی وارد نمایشگاه شدیم، به وضوح مشاهده کردیم که چادرهای جنبی برگزار می‌شود من خودم از کسانی بودم که از دوره اول نمایشگاه در برنامه جنبی کارهای کودک فعالیت می‌کردم که برنامه جنبی برپایی کارگاه‌های نقاشی، خط و خوشنویسی و کارگاه نمایش بود نه فروشگاه و نه پانتومیم بلکه کارگاه‌های علمی بود. یعنی یک چادر برپا می‌کردیم که کودکان و نوجوانان در این بخش حضور می‌یافتند یک سری کارهای جنبی برای کارهای ترویج فرهنگ کتاب کار می‌کردیم.

وی عنوان می‌کند: امسال در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فروشگاه تشکیل شده است یعنی انواع و اقسام برندها و بازی‌ها آمده است به گونه‌ای که سالن 26 و 27 چیبزهایی مشاهده می‌شود که به دور از شأن اخلاقی و انسانی است.

مسئول سالن کودک و نوجوان بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: سالن و غرفه‌های بازی‌های فکری شلوغ‌تر از سالن کودک و نوجوان است یعنی اصلاً رمقی نمی‌ماند که والدین و فرزندانشان از سالن اسباب‌بازی به سالن کتاب بیایند آن هم با توجه به وضعیت اقتصادی مردم که به سهولت نمی‌توانند به خرید بپردازند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا شما به عنوان یک مسئول به وزارت ارشاد اعتراض نکردید، می‌افزاید: بنده به آقای اللهیاری عرض کردم، ایشان نیز سه نفر به عنوان دوستان کمیته‌های جنبی نمایشگاه به این غرفه‌ها فرستادند و حرف و سخنان بنده را نیز تأیید کردند اما در نهایت گفتند که رویکرد ما این است که این اتفاق بیفتد. اما ما به اصل قضیه ایراد داریم، شما می‌گویید رویکرد اینگونه است؟. 

* وزارت ارشاد سال آینده نام نمایشگاه کتاب را به «هفته فرهنگی ایران» تغییر دهد

فریدون اضافه می‌کند: بنده پیشنهادم این است که به عنوان کسی که 32 سال کارش نشر بوده است، از سال آینده نام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را به نام «هفته فرهنگی ایران» تغییر دهند و عنوان آن را نمایشگاه کتاب نگذارند، چرا که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اجزایی از این نمایشگاه شده است.

بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس، برخی از فروشنده‌های سالن کمیته فعالیت‌های جنبی سالن کودک و نوجوان قاصدک و چادر بازی‌سازان کودک آنقدر حجاب‌ و پوششان بد است که برخی از خانواده‌ها آنها را ترویج کننده فرهنگ غربی دانسته و از اینکه این افراد توانسته‌اند در غرفه‌ها و سالن‌های کودک و نوجوان حضور داشته باشند، برای مسئولان نمایشگاه ابزار تأسف کردند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار