امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۰۴:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83192
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۱
تعداد بازدید: 27
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از عسلویه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه پارس، رکن‌الدین جوادی با بیان این که سرنوشت توسعه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از عسلویه به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه پارس، رکن‌الدین جوادی با بیان این که سرنوشت توسعه فاز ١١ پارس جنوبی در انتظار تعیین تکلیف پروژه ال.ان.جی است، اظهار داشت: فاز ١١ تنها فاز توسعه نیافته میدان گازی پارس جنوبی است.

وی افزود: هم‌اکنون کمیته فنی وزارت نفت برای ارزیابی پروژه ال.ان.جی (که قرار است از این فاز خوراک دریافت شود) میزان بودجه موردنیاز برای اتمام ساخت این پروژه را بررسی می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: تا کنون برای ساخت پروژه ایران ال.ان.جی بیش از ٢,٥ میلیارد دلار هزینه شده است.

بر اساس این گزارش، قرارداد بین متقابل طرح توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی و ساخت تاسیسات مایع گردانی گاز (ال.ان.جی) در سال ٢٠٠٤ به طور مشترک با شرکت‌های توتال فرانسه و پتروناس مالزی امضاء شد که پس از تاخیرهای این دو شرکت برای اجرای طرح، این قرارداد به شرکت چینی سی.ان.پی.سی (CNPC) واگذار شد.

شرکت چینی طبق قرارداد باید پس از ٥٢ ماه (مهرماه ١٣٩٢) این فاز را به تولید می‌رساند، اما این شرکت هیچگاه به تعهدهای خود عمل نکرد.

پس از گذشت حدود 50 ماه از سپردن توسعه فاز ١١ میدان گازی پارس جنوبی به این شرکت چینی، بدون اجرای ابتدایی‌ترین فعالیت‌های توسعه‌ای، این شرکت از این طرح خارج شد.

با وجود این که در سا‌ل‌های گذشته تلاش‌های زیادی از سوی مسئولان ایرانی برای ترغیب چینی‌ها به ماندن در پارس جنوبی انجام شد؛ ولی آنها موفق به انجام این پروژه نشدند و سرانجام زمستان ٩١ چینی‌ها از فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشـته شدند.

زمستان همان سال با پیمانکار ایرانی مذاکره‌هایی انجام شد و در نهایت به دستور وزیر نفت فروردین امسال شرکت پتروپارس از توسعه فاز ١١ پارس جنوبی کنار گذاشته شد.

فاز ١١ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز از میدان پارس جنوبی توسعه می‌یابد.

گاز استحصالی به عنوان خوراک واحدهای ال.ان.جی به میزان ١٩٠٠ میلیون فوت مکعب در روز تحویل خواهد شد و علاوه بر آن روزانه ٨٠ هزار بشکه میعانات گازی سنگین در این فاز تولید خواهد شد.
انتهای پیام/2451/ل
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها