امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۸:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83169
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نشست هم‌اندیشی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نشست هم‌اندیشی تولیدکنندگان و واردکنندگان کاغذ با اهالی صنعت چاپ دقایقی پیش با حضور محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات محراب قلم و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سرای اهل قلم کودک و نوجوان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

* برازش: نباید انتظار داشته باشیم که ما نیز در جهان جزو کشورهایی باشیم که در رتبه نخست تولید کاغذ قرار دارند
 
در ابتدای این مراسم، محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: معتقدم در کشورمان مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کاغذ باید با یکدیگر ارتباط مطلوب و هماهنگی داشته باشند تا تلاطم در این حوزه کمتر شود تا همیشه شاهد سیر طبیعی کاغذ در کشور باشیم.

وی اضافه کرد: زمانی که کاغذ گلاسه به بیش از 9 هزار تومان افزایش یافت، ناشران با مشکلات بسیاری مواجه شدند، اما خوشبختانه هم‌اکنون نرخ کاغذ به روال عادی برگشته که امیدواریم همچنان این مهم در کشور ادامه داشته باشد.

برازش ادامه داد: کاغذ از الیاف سلولز است و نباید انتظار داشته باشیم که ما نیز در جهان جزو کشورهایی باشیم که در رتبه نخست تولید کاغذ قرار دارند.

این مقام مسئول گفت: نزدیک بر 400 میلیون تن کاغذ در دنیا تولید می‌شود که چین همانند سایر کالای دیگر در ردیف نخست تولید کاغذ قرار دارد و سپس کشور امریکا و ژاپن به ترتیب رتبه دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند.

وی اضافه کرد: برآورد ما برای استفاده کاغذ تحریر در کشور 170 تا 180 هزار تن است و برای نشریات حدود 80 هزار تن است که در کل باید گفت کل مصرف کاغذ و مقوا در کشور حدود یک و نیم میلیون تن است.

برازش با اشاره به این مطلب که کارخانه کاغذ در شمال و جنوب کشور واقع شده است، ادامه داد: در خوزستان یک کارخانه کاغذ فعال است که در سال 1341 تأسیس شده است و از عمر آن نیز حدود 50 سال می‌گذرد و بارها در جنگ تحمیلی هم تحت بمباران شدید قرار داشته است در صورتی که هر 10 سال یکبار باید کارخانه‌ها بازسازی و با تکنولوژی روز همسان شوند.

وی بیان کرد: تولید کارخانه پارس به کمتر از 30 هزار تن تولید کاغذ رسیده است و کارخانه کاغذ کارون نیز حدود 12 سال پیش افتتاح شد، آن هم به صورت افتتاح نمایشی؛ یعنی زمانی که آقای کروبی به کارخانه کاغذ کارون رفت، عده‌ای درب این کارخانه را باز و پس از آنکه این شخصیت از کارخانه خارج شد، درب کارخانه کارون را برای همیشه بستند.

برازش ادامه داد: چندی پیش با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه کارخانه‌های کاغذ جلسه‌ای را برپا کردیم تا تولیدات کارخانه‌های پارس و کارون به بیش از 150 هزار تن کاغذ برسد که وزیر ارشاد نیز دستور برنامه‌ریزی گسترده را برای طرح توسعه کارخانه کاغذ صادر کرده‌اند.

مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برای تولید کاغذ در کشور باید سرمایه‌گذاری جدی صورت گیرد، گفت: کارخانجات کاغذ، کارخانجات بزرگ و کلانی هستند؛ یعنی 70 درصد کاغذهایی که در کشور تولید می‌شود در کارخانه‌های بزرگ است.

*فریدون: متأسفانه برای تولید کتاب، کاغذ داخلی وجود ندارد

در ادامه این مراسم، عبدالعظیم فریدون مدیر انتشارات کتاب محراب قلم بیان داشت: فقر تولید کاغذ در کشور به وضوح مشاهده می‌شود؛ یعنی در زمانی کارخانه‌ای در مازندران به تولید کاغذ می‌پرداخت آن هم در زمان بحرانی، اما آن کاغذها نیز کاغذهای تحریر نبودند.

وی اضافه کرد: امروز کاغذ برای تولید کتاب در کشور نداریم و مقداری هم از سایر کشورها به ایران وارد می‌شود در واقع مورد اسراف قرار می‌گیرد؛ یعنی ناشران برای تولید کتاب از کاغذهای سه ورقه و چهارورقه‌ای استفاده می‌کنند که تعدادی از این کاغذها پرت شده و از بین می‌رود که باید برای بازیافت آنها نیز تدابیری بیندیشیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها