امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83166
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نجفعلی میرزایی مدیرعامل خانه کتاب با خبرنگاران در سرای اهل قلم ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست نجفعلی میرزایی مدیرعامل خانه کتاب با خبرنگاران در سرای اهل قلم بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

میرازیی در خصوص کیفیت نمایشگاه اظهار نظر کرد و گفت: نمایشگاه کتاب در عین حالی که بزرگترین رویداد فرهنگی کشور به حساب می آید و در آمارهای کمی رکوردهای مطرح جهانی دارد اما از نظر کیفیت، نظم، مدیریت، بازدهی علمی، تاثیر برکتابخوانی نقش پررنگ و قابل ملاحظه ای برای آن تبیین نشده است. ما تحلیل خوبی از کتابخوانی و کتاب آفرینی نداریم و باور من این است که نمایشگاه کتاب غیر از یک فروشگاه بزرگ نبوده است.
 
*نمایشگاه محلی برای همدلی اهل قلم نیست
 
وی ادامه داد: قراردادهای بزرگ کتاب، همایش های کتاب آفرینان، ناشران و مولفان باید در این بهار کتاب اتفاق بیفتد ولی ما در حال حاظر شاهد آن نیستیم. نمایشگاه کتاب محلی برای همدلی اهل قلم نیست. این نمایشگاه محلی برای تبادل تجربه و کتاب آفرینی نیست و باید ناشران وضعیت نشر خود را بررسی کنند و چشم اندازهای افق نشر را تهیه کنند. نمایشگاه کتاب محلی برای معرفی نشر ایران به مجامع نشر بین المللی نیست. نمایشگاه کتاب یک تفرجگاه فرهنگی و فروشگاه کتاب است. مدیریت های نمایشگاه از ابتدا تاکنون مرز درستی بین اقتصاد نشر و سایر حوزه ها در تحلیل های خود ترسیم نکرده اند.
 
* روزانه شاهد سه نسل از اهالی ادبیات در نمایشگاه هستیم
 
مدیرعامل خانه کتاب آغاز تغییر در رویکرد نمایشگاه کتاب از امسال را یادآور شد: آغاز تغییر رویکرد نمایشگاه از یک فروشگاه کتاب به یک نمایشگاه کتاب واقعی از امسال شروع شده است. امسال شاهد بودیم که نشست های سرای اهل قلم از استقبال جمعیت و شرکت کننده خوبی برخوردار بود. نشست ها کیفی و کمی توسعه پیدا کرده و شاید بتوان گفت صد در صد با رشد به نسبت قبل روبرو بوده است. دو هفته قبل از برگزاری نمایشگاه برای اهالی فرهنگ و ادب دعوتنامه های الکترونیکی ارسال شده است. سالن استقبال از شخصیت های علمی و فرهنگی تا قبل از این وجود نداشته و ما تاکنون میهمان های برتری در این نشست داشته ایم. روزانه شاهد سه نسل از اهالی ادبیات در نمایشگاه هستیم.
 
* ترجمه پدیده امسال نمایشگاه
 
میرزایی خبر داد: ده هزار عنوان کتاب در سالن دستاوردهای علمی داریم و پدیده امسال نمایشگاه کتاب در حوزه ترجمه بوده است. حدود هشت هزار کتاب از پنج قاره در سالن ترجمه جمع آوری شده و نمایانگر تلاش-های مترجمان برای ارسال اندیشه های اسلامی ایرانی است. امسال با نرم افزارهای متنوع به معرفی کتاب ها پرداختیم و به مراجعه کنندگان از طرق مختلف اطلاع رسانی کردیم.
 
* با گرته برداری از الگوهای خارجی مخالفم
 
او به اهمیت راه اندازی دبیرخانه دائمی نمایشگاه نیز اشاره کرد و گفت: دبیرخانه دائمی نمایشگاه بین المللی تا آغاز به کار نکند نمی توان برای نمایشگاه کتاب برنامه ریزی کرد. ایجاد این دبیرخانه می تواند موجب تحول نمایشگاه شود. فروش بلیت و گرفتن ورودی از بازدیدکنندگان نمی تواند به رونق کتابخوانی کمک کند. با گرته برداری از الگوهای نمایشگاه های خارجی مخالفم، ما باید نمایشگاه تهران را در مدل های بومی بررسی و اجرا کنیم و نمی توانیم برای نمونه، در اقتصاد نشر از آلمان کپی کنیم.
 
* بحران ما ناشر سالاری است
 
او اهمیت توجه به مولف را مورد تاکید قرار داد و گفت: باور من این است که یکی از بحران های ما ناشر سالاری است تا نویسنده و مولف سالاری. ما هنوز یک دفتر برای پیگیری حقوق مولف و نویسنده نداریم ولی اتحادیه های بزرگ برای حمایت از ناشران وجود دارد. واگذاری نمایشگاه به بخش خصوصی باید تلفیقی از ناشران و نویسندگان باشد و نباید صرفا به ناشر در واگذاری توجه شود. حمایت های دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناشر سالارانه است.
 
* هیچ مرجعی لیست کتاب ها را به ما نداد
 
میرازیی به حضور تشکل های قدرتمند در نمایشگاه نیز پرداخت: هیچ مرجعی لیست کتاب های شرکت کننده در نمایشگاه را به خانه کتاب نداد تا سامانه اطلاع رسانی دقیق و موثقی داشته باشیم. برخی از تشکل های قدرتمند حوزه نشر مانند ناشران آموزشی، فضای نمایشگاه را به تسخیر خود درآورده اند تا جائیکه نشست های سرای اهل قلم در سایه بلندگوهای این ناشران قرار گرفته است.
 
*فعالیت های آتی خانه کتاب در پنج محور
 
وی به فعالیت های خانه کتاب نیز اشاره کرد و از همکاری رسانه ها نیز یاد کرد: تلاش تیم خانه کتاب و معاونت فرهنگی ارشاد در تبدیل شدن خانه کتاب به یک مرکز ملی در پنج محور در دست اجرا است: 1- بازنگری در نحوه خدمات رسانی و حمایت از اهالی قلم 2- تبدیل شدن به یک مرکز اطلاع رسانی کامل کتاب 3- پرداختن به صورت تخصصی در بحث ترجمه  4- نقد کتاب 5- کارگاه های آموزش تخصصی کتاب. این پنج محور در مرکز توجه فعالی های خانه کتاب قرار دارد. ما در تلاش هستیم که با کمک گرفتن از رسانه ها به هر مناسبتی به ارائه یک کتابشناسی مرتبط بپردازیم، اما خبرنگاران به دنبال فضاهای حاشیه ای هستند و کمتر به حوزه نقد و معرفی کتاب توجه دارند. خانه کتاب در نظر دارد به سراسر ایران خدمات در حوزه کتاب ارائه دهد و از ماه آینده اولین همایش تخصصی اهالی قلم استانی را آغاز خواهیم کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها