امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۴:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83268
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۰۹
تعداد بازدید: 25
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از دو اثر تازه منتشر شده استاد شهید مطهری با عنوان «خدا در ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از دو اثر تازه منتشر شده استاد شهید مطهری با عنوان «خدا در زندگی انسان» و «خدا در اندیشه انسان» با حضور علی مطهری، فرزند استاد شهید مطهری و نماینده مجلس شورای اسلامی عماد افروغ، استاد دانشگاه و منتقد سیاسی ـ فرهنگی، مهدی جمشیدی و جمعی از علاقه‌مندان حوزه فرهنگ و دین در فرهنگسرای شفق برگزار شد.

در ابتدای این مراسم علی مطهری با اشاره به برخی اندیشه‌های شهید مطهری درباره شرایط زندگی انسان و اندیشه او گفت: استاد مطهری معتقد بود شما شرایط زندگی یک نفر را برای من بگویید تا به شما توضیح دهم که چگونه تفکر می‌کند. شرایط زندگی اجتماعی، مادی، معنوی و ... افراد در زندگی و تفکر آنها موثر است.

وی در ادامه افزود: البته این نکته را غافل نشویم که ذهن از شرایط بیرونی تأثیر می‌پذیرد اما انسان این قدرت را دارد که خود را از شرایط عینی و ذهنی آزاد کند و علیه منافع خود اظهار نظر کند. در کتاب «خدا در زندگی انسان» بحث‌های جالبی دیدم و این فکر به ذهنم رسید که چگونه پیش از انقلاب اسلامی چنین جلسات پرمحتوایی برخلاف اکنون دانشگاه‌ها برگزار می‌شده است.

مطهری با اشاره به اینکه اکنون مردم خیلی تحمل شنیدن حرف ندارند، افزود: بنابراین زمانی که ما پیش از انقلاب را با فضای کنونی مقایسه می‌کنیم یک مقدار در حوزه جلسات تنزل داشته‌ایم البته این شاید معلول شرایط زندگی اجتماعی سال‌های اخیر باشد من این را در جلسات اخیر که به مناسبت سالگرد شهید مطهری برگزار می‌شد، کامل حس کردم.

نماینده مجلس شورای اسلامی ایران در ادامه با اشاره به خالی بودن جای بحث‌های فلسفی و اعتقادی در مجامع فرهنگی و دانشگاهی تأکید کرد: فلاسفه مشاء معتقدند راه درست خداشناسی راه برهان و استدلال است اما برخی عرفا راه تجربه عملی و آزمایش را قبول دارند شهید مطهری می‌‌گوید راه درست راه تکمیلی این دو است به نظر من کسی که این آثار شهید مطهری را مطالعه می‌کند گذشته از این که در فکر او تأثیرگذار است به لحاظ اخلاقی و تهذیب نفس هم موثر است.

وی اظهار داشت: کتاب «خدا در اندیشه انسان» هم بیشتر مباحث فلسفی است و سنگینتر از «خدا در زندگی انسان» است، به اعتقاد مطهری جهان ما که سرتاسر نیاز است بدون یک حقیقت بی نیاز قابل توجیه نیست و ما از همین کمالات و نقص های عالم به کمالات خدا پی می‌بریم یعنی نه تنها کمالات عالم نشانه آنچه در خداست کلیه فقها هم به معنی فلسفی باز دلیل بر کمالات خداست.

مطهری در پایان اظهار داشت: در نهایت این دو کتاب برای امروز ما همچون گذشته مفید است گویی کتاب همین امروز منتشر شده است البته شنیده ام که در نمایشگاه کتاب هم این دو اثر پرفروش شده و این حاکی از آگاهی و توجه مردم ما به آثار شهید مطهری است.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها