امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۹:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83210
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، گری‌لوئیس نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران امروز در مراسم رونمایی از گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، گری‌لوئیس نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران امروز در مراسم رونمایی از گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران و امضای سند همکاری دولت ژاپن در احیای دریاچه ارومیه که در محل سازمان محیط زیست برگزار شد با تأکید بر ضرورت استفاده از تجارب کشورهای مختلف در احیای تالاب‌ها، اظهار داشت: مدیریت منابع آب در احیای تالاب‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که اولین تجربه در این‌باره مربوط به کشور استرالیا می‌شود.

وی با بیان اینکه مدیریت منابع آب در ایران نادرست است، گفت: اولین گام در این‌باره اصلاح الگوهای کشاورزی بوده است.

وی همچنین ادامه داد: در میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران 31 پیشنهاد ارائه شد و منابع مورد نیاز برای رفع معضلات زیست‌محیطی ایران مورد بررسی قرار گرفت که لازم است این منابع تأمین شود.

وی ادامه داد: پیش از اجرای هر اقدامی باید پایلوت آن در مقیاس‌های کوچکتر اجرایی شود.

گری‌لوئیس در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تالاب هامون تالابی بوده که در منطقه فرامرزی قرار گرفته است، گفت: علوم جدید بیانگر این است که برای مدیریت بهتر تالاب‌ها باید آب را در حوزه آبخیز مدیریت کنیم.

وی با اشاره به دوازده پیشنهاد بین‌المللی برای احیای دریاچه ارومیه ادامه داد: اولین نکته در این‌باره این است که مطمئن شویم مردمی که در مناطق شمال غرب ایران زندگی می‌کنند از معضل و تبعات منفی خشک شدن دریاچه ارومیه آگاهی لازم دارند یا خیر.

وی با بیان اینکه طوفان‌های نمک و گرد و غبار برای سلامتی مردم منطقه بسیار آسیب‌زا است، گفت: اولین اقدام، اقدام حفاظتی از سلامت مردم منطقه است.

گری‌لوئیس افزود: هم‌اکنون در حال روبرو شدن با بحران آبی در ایران هستیم به طوریکه بسیاری از مدیران و رهبران ایران به آن اذعان داشتند که لازم است برای صرفه‌جویی در مصرف آب آگاهی‌بخشی لازم صورت گیرد.

نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران، با تأکید بر مصرف بهینه آب، ابراز داشت: در ایران آب به شکلی مدیریت می‌شود که گویی نیاز به قیمت‌گذاری آن وجود ندارد.

وی با بیان اینکه برای احیای دریاچه ارومیه نیازمند زمان قابل توجهی هستیم، گفت: صحبت‌های ریاست‌جمهوری ایران درباره تبعات خشک شدن دریاچه ارومیه و مهاجرت اجباری میلیون‌ها ساکن در حوزه آبخیز این دریاچه بیانگر این مسئله است که دولت ایران توجه ویژه‌ای بر احیای این تالاب دارد. در ادامه آتیرا چیبا کاردار سفارت ژاپن به قرائت بیانیه دولت ژاپن در ارتباط با همکاری برای احیای دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: دولت ژاپن یک میلیون دلار به پروژه UNDP برای احیای این تالاب اختصاص داده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت ژاپن از ایران در حوزه‌های زیست‌محیطی برای احیای تالاب‌ها حمایت می‌کند به طوریکه چندی پیش یادداشت همکاری میان رئیس سازمان محیط زیست و وزیر محیط زیست ژاپن در این خصوص به امضا رسید.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار