امروز : پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 29
۱۸:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83287
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۸
تعداد بازدید: 58
گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی: با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان جزو مخاطبان پر آسیب‌پذیر جامعه به شمار می‌روند و هر اثری چه در حوزه فیلم، ...

گروه کتاب و ادبیات، رقیه عزیزی شیرکوهی: با توجه به اینکه کودکان و نوجوانان جزو مخاطبان پر آسیب‌پذیر جامعه به شمار می‌روند و هر اثری چه در حوزه فیلم، تئاتر، کتاب و نمایش در کشور و یا سایر کشورها ساخته و تولید می‌شوند،‌می‌تواند به سهولت در این گروه سنی تأثیر منفی و یا مثبت بگذارد اما متأسفانه در کشور ما به این مقوله کمتر توجه می‌شود.
در این راستا باید به بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور یعنی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره کرد که اگر به سالن کودک و نوجوان آن بروید قطعاً خواهید فهمید که چگونه کشور در برابر تولیدات و محصولات فرهنگی که برای این گروه سنی در کشور تولید و یا وارد می‌شود، بی‌توجه هستند.
سالن کودک و نوجوان بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به گونه‌ای است که اکثر غرفه‌ها با تصاویر برندهای غربی نظیر باب‌اسفنجی، انگری برد و سیندرلا تزیین شده است که ناگفته نماند از همین برندها و تصاویر غربی پازل‌های بسیاری نیز در غرفه‌های کودک و نوجوان عرضه شده است که برخی از آنها ترویج دهنده فرهنگ غربی در میان مخاطبان کودک و نوجوان است.
با توجه به اینکه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تنها باید کتاب و یا کتاب‌هایی همراه با سی‌دی که مکمل اثر باشند، عرضه شود اما برخی از ناشران کودک و نوجوان حاضر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به این مهم بی‌توجه و اکثر کتاب‌هایی که به مخاطبان ابن عرصه،‌ ارائه کرده‌اند یا ترجمه بی‌محتوا و یا کتاب‌های رنگ آمیزی و پازل بوده است.
در این راستا ناگفته نماند که در کنار فروش کتاب، در سالن کودک و نوجوان، فروش ماسک‌های کارتونی نظیر پو، تام و جری و میکی مونس و غیره نیز مشاهده می‌شود اما یکی از کارهای بسیار زشت برخی از ناشران این است که با اسامی که برای مردم از قداست خاصی برخوردار است به فروش کتاب‌ و محصولات فرهنگی می‌پردازند که تصاویر آن در شأن آن عنوان نیست.
از همه بدتر این است که کودکان بسیار تأثیرگذار هستند و با کمترین محبت جذب شخص مقابل می‌شوند این در حالی است که برخی از غرفه‌داران بخش کودک نه تنها از حجاب خوبی برخوردار نیستند بلکه برخی از آنها ترویج دهنده فرهنگ غرب هستند یعنی برخی از فروشندگان در واقع به لباس‌های کوتاه، آستینک‌های کوتاه و با آرایش‌های غلیظ در نمایشگاه حضور یافته‌اند که ظرز مهربانانه صحبت کردنشان و نوع پوشش‌های جذاب‌شان نه تنها نظر کودکان را به آنها جذب می‌کند بلکه آنها الگویی برای این گروه سنی می‌شوند.

در این راستا به سراغ عبدالعظیم فریدون رفته و با وی درباره مشاهداتی که از سالن کودک و نوجوان داشتیم به گفت‌وگو پرداختیم که وی می‌گوید: بنده رئیس نشر نیستم آقای دکتر صالحی معاون فرهنگی این مملکت محسوب می‌شوند آیا نباید ایشان ببینند که در این کشور چه چیزی تولید می‌شود؟

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا از ناشران کودک و نوجوانی که دارای آثار خوب و بامحتوا نبودند مجوز حضور داده‌اید، عنوان می‌کند: در آیین نامه ثبت‌نام آمده است که از 89/1/1 تا 92/11/21 چند کتاب توسط ناشر تولید شده است و کاری ندارند که با چه محتوایی تولید شده است. 

فریدون ادامه می‌دهد: معیارها، معیارهای درستی نیست وقتی رکود اقتصادی نشر را داریم، ناشر برای بقای انتشارات خود به سمت کم هزینه‌ترین نوع کار و سودآورترین آن می‌رود تا ادامه حیات دهد. وقتی حمایت شما از نشر ساماندهی شده و قانون‌مند نیست و دستورالعمل از کتاب ندارید، و برای بهترین و بدترین کتاب فرقی قائل نیستید و وقتی به یک بیماری مزمن دچار شدید، دنبال تنها یک مسکن می‌گردید تا از این بیماری خارج شود و به دنبال سلامتی و تقویت اعصاب و روح نیستید. 

وی در پاسخ به پرسشی دیگر که آیا قرار بوده است که پازل هم در غرفه کودک و نوجوان ارائه شود، بیان می‌کند: اصلاً همچین چیزی وجود نداشته است و تا سال گذشته هم این موارد دیده نمی‌شد و باید از مسئولان نمایشگاه دلایل آن را نیز بپرسید.

گفتنی است، بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 10 لغایت 20 اردیبهشت سال جاری در مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار