امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۷:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 83296
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۲۸
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمد فرازمند» سفیر اسبق ایران در بحرین و کاردار پیشین ایران در عربستان ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «محمد فرازمند» سفیر اسبق ایران در بحرین و کاردار پیشین ایران در عربستان در میزگردی با عنوان «نگاهی به همکاری‌های سیاسی امنیتی پاکستان و عربستان» که در محل سایت دیپلماسی ایرانی برگزار شد، گفت: باید چارچوب‌های تحلیلی از رفتارهای عربستان را در چند سال گذشته درک کنیم و گرایشات عربستان به پاکستان و تلاش پاکستان برای ایجاد رابطه تنگاتنگ با عربستان را در این چارچوب‌ها بگنجانیم.

فرازمند با بیان اینکه عربستان کشوری محافظه‌کار در عرصه سیاست خارجی در 7 دهه گذشته بوده و سعی کرده از رفتارهای رادیکال پرهیز کند، افزود: در دنیای غرب کشورهایی که زمانی متحد عربستان محسوب می‌شدند در حال حاضر اعلام می‌کنند که عربستان در حال حاضر اصلی‌ترین منبع تغذیه تروریسم در خاورمیانه است و برخی دیگر از کشورهای غربی هم می‌گویند که عربستان تنها منبع تغذیه تروریسم در دنیا محسوب می‌شود.

کاردار پیشین ایران در عربستان با بیان اینکه عربستان در چند سال گذشته به دنبال اخذ کرسی غیردائم شورای امنیت بوده و سال گذشته هم این کرسی به سعودی‌ها داده شد که آن را نپذیرفتند، اظهار داشت: دلیل عدم پذیرش این کرسی از سوی عربستان این است که این کشور در حال حاضر در شرایطی نیست که مسئولیت جهانی ایفا کند، زیرا این مسئولیت می‌تواند با برنامه‌های فعلی و رادیکالی و حمایت این کشور از تروریست‌ها تناقض پیدا کند و کمتر کسی است که تردیدی از حمایت عربستان از تروریسم داشته باشد.

فرازمند با بیان اینکه وضعیت عربستان در شورای همکاری خلیج فارس به گونه‌ای است که عملا چیزی از نام این شورا باقی نمانده است، گفت: برای اولین‌ بار عربستان به دلیل اختلافات خودش و دو کشور دیگر سفرای خود را از دوحه فراخواند و این امر اتفاقی نادر در این شورا بود و دلیل اصلی این اختلاف، به دلیل تناقض در سیاست‌های عربستان، قطر و امارات بر سر اخوان‌ المسلمین، قرضاوی و شبکه الجزیره بود.

سفیر اسبق ایران در بحرین با اشاره به فایل صوتی منتشر شده از امیر سابق قطر که به دلیل اختلافات ریشه‌دار این کشور و عربستان بوده، عنوان کرد: این فایل مربوط به سال 2008 بوده و بالاترین موضع‌گیری منفی یک کشور علیه یک مقام مسئول همسایه محسوب می‌شود. امیر قطر در این فایل بیان کرده که تا 12 سال آینده اسمی از عربستان سعودی در دنیا باقی نخواهد بود و این امر خود نشان‌دهنده عمق اختلافات کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و به خصوص بین عربستان، قطر و امارات است.

فرازمند با بیان اینکه عربستان قادر نیست مجموعه کوچک شورای همکاری خلیج فارس را مدیریت کند، بیان داشت: عربستان از نقش عمان در پرونده هسته‌ای ایران و دیدار مسئولان این کشور با سران آمریکایی گلایه کرده و از این موضوع ناراحت است و این ناراحتی بخش دیگری از اختلافات اعضای شورای همکاری خلیج فارس می‌باشد.

کاردار پیشین ایران در عربستان با بیان اینکه قرار گرفتن پرونده هسته‌ای ایران در مسیر حل و فصل، سعودی‌ها را ناراحت کرده است، گفت: عربستان فکر نمی‌کرد که ایران و غرب بر سر این پرونده به توافق برسند، زیرا سعودی‌ها روی اختلافات ایران و غرب حساب ویژه‌ای باز کرده بودند و حتی سعود ‌الفیصل از انجام برنامه‌ریزی‌ها برای اقدام نظامی علیه ایران سخن گفته بود.

وی با بیان اینکه عربستان از نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری ایران در سال 92 خوشحال نبوده، گفت: با وجود اینکه کسانی بر مسند اجرایی ایران تکیه کرده بودند که سابقه رابطه مطلوب با عربستان را داشتند، ولی سعودی‌ها با تامل به این انتخابات و نتایج آن نگاه می‌کردند و حتی سیگنال‌های مثبتی که ایران برای ایجاد رابطه فرستاده بود، با عدم واکنش عربستان مواجه شد. چون دولت عربستان معتقد بود که انتخابات ایران موجب شده تا این کشور از انزوا خارج شود و این موضوع برای عربستان بسیار سنگین بود.

فرازمند با بیان اینکه انتقادات علنی عربستان از آمریکا در حال حاضر زیاد شده، اظهار داشت: ترکی فیصل به عنوان یک مقام مسئول رسمی عربستان در برخی دیدارهای خود استراتژی آمریکا در منطقه را زیر سوال برده و اعلام کرده که آمریکا در خاورمیانه دچار سردرگمی شده است.

سفیر اسبق ایران در بحرین گفت: سعودی‌ها در داخل کشور نیز دچار سردرگمی و اقدامات رادیکالی هستند و با اینکه در چند سال گذشته انتقال قدرت در این کشور آرام صورت می‌گرفت، ولی به تازگی این انتقال قدرت آنها را دچار مشکل کرده و برای اولین ‌بار انتقال قدرت عرفی در عربستان شکسته شده و دو ولیعهد تعیین شدند.

وی اظهار داشت: آخرین فرزند ملک عبدالعزیز به عنوان ولیعهد دوم در عربستان از سوی پادشاه تعیین شده و با اینکه کاندیداهای دیگر هم در این کشور بودند، ولی به این پست و مقام نرسیدند که این امر موجب اختلافاتی در عربستان شد که مهمترین این کاندیداها معاون وزیر کشور و معاون وزیر دفاع بودند.

فرازمند با بیان اینکه نکته مهم در این قضیه این است که دیگر از نسل ملک عبدالعزیز ولیعهدی روی کار نخواهد آمد، گفت: به نظر می‌رسد که خانواده سعودی باید از این پس روی نوادگان خود سرمایه‌گذاری کنند و ولایتعهدی به زودی به نوادگان خواهد رسید و این امر را ملک عبدالله در زمان حیات خود اجرایی کرد.

کاردار پیشین ایران در عربستان با بیان اینکه در حال حاضر 3 نفر کاندیدای ولایتعهدی در عربستان هستند، گفت: پسر بزرگ ملک عبدالله، وزیر کشور فعلی عربستان که آمریکایی‌ها هم نسبت به آن نظر مثبتی دارند و همچنین یکی از فرزندان فیصل که هم‌ اکنون وزیر آموزش و پرورش عربستان است، سه کاندیدای ولیعهدی هستند. ولی به نظر می‌رسد وزیر کشور شانسی برای کسب این عنوان نخواهد داشت.

سفیر اسبق ایران در بحرین با بیان اینکه انتصاب ولیعهد دوم یک روز قبل از سفر اوباما به عربستان صورت گرفته،‌ بیان داشت: برخی از تحلیلگران معتقدند که عربستان با این کار خود خواسته تا آمریکا را در برابر کار انجام شده قرار دهد و گزینه آمریکایی‌ها انتخاب نشود، ولی همه‌ چیز در عربستان شکننده و متزلزل است. چون وقتی پادشاه تغییر کند پادشاه جدید می‌تواند تصمیمات قبلی را جابه‌جا کند.

فرازمند در ادامه خاطرنشان کرد: عربستان هم‌اکنون دچار یک سردرگمی و برزخ استراتژیک تاریخی است و از یک طرف با متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی دچار اختلاف شده و از طرفی دیگر شاهد قدرت گرفتن ایران و خارج شدن این کشور از انزوا قرار دارد.

وی با بیان اینکه عربستان در اقدامی تحریک‌آمیز بزرگترین مانور تاریخی نظامی خود را با حضور 130 هزار سرباز به تازگی برگزار کرده است، گفت: عربستان در این مانور از موشک 2600 کیلومتری چینی خود که 27 سال آن را در اختیار داشت، رونمایی کرد. همچنین حضور فرمانده ارتش پاکستان در این مانور و برخی اخبار از سرمایه‌گذاری عربستانی‌ها در تولید بمب اتم نیز در پاکستان از دیگر نکات تحریک‌آمیز و رادیکالی عربستان محسوب می‌شود.

سفیر اسبق ایران در بحرین با بیان اینکه ذهنیت بدی بین جهان عرب و منطقه از عربستان وجود دارد، گفت: براساس نظرسنجی آمریکایی‌ها نگاه پاکستانی‌ها نسبت به عربستانی‌ها مطلوب است و به طور سنتی اعلام شده که 15 هزار نیروی نظامی پاکستان در عربستان حضور دارند و عربستان هم نیاز مبرمی به حضور نیروهای افراطی در کشور دارد و پاکستان نیز احتیاج زیادی به پول عربستان دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها